Nawłoć ( Solidago ) walka z nią

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
maria000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 26 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bardzo prosze o pomoc!

Post »

Bardzo dziękuje za informacje, tak to nawłoć ;:63 poczytałam i pooglądałam. Teraz zastanawiam się ;:131 jak traktują działkowcy ta roślinę jako ozdobę ogrodu czy porostu normalny chwast. Bardzo proszę o komentarz dotyczący tej nawłoci.
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Bardzo prosze o pomoc!

Post »

Jest wiele odmian nawłoci. Jedne są ładne i mają inaczej ułożone kwiaty od tych dzikich. Wolno się rozrastają. Są też nawłocie, które mnożą się jak szalone i wtedy nadmiar trzeba usunąć.
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

walka z nawłocią

Post »

Witam Państwa.

Skończyliśmy budowę domu i bierzemy się za organizację ogrodu. Generalnie w planach mamy ogród bardzo naturalistyczny i nie będziemy wiele zmieniali, natomiast z pewnością chcielibyśmy usunąć nawłoć, która rozpleniła się w sumie naokoło dwóch tysiącach metrów. Jest więc tego sporo. Mam do Was pytanie: jak walczyć z tą rośliną?

Na razie stosuję trzy metody:
- w części na której mi najbardziej zależy po prostu wykopuję bryły korzeniowe, choć nie wiem na ile skutecznie to robię (nawłoć ma dość rozwinięty system korzeniowy, jak się okazuje)
- w części pośredniej wyrywam łodygi z fragmentem korzeni
- całą resztę koszę, staram się też kosić poza działką aby wykluczyć rozsiewanie - zamierzam mocno kosić dopiero po tym jak zwiędną kwiaty, chcę aby pszczoły najpierw miały z nawłoci jakiś pożytek

Nie zamierzam stosować chemii, bo nie wierzę w jej nieszkodliwość. Czy moja metoda ma sens w perspektywie dwóch-trzech lat? Jak długo może przetrwać system korzeniowy nawłoci przy regularnym koszeniu lub wyrywaniu łodyg? Zastanawiam się czy nawłoć się w końcu podda czy nie ma szans? Rozważam też ściółkowanie oczyszczonego terenu za pomocą agrowłókniny.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: walka z nawłocią

Post »

Nawet jak wykopiesz wszystko co do korzonka to nasion w glebie jest na najbliższe 40 lat. Najlepiej wszystko kosic, potem na wiosne wszystko wyrownac i szybko posiac trawę a potem tylko kosic. To tak bez chemii.
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: walka z nawłocią

Post »

PiotrekP pisze:Nawet jak wykopiesz wszystko co do korzonka to nasion w glebie jest na najbliższe 40 lat.
no, myślę, że aż tak długo problemu nie będę mieć, bo rosną mi drzewa a nawłoć chyba nie lubi rosnąć w cieniu ;-P

Niestety, trawy też nie planuję, choć może opcją byłaby jakaś roślina zadarniająca. Możesz coś polecić?
Awatar użytkownika
Floro - Fob
200p
200p
Posty: 312
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miastko (woj.pomorskie)

Re: walka z nawłocią

Post »

Zadarnia świetnie zwykła koniczyna biała.
Pozdrawiam, Tomek :wit
,,Warzywnik Floro-Foba" czyli warzywa Tomka <--- kliknij :D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: walka z nawłocią

Post »

Miałem nawloc razem z barszczem sosnowskiego na działce. Ja obsialem wszystko trawa i kosze. Efekty sa , ale kosic trzeba 2x na tydzień. Przez Agro i mate szkolkarska przechodzi bez problemu. Dobrze ze masz zapał , będzie Ci potrzebny. Ps pod drzewami tez rośnie . Kiedyś zaczniesz używać chemii tak czy siak
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nawłoć kanadyjska ( Solidago canadensis ) walka z nią

Post »

Niestety walczyłam z nawłocią kilka lat i dopiero chemia pomogła, chociaż nie do końca, bo ciągle gdzieś wyłazi.
U mojego syna jest duży trawnik koszony 2x w tygodniu, ale nawłocie wyrastają pod wielgachnymi krzewami żywopłotu. Po sąsiedzku są nieużytki zarośnięte nawłocią.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: walka z nawłocią

Post »

PiotrekP
zapał jak zapał, akurat odrobina pracy fizycznej to jest coś, co mi robi dobrze, a w dodatku lubię walczyć z przeciwnikiem, któremu nie trzeba dawać forów. Tutaj to mnie by się bardziej przydały

-- 11 cze 2016, o 13:05 --

Emilia
już doszedłem do wniosku, że będę musiał w nocy odwiedzić sąsiedzkie dzialki i wykosić nawłoć w okresie kwitnienia, przynajmniej w promieniu kilku metrów od płotu... Zawsze jednak łatwiej z nią walczyć mając pojedyncze, świeże skupiska, niż hektar zwartego nawłociowego lasu
Awatar użytkownika
wro-ona
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 sty 2015, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nawłoć ( Solidago )

Post »

To wygląda na zwykły gatunek (bo duże), ale będzie można to potwierdzić, jak zakwitnie. Moim zdaniem trzeba unikać nawłoci jak ognia, bo się to silnie rozrasta przez nasiona i kłącza. A już na pewno nie pomagać jej się rozrastać. Zawędrowało toto z Ameryki i się rozpleniło wszędzie - jest uważana za jeden z najbardziej ekspansywnych i groźnych chwastów - na 1 m2 może być nawet 300 pędów.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nawłoć kanadyjska ( Solidago canadensis ) walka z nią

Post »

Ale smaczny miodzio pszczoły z tego zbierają, a jaki ul żółty w środku i pachnący
Awatar użytkownika
wro-ona
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 sty 2015, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nawłoć kanadyjska ( Solidago canadensis ) walka z nią

Post »

Ja jeszcze chciałam na chwilę wrócić do mimozy, żeby wyjaśnić - mimozą nazywa się nawłoć pospolitą, a nie kanadyjską. A co do kupowania jej gdziekolwiek: zgodnie z ustawą o Ochronie Przyrody nawłoć jest zaliczana do gatunków b. ekspansywnych i zabronione jest wszelkie jej rozmnażanie i rozprzestrzenianie, np. sprzedaż. ktoś, kto to robi, łamie prawo.

Ponieważ dyskusja dotyczy ogólnie nawłoci ( Solidago )
zmieniłam tytuł wątku/KaRo
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawłoć ( Solidago ) walka z nią

Post »

Poczytałem trochę i okazało się, że to ziele ma bardzo ciekawe właściwości lecznicze. Zamiast walczyć postanowiłem zostawić kilka kęp i stosować, bo akurat może mi być potrzebne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”