Posiałem trawę i nie rośnie :(

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
LSdi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sie 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Witam;

Na swoich 10 arach posiałem 2 tygodnie temu 30 kg trawy "murawa sportowa firmy Trawy z Iławy", niestety po 2 tygodniach codziennego podlewania widzę, że trawa wyrosła miejscami (takimi plamami na działce) i oceniam, że wyrosło ok. 40% trawy z wysianych nasion.
Ziemię przygotowaliśmy w ten sposób, że najpierw terenem zajęła się maszynowa glebogryzarka, potem podczas ręcznego hakania wybieraliśmy perz i kamienie, potem ładnie zagrabiliśmy, wysialiśmy trawę siewnikiem a następnie osobiście 6 h jeździłem walcem i ubijałem. Od 2 tygodni codziennie podlewam nasionka i wyrośniętą trawę.
Obecnie tam gdzie nie wyrosła trawa leżą nasiona i nie wiem co mam zrobić aby nasionka zmieniły się w trawę?

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Nie przykryliscie trawy piaskiem lub torfem to teraz macie... jak nie wykiełkowały to już po nich. Teraz zostają dosiewki :)
LSdi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sie 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

To mówiąc tak nie fachowo te nasiona co leżą już 2 tygodnie są już bezużyteczne?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Dokładnie :) teraz tylko dosiewki i przykrycie nasion. Jeżeli trawa już osiągnęła minimum 8cm to dosiewki zróbicie dopiero po koszeniu.
LSdi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sie 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

W sklepie ogrodniczym mówili mi, że wystarczy zwalcować teren po posianiu nasion....

Teraz mam zrobić dosiewkę na 7 arach??!! Masakra.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Widocznie w sklepie pan/pani nigdy nie siał/a trawy :roll:
LSdi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sie 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Panie Piotrku, to ostatnie pytanie - czemu te nasiona które leżą na mojej działce są "nieżywe", może przegrabić je szybko i zwalcować?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Ponieważ leżące nasiona na słońcu nie są wstanie wykiełkować (nie zawsze). Młode kiełkujące nasiona potrzebują stałej wilgotnej temp. i wilgotnego podłoża, a Ciebie tego nie było :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

Teraz był zbyt suchy typ pogody, by trawa dobrze kiełkowała.Wiosną gdy temperatura jest niższa, bardziej wyrównana i wilgotność większa wystarczy je tylko wcisnąć w glebę, choć zawsze lepiej przysypać cienką warstwą ziemi.Nasiona leżące na wierzchu nie są jeszcze stracone, wykiełkują, ale trzeba się pobawić, przysypać ziemią i czekać na ochłodzenie, deszcz, ogólnie wilgotniejszą aurę.
Musisz wiedzieć, że częste podlewanie, szczególnie na cięższych glebach nieco utrudnia kiełkowanie, bo w dzień gorąco ( woda zbyt szybko paruje) robi się skorupa na powierzchni ziemi i dopiero wilgotna aura powoduje, że odmięka i nasiona kiełkują.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Posiałem trawę i nie rośnie :(

Post »

selli7 pisze:Teraz był zbyt suchy typ pogody, by trawa dobrze kiełkowała.Wiosną gdy temperatura jest niższa, bardziej wyrównana i wilgotność większa wystarczy je tylko wcisnąć w glebę, choć zawsze lepiej przysypać cienką warstwą ziemi.Nasiona leżące na wierzchu nie są jeszcze stracone, wykiełkują, ale trzeba się pobawić, przysypać ziemią i czekać na ochłodzenie, deszcz, ogólnie wilgotniejszą aurę.
Musisz wiedzieć, że częste podlewanie, szczególnie na cięższych glebach nieco utrudnia kiełkowanie, bo w dzień gorąco ( woda zbyt szybko paruje) robi się skorupa na powierzchni ziemi i dopiero wilgotna aura powoduje, że odmięka i nasiona kiełkują.
Dlatego na ciężkiej ziemi nasiona przykrywa się paskiem, daje to wyrównany wzrost, zapewnia stabilność nasiona przy gruncie i zapewnia doskonały prześwit światła co poprawia tempo kiełkowania. Przed wysiewem koniecznie należy podać nawóz szybko rozpuszczalny i oczywiście rozpuścić go. Teraz był doskonały okres bo było bardzo ciepło i trawa doskonale kiełkowała rewelacyjnie się zagęszcza. Warunek to odpowiednie przygotowanie i nie stosowanie się do powszechnie krążących stereotypów i mitów o sianiu trawy w wyznaczonych porach roku.

Częste podlewanie na ciężkiej ziemi jest konieczne by nie powstała skorupa.
Skorupa powstaje przy nieregularnym podlewaniu i okresowym przesychaniu.
Powstawanie skorupy to też świadectwo braku elementarnej wiedzy geologicznej i ogrodniczej.
Niechlujstwo i brak szacunku dla własnej pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”