Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Problem z trawnikiem - zasiałem trawę nieodpowiednią do mojego gruntu

Post »

Doświadczenia forumowiczów bywają bezcenne. Zapraszam do poczytania wybranych wątków stąd
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z trawnikiem - zasiałem trawę nieodpowiednią do mojego gruntu

Post »

Dziękuję! :)
Skorzystam. Wybrane wątki poczytam.
patrolek94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2017, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Witam.
Wiem, że temat był wałkowany już 92445234 razy, ale mój dylemat jest inny ( w mojej ocenie;) )..
Od kilku lat koszę trawnik na działce rodziców, w tym roku chciałbym się nim zająć tak porządnie. Kosiłem trawnik co 2 tygodnie, z tego co wiem to trzeba robić to co tydzień, jednak trawa była według mnie zbyt krótka na koszenie.
Jest to brzydki trawnik jeszcze po poprzednikach, czyli miejscami ma pewnie ok. 15 lat (jak nie więcej). Masa chwastów, mleczy (które przedostają się też od sąsiada obok), mchu i koniczyny. Próbowałem z tym już walczyć, ale to walka z wiatrakami. Ponadto, na ten moment to 'kameleon' bo rodzice parę rzeczy po zmieniali i są różne rodzaje traw, co pare metrów jest inny odcień i trawa znacząco sie różni.
Co muszę zrobić, żeby trawnik wyglądał przyzwoicie i rósł równo?
Myślę nad zakupem wertykulatora i areatora w jednym:
zmoderowano
lub
zmoderowano
Działka ma ok. 350m2 z czego trawnik to może 250m2, więc myślę, że sprzęt elektryczny wystarczy. Obawiam się jednak, że to nie wystarczy, mógłbym np. przekopać cały trawnik, ale zakładam, że po przekopaniu jako pierwsze zamiast trawy pojawią się chwasty i wyjdzie na to samo... Ogólnie ziemia jest dość mokra na tym terenie, oczywiście latem czasami podlewam (podczas suszy), normalnie chyba nie ma potrzeby np. podczas kopania 1m w dół pojawiała się woda.
Oczywiście gdyby się udało zamierzam stosować nawozy, podlewanie itp.

Pozdrawiam i liczę na pomoc w wyborze wertykulatora, jak i renowacji tego trawnika po latach zaniedbań.


Nie podajemy linków do platform handlowych, zwłaszcza Allegro/mod.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Możesz spróbować ratować istniejący trawnik wykonując standardowe zabiegi pielęgnacyjne (oprysk na chwasty dwuliścienne, wertykulacja, dosiewka, nawóz, woda, koszenie, oprysk, koszenie itd) i to na pewno pomoże w jakimś stopniu, ale moim zdaniem ten trawnik będzie wymagał wiele pracy zanim będzie błyszczeć. Druga opcja to założenie trawnika na nowo i tu trzeba pamiętać, że w nowym trawniku największym wrogiem są chwasty jednoliścienne a nie dwuliścienne, bo chwasty dwuliścienne znikną wraz z koszeniem lub po oprysku, a jednoliścienne takie jak perz, chwastnica jednostronna i włośnica zielona są dość trudne do usunięcia z murawy, bo trzeba to robić ręcznie.

A tak poza tym to takich tematów na temat renowacji trawnika jest mnóstwo na forum, więc radzę trochę lepiej poszukać.
patrolek94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2017, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Rozumiem.. chyba spróbuję najpierw 'wyratować' ten trawnik. Czy dobrze zrozumiałem, przed wertykulacją mam zrobić oprysk? Wertykulacje przeprowadza się z tego co wiem w połowie kwietnia po pierwszym koszeniu, wcześniej np. początek kwietnia popryskać chwasty (tylko czym byle tej trawki nie wypaliło, bo nie chciałbym mieć żółtych placów na sezon :D)?
Dziękuję za pomoc i będę czytał, tego tu na forum jest bardzo dużo i ciężko wszystko ogarnąć.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Ja robię najpierw wertykulację i dosiewam trawę a dopiero później oprysk, ale u mnie jest bardzo mało chwastów dwuliściennych. Jeśli w trawniku przeważają chwasty to spróbowałbym z opryskiem przed wertykulacją, ale trzeba będzie oczywiście poczekać na odpowiednią temperaturę (np. "w trakcie zabiegu oraz do 5 dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8°C")

W kwestii wyboru preparatu do oprysku na chwasty dwuliścienne, ja osobiście przetestowałem takie jak Starane, Fernando oraz Mniszek i przyznam, że najbardziej jestem zadowolony z dwóch pierwszych, bo miały największe spektrum zwalczanych chwastów. Natomiast sugerowałbym sprawdzić jakie u ciebie występują chwasty i porównać to z ulotką żeby wybrać odpowiedni preparat, bo jest ich całkiem sporo na rynku.

pozdrawiam
patrolek94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2017, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Ok, to zobaczymy.. z tymi 8°C na początku kwietnia może być ciężko, ale czas pokaże, może wiosna będzie łaskawa ;) Czy po kilku dniach - max tygodniu od oprysku będę mógł przeprowadzić wertykulacje (potem oczywiście dosianie trawy i nawóz) ?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Po 5-7 dniach można będzie można robić wertykulację. Trzeba również pamiętać, że wertykulacja może spowodować pojawienie się nowych chwastów gdyż otwieramy glebę a w niej zawsze znajdą się jakieś nasiona chwastów czekających na lepsze warunki, więc prawdopodobnie będzie potrzebny ponowny oprysk po jakimś czasie.

Powodzenia
patrolek94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2017, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Rozumiem... na pewno będzie lepiej niż jest.:)
Co do chwastów to sie tak nie znam... na pewno na maj jest dużo mleczy, są miejsca gdzie jest pełno koniczyny, mchu. Wydaje mi się, że przeważają chwasty jednoliścienne (wrzucam takie foto na którym jako tako widać trawnik)

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Mlecz i koniczyna powinny zniknąć po oprysku, ale pewnie jeszcze się pojawiają ponownie tego roku jeśli ich nasiona są wciąż w glebie. Natomiast zauważyłem jedną konkretną trawę na tym zdjęciu, która niestety nie zniknie po oprysku jako, że jest to chwast jednoliścienny. Jeśli się nie mylę to ta trawa będzie miała dość grube pędy podziemne i jest dość trudna do wytępienia z istniejącego trawnika.
Obrazek
patrolek94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2017, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Rozumiem.. co do tej 'trawy' to nie jest tego dużo tzn. w tym miejscu nie sypałem trawy i możliwe, że to 'coś' wyrosło.. Swego czasu próbowałem usuwać mlecze i koniczynę, więc z tym też będę mógł powalczyć, tym bardziej , że tak jak pisałem - tego chwastu nie ma zbyt dużo.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Takie coś powstało po siewie w październiku. Co zrobić by się trawa zagęściła?
Obrazek



Druga sprawa to suche placki na w trawie po zimie. Czym nawozić, kiedy i co robić by się zazieleniły?
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Corocznie w trawniku odnajdowałem trochę kwitnących kłosów. W miarę regularnego koszenia nie sprawiały mi problemu. W tym roku jest jednak tego istna plaga. ;:oj Wystarczy kilka dni od skoszenia i trawa kwitnie białymi drobnymi kwiatkami. Wstawiam zdjęcia do poprawnej identyfikacji, mnie się jednak zdaje, że to może być wiechlina roczna. Czy da się z tym jakoś walczyć, najlepiej chemicznie :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”