Zioła na działce cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Moje ziołowe to i owo
Mięty różne
Obrazek

Obrazek

Obrazek

szczypiorek
Obrazek

szałwie
Obrazek

cząber górski, melisa, kocimiętka
Obrazek

tymianek
Obrazek

i truskawkowe pole, oby tylko nie było przymrozków, to będzie plon :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Zakupiłam dziś ziele oliwne (Santolina viridis) K., bardzo go jestem ciekawa. Z czym to jeść?
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ja dziś na targu znalazłam kocankę-curry :) dla mnie to nowość. Już siedzi w gruncie. Pięknie pachnie i fajnie wygląda.
Kupiłam też miętę ananasową, nietypowy wygląd liści i nie zimuje w naszym klimacie, trzeba zabierać na zimę do domu.
Były też mięta jabłkowa, truskawkowa i pomarańczowa, ale nie brałam, bo za bardzo przypominały mi pieprzowe, a już brak miejsca w zielniku :)

Chciałabym jednak zapytać o inne zioło. Na targu kupiłam też coś co nazywało się 'naturalna sól' i podobno może zastąpić zwykłą sól. Ktoś wie co to za zioło? Na razie dość liche, ma cieniutkie listeczki. W smaku nie jest słone hmm.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Nigdy takiego zioła nie widziałam :shock: Daj znać czy faktycznie "soli" potrawy.
To mój już zapchany a strach pomyśleć, co będzie w pełni sezonu, słoneczny zielnik. Jest tu kilkadziesiąt gatunków ziół wielo i jednorocznych. I flance sałat, jarmużu, selera.
Obrazek
I czekające jeszcze na wsadzenie siane bazylie, w sumie nie wiem jakie, najmocniej rosła cynamonowa, więc pewnie tu jest, oprócz tego siałam tajską i cytrynową.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Mi w zeszłym sezonie też najlepiej rosła bazylia cynamonowa, a w tym posiałam tylko zwykłą zieloną :) najbardziej mi przypasowała smakowo. Wow, a ja myślałam, że mam ciasno w zielniku :D Musze przyznać Shire, że faktycznie będziesz miała niezły busz w pełni sezonie, hehe, już widzę oczami wyobraźni te przeplatające się zioła. Fajny klimat :)
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Jak się okaże, że będzie za ciasno, będę powiększać w przyszłym sezonie. Marzą mi się skrzynie angielskie... Jak się ogarniemy z budową tarasu i zrobi się miejsce z boku altany, to obok planowanej huśtawki (takiej do położenia się) zrobię sobie właśnie taką skrzynię. I może dam w niej część ziół, żeby mi pachniało. A w tym sezonie będę ciąć i suszyć na potęgę.
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Polecam poza suszeniem zrobić z ziół kostki lodowe czyli zamrozić. Dla mnie dużo lepsze do sosów czy zup. Biore na koniec gotowania, duszenia czy smażenia wrzucam taką kostkę, chwile sie rozmraża, a smak lepszy itd. Robię kostki z samej bazylii czy oregano oraz mieszane tzn zbieram np tymianek, majeranek, estragon, cząber, rozmaryn myje, siekam i umieszczam w gumowych pojemnikach na kostki, zalewam wodą, a potem do zamrażarki. Jak się już zamrozi, to z tych gumowych pojemników wyjmuję i przekładam do torebek (ja mam takie z Ikea, fajnie sie zamykają) lub do plastikowych pojemników, ale wiecej one miejsca zajmują. Polecam mrożenie, ale i suszę również, ale to głównie na herbatki Np mięty, melisy, rumianku, nagietki, szałwię, ale i liście lawendy także. Obok na działce rosną pokrzywy i skrzyp polny - również zbieram i suszę, ale innych dzikich ziół się boję spożywać :)
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ipako, dziś takie kostki ziołowe będę robiła z lubczyku. :D
Dzięki za pomysł ;:196

Moje ziółeczkowe to i owo
estragon i szczawik ozdobny
Obrazek

melisa i cząber górski
Obrazek

szałwie
Obrazek

mięta górska i sałata
Obrazek
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

U mnie już pierwsze zbiory- cząber, mięty, sałata, szałwia, rzodkiewki. Zioła rosną, pachną i szykują się do kwitnienia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i truskawki, będzie moc!

Obrazek

sałata, rukola, nagietki

Obrazek
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Kochani, co to jest? Mało aromatyczne póki co?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Curry?

Mam estragon i chyba posadzę go w donicy bez dna do gruntu, może dzięki temu nie będzie się rozrastał rozłogami? W tym roku polubiłam go tak jak i trubulę, których do tej pory nie doceniałam. Obie bardzo wzbogacają smak potraw. W suszu chyba nie występują (w sklepach), ale i tak susz nie ma szans w smaku ze świeżymi ziołami :D
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

To kocanka włoska (curry). To estragon jest taki ekspansywny? Oj to też będę musiała go ujarzmić. W ogóle dziś byłam przelotem z podróży na działce podlać po 5 dniach i w ziołowym ogródku busz, znów trzeba ciąć. Na zdjęcia nie było czasu.
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Dziękuję, to chyba faktycznie kocanka włoska. Dziwi mnie ylko, że na razie armatu nie wydaje za bardzo... Ale może musi podrosnąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”