Żurawki -mamafrania

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Żurawki -mamafrania

Post »

Żurawki to niezwykle wdzięczne byliny- barwne , zmienne a przy tym mało klopotliwe . Nic wiec dziwnego żę zdobywają serca coraz większej rzeszy ludzi.Moje też zdobyły.
Jesienią wyglądały tak:

Spelbound
Obrazek


Guardian Angel
Obrazek


Peach Flambe
Obrazek


Gold Cascade
Obrazek


Honey Rose
Obrazek

Marmelade
Obrazek
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

:wit piękne , czekam na fotki reszty Twojej gromadki :)
Ubiegłoroczne od Ciebie przezimowały ;:196
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Bardzo się cieszę że żurawki maja się dobrze .Niedługo ruszą z kopyta i będziesz miała piękne dorodne kępy :D .
Wiosna już tuż tuż, nie mogę się doczekać takich widoków:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Piękne Te Twoje żurawki.Ja po zimie swoimi jestem zawiedziona. A jakie teraz są Twoje?
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Żrawki sadzone w ubiegłym roku wyglądają popisowo po prostu.A ż żal będzie obcinac im liście.Natomiast 3 letnie w większości wymagają już odmodzenia.Wglądają delikatnie mówią nieciekawie.Widzę jednak zę puszczają nowe listki.Kiedy ładnie ruszą podzielę je lub posadzę głebiej i dalej będą mnie cieszyć :tan .
Co się dzieje z Twoimi?Moze masz zdjecie?

Moje w styczniu wyglądały tak :
Obrazek
Obrazek
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Podpowiedz mi kiedy mogę bezpiecznie swoje przesadzić?
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Myślę ze można przesadzać.Tak jak większość bylin.Ja również będę robiła sadzonki w celu odmłodzenia i nadania ładniejszego pokroju roślinie, ale ze względów organizacyjnych jeszcze chwilkę to potrwa.
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Aniu,a jeśli np.jutro przesadzę i rozdzielę i za 2 dni przyjdzie mróz to zabije?
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Miałam na myśli dzielenie z bryłą korzeniową.To co mówisz to jest raczej robienie sadzonek. Wtedy faktycznie jest ryzyko, choć nie będzie to już chyba taki mróz straszny .Na to liczę.Jeżeli chcesz zrobić sadzonki, to lepiej poczekać aż dobrze ruszy wegetacja.
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Ogólnie chodziło mi o wbicie łopaty i na 4 części może.
Ale dzięki za info-poczekam jeszcze :D

A propo:sadzonki(rozumiem przez to oderwanie z korzeniami pojedynczej szyjki) wsadza się do doniczki i ustawia w cieniu na 2 miesiące i wtedy do gruntu,tak?

A jeśli podzielę łopatą np.na 4 części(oczywiście najpierw będę łopatą skomplikowane manewry wykonywać)to od razu do ziemi i normalnie będzie rosnąć?

I w takim razie-czy lepsze sadzonkowanie(korzenie zazwyczaj ma własne,wplątuje z bryły)
czy dzielenie łopatą(czyli widzę po prostu ciach z góry na dwie połowy-ale na moje korzenie połowy lewej są po części po prawej i vice versa)

Wzorując się na moich spostrzeżeniach w nawiasach sadzonkowanie lepiej wychodzi,nie?
Chyba że czegoś nie wiem.
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Przyznam szczerze, kiedy czytam o cięciu żurawki łopata to mam ciarki na plecach.
Żurawki bardzo łatwo rozmnaża się przez krótkopędy takie przyrosty boczne.Sadzonkę oderwać trzeba tak aby miała piętkę.Jeżeli urwie się ją zbyt krótką to liście się rozlecą i nic z tego nie urośnie.Można ją potraktować ukorzeniaczem, ale nie trzeba.Tak przygotowaną sadzonkę umieszczam w mieszance żyznej ziemi ogrodowej i piasku, w sztywnych doniczkach lub od razu w gruncie.Niektóre odmiany mają bardzo małe przyrosty i najlepiej jest odrywać krótkopędy latem, bowiem są już takiej wielkości ze prawdopodobieństwo udanego oderwania jest większe.
Jeżeli chcesz podzielić kępę, to zamiast ciąć łopata "na ślepo" to radzę wykopać żurawkę delikatnie i dłońmi rozdzielić bryłe korzeniową po prostu na tyle części ile jest głównych pędów.
oderwanie z korzeniami pojedynczej szyjki) wsadza się do doniczki i ustawia w cieniu na 2 miesiące i wtedy do gruntu,tak?
Ona właściwie ma już wtedy swoje korzenie więc wystarczy zwyczajnie posadzić go gruntu i powinna rosnąć bez problemu.

Rozmnażanie Żurawek naprawdę nie jest trudne.Odrywałam krótkopęd na prośbę 7 letniego syna , i on sam, własnymi rączkami ukorzeniał żurawki w swoim małym ogródeczku . Myślę więc że każdy da radę :D
azalka9
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 16 lut 2014, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Witam! Rzeczywiście fajny wątek, a wasze żurawki super. moje po zimie wyglądają słabo. Przyznaję, że gdzieś na początku września podzieliłam kępy, by uzyskać więcej sadzonek. Teraz nie wyglądają dobrze. Może powinnam je zasilić?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1046
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Mam pare żurawek pod balkonem w Warszawie. I teraz biję się z myslami, czy wsadzić je na działce? Jak się do nich odnoszą nornice? Przysmak, czy raczej omijają?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”