Wysiew nasion pierwiosnka.Instrukcja,dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

MartaG pisze:
Proces stratyfikacji zachodzi w temperaturze od 0 do 10 stopni C, więc jak najbardziej prawdopodobne jest że ten gatunek ze względu na swoje wczesne kwitnienie daje samosiew tego samego roku. Czyli możliwe, że wymaga stratyfikacji ale nie przemrożenia;)

Gdyby tak było, to moim zdaniem, kiełkowały szybciej i mielibyśmy masę samosiejek ok 2 tyg po dojrzeniu i wysypaniu się nasion. Tak jak np łany siewek pierwiosnków japońskich, których to nasiona dla odmiany, wymagają przemrożenia i masowo kiełkują po zimie.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

MartaG pisze: Nasiona niektórych gatunków wymagają faktycznie stratyfikacji, inne po prostu po tym zabiegu dają lepsze wyniki ale to nie znaczy że stratyfikacja jest konieczna.
No właśnie stąd moja dociekliwość, przechładzać, czy nie.
MartaG pisze: Moim skromnym zdaniem nie powinno się używać terminu przemrożenie (dla mnie to ujemne temperatury), bo to czytających może wprowadzać w błąd. Proces stratyfikacji zachodzi w temperaturze od 0 do 10 stopni C, więc jak najbardziej prawdopodobne jest że ten gatunek ze względu na swoje wczesne kwitnienie daje samosiew tego samego roku.
Tak wydaje mi się, że masz racje, zasugerowałam się tym zamrażalnikiem w wcześniejszych postach. I to o czym piszemy jest stratyfikacją chłodną.

MartaG pisze: Jeśli natomiast chodzi o producentów nasion, to należy pamiętać że najczęściej są one już przygotowane do siewu i nie jest to surówka zbierana wprost z ogrodu. Dlatego informacje na opakowaniach różnych producentów mogą być różne i należy się trzymać tego co tam jest napisane.
Dzięki za cenną wskazówkę.
Zawsze się nad tym zastanawiałam, czy one są jakoś przygotowywane.
Dlatego czasem czytając niektóre instrukcje oskarżałam producentów o ignorancje :oops: i niedoinformowanie klienta :roll: .
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

kattka pisze:
Gdyby tak było, to moim zdaniem, kiełkowały szybciej i mielibyśmy masę samosiejek ok 2 tyg po dojrzeniu i wysypaniu się nasion. Tak jak np łany siewek pierwiosnków japońskich, których to nasiona dla odmiany, wymagają przemrożenia i masowo kiełkują po zimie.
Pewnie bym się z Tobą zgodziła, tylko coś jest na rzeczy z tym przechłodzeniem, bo Vilmorin poleca i to w dodatku "przemrażać" :roll:
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Kaśka, moje doświadczenia jak pisałam wcześniej są mierne, pierwiosnki słabo mi się sieją, ale zaczęłam się zastanawiać nad tym co napisałaś wyżej. Ząbkowany kwitnie wcześnie, nasiona dojrzewają ale dlaczego siewki są tak późno? Ano na to pytanie odpowiada w swojej książce dr Marcinkiewicz - kiełkują łatwo w temperaturze ok 20 stopni C. Czyli muszą mieć cień, wilgoć i ciepło, oczywiście też odpowiednie podłoże:) Stąd siewki miałam późno - lato było suche to i podlewałam, akurat sadziłam w pobliżu trochę paproci i innego zielska, bardzo zależało mi coby nic nie padło. W pracy jeszcze szukałam i znalazłam tekst jakiegoś Anglika, że sieją mu się te pierwiosnki masowo (Kornwalia, tam raczej zimy nie ma).
Ten gatunek wg Marcinkowskiego nie wymaga stratyfikacji.
Pozdrawiam, Marta
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

Hehe producentom nasion, nie ufam ani trochę. Sam termin siewu to bzdet do kwadratu, po jaką..... siać pierwiosnki w styczniu i dlaczego nie w kwietniu, maju i czerwcu?
MartaG pisze:Kaśka, moje doświadczenia jak pisałam wcześniej są mierne, pierwiosnki słabo mi się sieją, ale zaczęłam się zastanawiać nad tym co napisałaś wyżej. Ząbkowany kwitnie wcześnie, nasiona dojrzewają ale dlaczego siewki są tak późno? Ano na to pytanie odpowiada w swojej książce dr Marcinkiewicz - kiełkują łatwo w temperaturze ok 20 stopni C. Czyli muszą mieć cień, wilgoć i ciepło, oczywiście też odpowiednie podłoże:) Stąd siewki miałam późno - lato było suche to i podlewałam, akurat sadziłam w pobliżu trochę paproci i innego zielska, bardzo zależało mi coby nic nie padło.
No i stała się jasność :) Swoich nie podlewam, bo rosną w zawsze wilgotnym miejscu, z tym, że w upalne i suche lata wierzchnia warstwa przesycha na kilka cm, dlatego raz wschodzą raz nie.


A lato jest mokre, idealne warunki.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Mam pytanko dot pierwiosnka kandelabrowego-kiedy siać i czy stratyfikować?
Własnie zebrałam nasionka
Dziękuję za odpowiedź:)
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

No właśnie, stratyfikować czy nie? Mam ten sam problem. W ubiegłym roku kupiłam sadzonkę kandelabra. zakwitła i zebrałam nasiona. Jest piękny i chcę go mieć więcej ale nie wiem kiedy i jak siać. Po przeczytaniu powyższych tekstów i porad nadal nic pewnego nie wiem. Poeksperymentuję na różne sposoby i w różnych terminach, na razie umieściłam 10 nasionek w strunowym woreczku w wilgotnym podłożu w lodówce w szufladzie z warzywami na jeden miesiąc. Następne 10 wysiałam teraz w pobliżu rośliny matecznej. W maju wysieję do doniczki i na rozsadnik po 10 nasion. Jak coś wykiełkuje będzie fotorelacja.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

Też tak myślę, że trzeba samemu posprawdzać sposoby rozmnażania, bo jak się okazuje to jednak można różnie ale trzeba poznać czynniki wpływające na te różnice. Gorzej, gdy ma się tylko kilka nasionek, wtedy koniecznie trzeba pytać tych co na pewno wiedzą

Asiu, jakie masz kolory kandelabrowego? Zaraz idę na inspekcje do Twojego ogrodu.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

Czerwony:))) :tan Jest śliczny ;:167
Mam też biały-zdjęcia w 1cz.wątku :wit
Jakie Ty masz kolorki?Masz zdjęcia?
Awatar użytkownika
kasiaS87
50p
50p
Posty: 87
Od: 13 sty 2014, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okol.Lubartowa woj.lubelskie

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

witam serdecznie, ja zbieram nasiona pierwiosnka i wysiewam w gruncie na zimę (listopad), po wierzchu i przykrywam włokniną, na wiosne cały matecznik wschodzi :wink:
Pozdrawiam Kasia
Mój ogród
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

Jak śnieg zjedzie to też rzucę kawałek włókniny :wit
Awatar użytkownika
Mizu
50p
50p
Posty: 90
Od: 2 gru 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

A ja w zeszłym roku wysiewałam pierwiosnka ząbkowanego i z przechłodzeniem nasion i bez. I nic z tego.
Ale twarda jestem i w tym roku jeszcze raz spróbuję :evil: Strasznie mi się podobają i bardzo chcę je mieć, a w sprzedaży sadzonek jakoś nie przyuważyłam.
Pozdrawiam, Karina.
Nasz Zielony Zakątek
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata

Post »

Białego na 100% kupiłam z fo,a czerwonego też kupiłam,ale od kogo? ;:224 ;:131
zdjęcia w 1cz.wątku bo na kompie nie znalazłam
biały Obrazek
śliczności czerwony
Obrazek
kandelabrowy?kupiony na targach
Obrazek
:wit
pokażcie swoje kandelabrowe :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”