Rdestowce (Reynoutria )jak je pokonać

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jak pokonać rdestowce?

Post »

mam pytanie:
czy zyskam coś ścinając teraz jesienią krzaczor 2 metrowy - nie wiem co to i chce się tego pozbyć, rosną same pnie, zasłaniają mi potrzebne dla innych roślim słońce. Tak sobie pomyślałam ze go teraz zetnę nad ziemią, to przez zimę przemarznie i będę na wiosnę miała łatwiej z pozbywaniem się go. Czy dobrze myślę?
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pokonać rdestowce?

Post »

Rdestowiec ma łodygi w postaci pustych rur. Może pomoże,czyli zaszkodzi, obciąć łodygę i do rury nalać środka chwastobójczego? Wyrwałem własny przy pomocy długiego pręta, i rury,
wbitych w ziemię pod roślinę.Była jeszcze dość młoda.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Jak pokonać rdestowce?

Post »

Uszkadzać każdą słomkę po kolei to dla dużej ilości roślin trudne. Może lepiej ściąć +/- na jednej wysokości i wtedy szybko ruszyć z pędzlem.
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jak pokonać rdestowce?

Post »

ja myślę że to nie rdestowiec, ponieważ ma pełne pnie. A co z tym pędzlem? bo nie rozumiem
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Jak pokonać rdestowce?

Post »

Pędzel do smarowania roztworem randapu jak się nie chce, żeby karpy odrastały.
Może masz jakiegoś derenia, czarny bez albo jawor. To ma też badyle odrastające. "same pnie" są mało szczegółowe. :)
Że samo przemarznie przez zimę mało prawdopodobne, jeśli przetrwało poprzednią.
zie_m
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 26 mar 2014, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rdest(R,Polygonum)- pomysł na jego pozbycie się

Post »

Sporo czytałem na temat walki z tym badziewiem. A może w miejscu gdzie rośnie wykopać tyle, ile się da ziemi i jego kłączy, a potem rozpalić duże ognisko i wypalić dziada. Wiem, że u niektórych się to sprawdziło. Mam ten przywilej, że dopiero zaczynam zagospodarowywać działkę i nie muszę zważać na inne rośliny na niej rosnące. Mogę wiec sobie palić ile wlezie i w dowolnym miejscu. No i jeszcze plusem jest to, że rośnie on na niewielkim obszarze, myślę, że zajmuje ok 10 mkw.
Co wy na to?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

zielinski_m pisze:Mogę wiec sobie palić ile wlezie i w dowolnym miejscu.

Pomyślałeś o organizmach które są w glebie? chyba nie bardzo. 10m2 to jest nic, 2-3 godzinki i spokojnie można to oberwać. Spalenie nic Ci nie da i tak odrośnie.
zie_m
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 26 mar 2014, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

Oberwanie tym bardziej nic nie da. I tak odrośnie
A zgodnie z tym co piszesz to należałoby całkowicie zrezygnować z palenia ognisk, w ogródkach, na biwakach, polach namiotowych... wszędzie są przecież żywe organizmy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

Pewien anglik prowadzący program ogrodniczy powiedział, że najlepsza metoda to wyprowadzić się.Z tego wniosek, że ten rdest tego nie zrobi nawet z naszą 'pomocą'.Podobno ziemia z wykopów gdzie rośnie rdest jest tam traktowana jak skażona i nie można jej wysypywać w dowolnym miejscu.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

zielinski_m pisze:Oberwanie tym bardziej nic nie da. I tak odrośnie
A zgodnie z tym co piszesz to należałoby całkowicie zrezygnować z palenia ognisk, w ogródkach, na biwakach, polach namiotowych... wszędzie są przecież żywe organizmy.
Dobrze, niech zostanie że wychodzi na Twoje, podpal nawet całą działkę. Tylko pamiętaj że dobry ogrodnik dba o glebę i to co w niej żyje, nie zdajesz sobie sprawy że bez tych organizmów ogród nie będzie funkcjonował.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

Wydaje mi się, że akurat w przypadku tego świństwa wypalenie uczyni dla środowiska więcej pożytku niż szkody - rdestowiec jest cholernie inwazyjny i coraz go więcej w Polsce, tłamsi inne gatunki.

Ktoś tu już na forum opisywał, że pozbył się z sukcesem rdestowca wypalając go, ale o ile dobrze pamiętam, palenie ogniska trwało cały dzień, bo krótkie palenie nie działa na głębiej położone kłącza i korzenie. Nie jest powiedziane, niestety, że u tej osoby rdestowiec jeszcze nie wyskoczy, bo może sięgać nawet i 2 m w głąb.
Zielonym do góry!!!
zie_m
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 26 mar 2014, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

Myślę, że rozpalenie ogniska na miejscu o powierzchni 10 mkw przy działce 2500 mkw nie wpłynie miażdżąco na to, jak to piszesz - "prawidłowe funkcjonowanie ogrodu". Zawsze w tym miejscu można później urządzić właśnie miejsce na ognisko czy grilla. Nie oszukujmy się, na co drugiej działce jest miejsce przeznaczone do spalania np. wyciętych krzewów czy złamanych gałęzi drzew - jakoś przecież trzeba się tego pozbyć. Nie zauważyłem, aby ekosystemy tych ogrodów nad wyraz ucierpiały.

A co do przeprowadzki - wolałbym aby to rdest się wyprowadził, a nie ja. Szukam więc na to różnych rozwiązań. Czytałem, m.in. na tym forum, że niektórym sposób z ogniskiem pomógł w wyprowadzce rdestu.

-- 29 sie 2014, o 12:39 --
Bixxx pisze:Wydaje mi się, że akurat w przypadku tego świństwa wypalenie uczyni dla środowiska więcej pożytku niż szkody - rdestowiec jest cholernie inwazyjny i coraz go więcej w Polsce, tłamsi inne gatunki.
Też mi się tak wydaje
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: pomysł na pozbycie się rdestu

Post »

Z 10 m2 całkiem sporo organizmów zdąży po prostu uciec - nie jest to duży obszar, tym bardziej, że chyba nie będzie to podpalone na raz. To nieco inna skala niż podpalenie łąki, gdzie zginą ptaki i np. młode zające. Owszem, sporo mikroorganizmów nie zdąży lub nie może się z takiego obszaru przesunąć, ale tak samo zginą przy przekopywaniu ziemi na zimę, stawianiu domu (fundamenty z betonu!), robieniu szamba itd itp.
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”