Problem z trawą

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Stary trawnik - jak odnowić

Post »

Aerator użyć by napowietrzyć glebę. Zaraz po tym zabiegu rozsypać wapno granulowane lub kredę granulowaną lub dolomit.
Następnie zastosować oprysk na mlecz itp. chwasty np. Chwastox 540.

Jak chcesz możesz zrobić dosiewkę w puste place. Rozsiać nasiona trawy i przypruszyć je ziemią i udeptać oraz zraszać.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawą

Post »

Witam Serdecznie
Mam problem i proszę o radę gdyż jest to mój pierwszy raz :) z trawnikiem.

Zacznę od początku,mianowicie mowa tutaj o działce przydomowej około 10ar,po uporaniu się z domem przelałem swój czas na założenie trawnika.
Podłoże działki było jedne z gorszych jakie może się trafić, ponieważ była podnoszona o około metra i w miarę wyrównywana czymkolwiek się dało,generalnie podłoże było gliniaste ze żwirem,jak popadał deszcz nogi wpadały ponad kostki.
Przed posianiem trawy oczywiście zamówiłem 3 kursy ziemi i podniosłem działkę pod trawnik ponad5-10cm,ale nie była to typowa czarna ziemia,bardziej brązowa Szału nie było,po kolei-rozplantowana,ładnie spulchniona przez traktor a na końcu przegrabiona celem wydobycia kamieni itp.
No i się zaczęło w sumie poszło mi 60kg nasion,siałem siewnikiem wzdłuż i wszerz,potem walcowałem jak w książce piszą,codziennie podlewałem,bardziej zraszałem żeby nie zmyło nasion,po tygodniu było już widać jak zaczyna kiełkować,wszystko pięknie ładnie.
Czar prysł,przyszła potężna ulewa i w związku z tym ze działka nie jest równa pozmywało nasiona te które jeszcze się nie zakorzeniły,na szczęście około 70% nasion było już w glebie.Szybka reakcja z ponownym rozgrabieniem zmytych nasion,efektu to nie dało większość się nie przyjęła,resztę wydziobały dachowce.
Trzy tygodnie temu nawiozłem ja azotem,trochę zzieleniała,było tak do koszenia,teraz wygląda masakrycznie.
Proszę o rade co mogę zrobić żeby ożywić ta trawę,jestem załamany poszło mi sporo pieniędzy i czasu a efektu brak :(


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Ze zdjeć widać że:
- zbyt zbita ziemia, powinna być wymieszana jeszcze z piachem
- za sucho
- za mało nawozu, podałeś azot ok, zrobiła się zielona, skosiłeś część zieloną i zostało suche
Niech nikt nie pisze że jest suche i gorące lato bo to nie jest powód.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Ja bym zostawił trawę w spokoju by się sama rozrastała. Koszenie i podlewanie oczywiste są.
Moim zdaniem najważniejsze jest by w czasie przygotowywania ziemi dać sporo substancji organicznej. To zaproszenie dla dżdżownic, bez których każda ziemia będzie zbita i nieprzyjazna dla roślin.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

No dobra,ale co mogę zrobić na obecną chwilę żeby poprawić wygląd trawy teraz lub na przyszłość,czy przejechać areatorem i ponacinać korzenie żeby trawa się rozrosła bo i tak planuję na jesień dosiewać w gołe miejsca.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Panowie co tak raptem zacichli :( doradźcie co mogę zrobić żeby ożywić trawę,z dnia na dzień jest coraz gorzej,robi się siano,nie potrafię siedzieć tak bezczynnie i się temu przyglądać :(
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Miałeś napisane : za sucho czyli podlewać, przy tej temp. minimum 2x dziennie. Podaj nawóz z dużą ilością azotu. Koszenie podlewanie i nawóz. Tak do września. Potem tylko z zawartością potasu i magnezu. Na wiosnę przyda się piaskowanie. Jeżeli masz czas latać z podlewaniem to ok. Jak nie to szkoda Twojego czasu i kasy.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Co ile nawozić azotem? Jedno nawożenie to koszt dla mnie 120zl.
Co wniesie piaskowanie?
A ponakłuwać glebę żeby lepiej chronił nawóz jak taka zbita?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Nawozem średnio co 3 koszenia. Opłacalne? wszyscy zakładają trawnik bo najtańszy w ogrodzie.... tylko koszty utrzymania są kolosalne. No chyba że chcemy łąkę to spoko. Nie kupuj nawozów do trawników tylko rolnicze. To jest to samo tylko w większych workach i tańsze. Weź sobie opakowanie nawozu do trawników i szukaj takiego samego lub podobnego składu na worku z nawozem rolniczym.

Piaskowanie rozluźni wierzchnią warstwę gleby.

Ja bym na Twoim miejscu zrobił sobie jakiś projekt i wyeliminował tyle trawy ile możesz. Przekonasz się ile pracy pochłonie Cię utrzymanie go w dobrym stanie.


Pomyśl też o posadzeniu drzew bo upieczesz się w swoim ogrodzie tak jak i Twoja trawa. Ogrodnictwo uczy cierpliwości więc przygotuj się na to.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Jakiej frakcji piasek i ile,czy rozsypać jak nawóz siewnikiem?
Co z tym nakłuciem gleby,warto,pomoże?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Na terenie podnoszonym z dużą ilością nawiezionej ziemi dość trudno założyć trawnik, gdyż gleba na takim terenie przypomina warunkami teren zdegradowany.Jest zachwiany cały system stosunków wodnych i składników mineralnych, próchnicy, udziału organizmów glebowych.Im większy taki teren tym gorzej to ustabilizować.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

jimmisek pisze:Jakiej frakcji piasek i ile,czy rozsypać jak nawóz siewnikiem?
Co z tym nakłuciem gleby,warto,pomoże?
Nakłucie nie powinno zaszkodzić (zawsze większe szanse na dotarcie powietrza, wody i innych składników do korzeni), tylko sugeruję zrobić to za pomocą walca z zakładaną kolczatką (do pożyczenia lub zakupienia np. w Leroy dziś widziałem) ponieważ butami z kolcami to się zachodzisz na śmierć a jak ziemia mocno zbita to ciężko się wbić (chyba że ważysz ze 150kg)
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PROBLEM Z TRAWĄ,POMOCY

Post »

Haha tylko 100kg,butki oczywiście kupiłem ale masakra,widziałem 2w1 wertykulator i aerator moc 1400 za parę stówek i chyba zainwestuję bo ziemia masakra,jestem teraz na etapie wydłubywania widocznych kamieni żeby nie wyłamać igieł jakieś kilka set kg,wtedy potem skupie się na nakłuwaniu gleby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”