Sposoby na ładne byliny

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Sposoby na ładne byliny

Post »

Witam,
od jakiegoś czasu myślałam o założeniu takiego wątku, ale nie wiem czy to w ogóle będzie komuś do czegoś przydatne :)

Wszyscy pewnie wiemy, że aby rośliny dłużej kwitły czy ładniej wyglądały, należy je przycinać, czasem po paru latach odmładzać przez nowe sadzonki itd.
Ale może macie jakieś inne swoje sposoby by dana roślinka wyglądała ładniej ?
Oczywiście takie informacje można znaleźć w wątkach o danej roślinie, ale może fajnie byłoby to zebrać?
Dwa przykłady, by było wiadomo o co mi chodzi ;)
- kiedy pierwszy raz zetknęłam się z miodunką, bardzo mi się spodobała, ale zakwitła i ... mocno zbrzydła ;) Teraz regularnie miodunkę przycinam zaraz po kwitnieniu, a ona puszcza nowe liście, które też przeglądam i obrywam spodnie, takie przerośnięte i usychające. Dzięki temu liście rosną ładniejsze i zawsze wygląda super :)
- kiedy miejscami zasychają mi floksy szydlaste ( płomyki ) to wycinam uschnięte pędy i jeśli zrobi się dziura w ładnym dotąd "dywaniku" to zasypuję ją ziemią - wygląda to wg mnie lepiej i szybciej dziura zarasta nowymi pędami

Później może więcej przykładów, a na razie pytania :
- jak radzicie sobie np. z skalnicą Andersa - część rośliny jest zielona, część wygląda zawsze jak uschnięta i nie wiem czy to wyrywać i wyrzucać, zostawiając tylko młode, zielone pędy czy zostawiać? średnio mi się to podoba :/
Awatar użytkownika
Anitaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2512
Od: 8 maja 2008, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujaws-pomor,okolice Brześcia Kuj.
Kontakt:

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Odnośnie skalnicy u mnie rośnie najlepiej w cieniu ma wilgoć jak ma sucho robi się brzydka ,co trzy lata odmładzam.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

No to ,że lubi cień to wiedziałam i kiedyś ja przesadziłam do cienia. Miejsce jednak raczej nie jest raczej mocno wilgotne, więc może to jest przyczyna.
Czyli jak dużo cienia i wilgoci to nie powinny się pojawiać te suche pędy, tylko powinnam uzyskać zieloną poduchę? Ktoś potwierdza?

A jak sobie radzicie ze smagliczką skalną ?? Ja przycinam kwiaty po kwitnieniu i faktycznie ona się zagęszcza i czasem kwitnie trochę drugi raz, ale nie zmienia to faktu, że po jakimś czasie ma dużo długich, zdrewniałych pędów i zaczyna wyglądać brzydko.
Zastanawiałam się nad silnym przycinaniem całych pędów po kwitnieniu. Jakieś doświadczenia w tym zakresie ? :)
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Wyrywam smagliczkę po kwitnięciu , później mnóstwo młodych sadzonek jest :D
Bożena
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Wyrywasz i robisz sadzonki z tej wyrwanej ? Takie małe kwitną w następnym roku ?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Ja też przycinam smagliczkę po kwitnieniu,
bo za bardzo się wyciąga.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

No ale o ile ją skracasz? Nisko przy ziemi czy tylko przekwitłe kwiaty. Ja tylko kwiaty, ale tak jak już pisałam - nie ładnieje :/
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Ścinam tak około 3 cm nad ziemią.
Moja rośnie w cieniu dlatego się wyciąga.
Gdzieś wcięło mi fotkę,
bo bym pokazała jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

No tak coś czułam, że trzeba smagliczkę albo odmładzać albo ścinać więcej. Jakoś nie miałam dotąd sumienia, ale teraz jak wiem, że to działa to na wiosnę przytnę mocno bez litości, prawie nad ziemią :D

Co do skalnicy to ją koniecznie muszę odmłodzić, czyli na wiosnę wszystkie stare, suche pędy usunę, posadzę młode, a potem będę dbać o cień i większą wilgoć !

A jak postępujecie z trawami ozdobnymi? Tu bardziej chodzi mi o to czy przycinacie jak kwitną czyli czy tniecie te miotełki? :)
To wygląda pięknie, ale jak nie przycinałam to miałam cały skalniak w trawach bo nasiona się rozsiały ;/ A może wystarczyłoby przyciąć w odpowiednim momencie ?
No, a poza tym trawy, przynajmniej kostrzewy mają to do siebie, że stare pędy zamierają, schną i trochę trawę szpecą. Wyrywacie je ? Bo ja tak robię właśnie i polecam. To taką kepę trochę przerzedza i wydaje mi się, ze trawa wygląda ładniej.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

jeszcze tak w temacie traw i celem podbicia tematu (bo może uzyskam odpowiedzi ;) )
jak postępujecie z mozgą trzcinowatą? moja z poczatku jest bardzo ładna, później zaczyna rosnąć coraz wyższa i cieńsza i się pokłada? powinno się ją przyciąć w jakimś momencie?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Marzka pisze:na wiosnę przytnę mocno bez litości, prawie nad ziemią :D
Zrób tak po wiosennym kwitnieniu. :D
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

Myślę, że o wszystkie byliny trzeba dbać tak samo.

Odmładzać i rozsadzać, co pewien czas, zależnie od rodzaju danej byliny.

Np: liliowce i piwonie wymagają rzadszego rozsadzania, niż irysy syberyjskie, które, po kilku sezonach, ogałacają się z liści wewnątrz bryły korzeniowej.

Z trawami też jest różnie. Ja, wolę te, które wolniej rosną. I nie są ekspansywne.

Przycinam po kwitnieniu, lub wczesną wiosną, zanim się opuszczą.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Sposoby na ładne byliny

Post »

No niby tak, ale czasem tak bywa jak z tą nieszczęsną smagliczką, którą przycinałam przecież po kwitnieniu, ale jak widać nie dostatecznie i dziś moja dwuletnia ( a może nawet trzyletnia) wygląda mało atrakcyjnie bo jest taka "wyciągnięta" i ma dużo grubych ,zdrewniałych łodyg.

Moja koleżanka przycinała kwiaty miodunki, ale dopiero gdy jej doradziłam,żeby wyciąć wszystkie - dopiero zyskała ładną roślinę.

A liliowce - wiem, że mogą długo rosnąć w jednym miejscu, ale ja wykopałam w tym roku czteroletnią i zamiast mnóstwa kłączy do rozsadzenie, uzyskałam jedną zbitą bryłę. Nie wiem , może to przypadek, może jakaś przyczyna była, że tak się stało, ale rozdzielanie tego to była istna mordęga i chyba już ich na tak długo nie zostawię :)

Co do traw Justus - nie zrozumiałam tego "Przycinam po kwitnieniu, lub wczesną wiosną, zanim się opuszczą" ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”