Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
SoniaR
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 sty 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodnia Polska / środkowy Ciepły Kraj

Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Poszukuję nowych pomysłów na zagospodarowanie mojego kawałka ziemi.
Mam już kilka typów roślin na rozmnożenie z nasion i z cebulek przybyszowych, ale ze względów a) klimatycznych b) przestrzennych nie chcę iść w tym kierunku na 100%

Wiem, że z sadzonek zielnych mozna rozmnażać lawendę (mnie się nigdy nie udało, ale cóż...).
Czy polecacie jakieś inne ładnie kwitnące rośliny do ogródka, które mogę rozmnożyć tym sposobem?
Kraj migdałów i oliwek.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Cała masa bylin może być tak rozmnażana choć zazwyczaj łatwiej przez podział. Rozumiem, że nie masz możliwości rozmnażać przez podział ale możesz dostać sadzonki.
Przez sadzonki wierzchołkowe możesz rozmnażać m.in. astry nowobelgijskie i nowoangielskie, dzielżany, słoneczniczki, złocienie, ubiorki, barwinki, rozchodniki. Możesz ukorzenić rozety gęsiówki, goździków, skalnic i zawciąga. Odrywa się sadzonki ostróżki, żurawki, kuklika. Najłatwiejsze są sadzonki rozłogowe np odętki wirginijskiej, wiesiołka czworokątnego czy dąbrówki. Łatwe są też sadzonki kłączowe - bergenia, bodziszek korzeniasty, przywrotnik ostroklapowy.
Możesz też rozmnażać przez sadzonki korzeniowe - np płomyki wiechowate, jeżówki, przegorzany, chabry górskie, maki wschodnie i zawilce japońskie.
Tylko musisz wiedzieć kiedy pobierać te sadzonki.
Pozdrawiam
Agneska
SoniaR
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 sty 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodnia Polska / środkowy Ciepły Kraj

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Tak jest, mogę otrzymać szczepek do ukorzenienia, z podziałem ponoć "za dużo zabawy" - przynajmniej gdy chodzi o sadzonki na cudzy (="mój") ogródek. Zrozumiałe, nie chcę dodawać pracy.

Powypisuję nazwy, poczytam o tych roślinach, popytam kto co ma...
Najbardziej zależy mi na czymś co przetrwa dzielnie ostre słońce, wysokie temperatury i suchawą ziemię (warunki jak dla lawendy)... Podlewać je mogę, ale słońca niestety nie przygaszę... :P
Kraj migdałów i oliwek.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

W takich warunkach będą Ci dobrze rosły wszystkie rozchodniki, również goździki, gęsiówka kaukaska, gipsówka (sadzonki wierzchołkowe), macierzanka (też wierzchołkowe), przegorzany, przetaczniki (nasiona), słoneczniczki, szałwie (nasiona), zawciąg nadmorski.
A przy regularnym podlewaniu poradzą sobie też astry bylinowe, chaber górski, dzielżan, kuklik, rudbekie (nasiona), wiesiołki.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

SoniaR pisze:
Wiem, że z sadzonek zielnych mozna rozmnażać lawendę (mnie się nigdy nie udało, ale cóż...).
Czy polecacie jakieś inne ładnie kwitnące rośliny do ogródka, które mogę rozmnożyć tym sposobem?
Z tą lawendą to się nie poddawaj. W zeszłym roku wiosną przycinałam stary krzaczek i wszystkie ścinki powsadzałam do doniczek takich po chryzantemach wypełnionych zwykłą ziemią z ogródka wymieszaną z kompostem + jeszcze trochę do multipaletki wsadziłam. 80% sadzonek się przyjęło - to co padło było albo zbyt słabe albo w pewnym momencie przesuszyłam.
Przez całe lato stało to wszystko pod porzeczkami w półcieniu, starałam się utrzymać w miarę wilgotne podłoże i spora część tych ścinków zakwitła.
Możesz spróbować jeszcze z tymiankiem i rozmarynem. Hortensję też możesz pozyskać z sadzonek zielnych nawet róże.
SoniaR
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 sty 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodnia Polska / środkowy Ciepły Kraj

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Bardzo dziękuję!

Zawciąg, tymianek i słonecznik już mam.
Goździki zdecydowanie spróbuję rozmnożyć (poszukam tematu), o innych poczytam.

Z różami jeszcze nie próbowałam, czytałam o metodzie "odratowywania" róż ciętych - nie wiem ile w tym prawdy...

Hortensje - próbowałam. W lecie zostały spalone na brąz i na razie nie odbiły... :|

Do wody trafiły właśnie sadzonki gipsówki. Mam nadzieję, że coś z nich będzie. Wstawiać tylko gałązki bez kwiatów jak rozumiem, ale czy takie post-kwiatowe też się nadadzą?

Jako, że chwilowo znajduję się poza Polską warunki sa takie:
temperatura 22C
wilgotność 55
stanowisko wschodnie

jest szansa, że coś z tego wyjdzie?

----
Goździki musze zobaczyć które to są te co mogę poprosić - wizualnie są malutkie, niziutkie, kępiaste kolor fioletowo-biały... Spróbuję zidentyfikować :P
Kraj migdałów i oliwek.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Rozumiem, że jesteś poza Polską w kraju gdzie wegetacja jest teraz na całego.
U nas sadzonki wierzchołkowe gypsophila paniculata pobiera się ok maja-czerwca. Tam gdzie jesteś - nie wiem. Aby sadzonki się ukorzeniły muszą być odpowiednio i w odpowiednim czasie pobrane.
Może ktoś inny będzie Ci w stanie pomóc.
Pozdrawiam
Agneska
SoniaR
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 sty 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodnia Polska / środkowy Ciepły Kraj

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

W odpowiednim czasie - to wyjdzie metodą prób i błędów.
Jest w tym momencie coś odpowiadającego polskiemu kwietniowi (tak sądzę), z wzrastającą stopnniowo wilgotnością.
Tak więc jak te się nie udadzą, popróbuję za miesiąc.

Ale co rozumiesz przez "odpowiednio"?
W temacie o gipsówce nie ma nic na ten temat, podbiłam temat ale na razie bez szału tam...
Kraj migdałów i oliwek.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Odpowiednio do gatunku rośliny.
Odpowiednia długość, zazwyczaj cięte pod węzłem, z młodych, niezdrewnialych pędów, cięte czystym, ostrym nożem, sadzonka ze stożkiem wzrostu, pęd bez kwiatów. Czasami trzeba oderwać sadzonkę z kawałkiem kłącza lub starego pędu - np ostróżki.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Z własnego doświadczenia wiem,że gipsówkę bardzo łatwo jest rozmnożyć.Mogą to być pędy zdrewniałe ubiegłoroczne,a także młode pędy tegoroczne.Ja pobierałam sadzonki z tzw.piętką,którą delikatnie skracałam.Wsadzałam od razu do ziemi w ogrodzie,gdzieś w zacienionym miejscu i przykrywałam przeźroczystymi butelkami.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
SoniaR
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 sty 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodnia Polska / środkowy Ciepły Kraj

Re: Byliny rozmnażane przez sadzonki zielne

Post »

Bardzo dziękuję, Danutka55!

Młodych pędów niedużo, to mi szkoda trochę na nich dużo próbować. :wink:
Spróbuję pędy ubiegłoroczne
Kraj migdałów i oliwek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”