Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

No właśnie, a póki co pomiędzy już dosadziłam 5 pięknych, rozkrzewionych, nowych i trafiłam na fajną, deszczową pogodę i przyjęły się dobrze, a z 3 zeszłoroczne krzaczki też przezimowały dobrze, więc już jest 8 fajnych. Kilka starych też daje radę, najwyżej na rok z 5-6 dosadzę i w końcu znów doczekam się szpaleru. Na róże też muszę poczekać, więc potem może razem dadzą czadu.
U mnie lawenda zimowała bardzo dobrze przez 3 lata. Mam dla niej naprawdę dobre stanowisko- podniesione, spad ku rabacie od kamiennej ścieżki, która nagrzewa się od słońca, ziemia byle jaka. Jakby nie to głupie i popędliwe cięcie, znów byłby szał.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Cierpliwość jest prawdziwą cnotą ogrodnika. Nie posłuchałam forumowych rad i pewnie za wczesne przycięcie było przyczyną wymarznięcia wszystkich moich lawend. Zaczęłam cięcie 19 marca w tym czasie było dosyć chłodno, ale poczułam że to już prawdziwa wiosna a tu guzik - były potem przymrozki, nawet w maju. Kilka ogołoconych uratowanych przesadziłam do reanimacji w donice. Na oczyszczone miejsce wsadziłam już nowe, dostałam od teściowej z jej likwidowanej rabaty, ale też ledwo zipią. Do tego to jest odmiana mniej efektowna, moje były ogromne i piękne ;:145 zostały tylko zdjęcia...

Przestrzegam więc wszystkich, wstrzymajcie nożyce wiosną, chyba mniej szkód będzie przy zbyt późnym cięciu niż zbyt wczesnym. możliwe że też po prostu źle zimę zniosły, ale wczesne cięcie było chyba gwoździem do trumny.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Moje lawendy przez cały sezon odbudowały się całkiem nieźle. Nie było spektakularnego kwitnienia, ale trochę kwiatuszków pokazały. Teraz wyglądają tak:
Obrazek

Obrazek

Teraz już wiem, że do maja trzeba je zostawić w spokoju. Liczę na cudny efekt przyszłą wiosną, na to, że dobrze przezimują też. Będą za nimi róże, więc warto by było uwiecznić je razem kwitnące. :tan ;:108 :)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Hej wszystkim ! Odświeżam trochę wątek bo potrzebuję pomocy ! W czerwcu posadziłem na działce kilka krzaczków lawendy wąskolistnej Hidecote. Cały sezon pięknie rosła i kwitła dwa razy. Po zimie, kiedy śnieg stopniał odkryłem że jest w bardzo kiepskim stanie ale nadal żyje. Ma bardzo dużo czarnych liści i porozkładała się mocno po ziemi. Myślicie że zwykłe cięcie będzie dobre? A może lepiej wywalić i posadzić ponownie? Jeśli cięcie to kiedy najlepiej je wykonać? Pomocy !
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Pokaż zdjęcie. Cięcie najlepiej zanim rozpocznie wegetację, ale kiedy minie ryzyko dużych mrozów.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Tak to wygląda !

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ja bym zostawiła i solidnie przycięła (ze 2/3 długości).
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Super ! W takim razie przeczekam jeszcze kilka dni bo w nocy mają być mrozy i jak już przejdą to przytnę :D
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Czy jeszcze w tej chwili jest szansa na przycięcie lawendy (odmiana Hitcote) doradzicie kochani?
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Lawendę ja tnę pod koniec marca.
Są tacy co tną dopiero w maju.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ato super Mariola,zatem bez ciśnienia przytnę ją sobie pod koniec marca,dzięki za info.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Nie ma co się spieszyć z cięciem lawendy. Dobrze poczekać, jak już się zrobi prawdziwa wiosna. Ja będę cięła dopiero w kwietniu, kto wie czy nie po Wielkanocy.
Awatar użytkownika
Takhisis
200p
200p
Posty: 368
Od: 21 wrz 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Nawet jeśli już wypuszcza sporo nowych listków?
Moje doniczkowce :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=52689" onclick="window.open(this.href);return false;
Kupię, sprzedam, wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=55268" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”