Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Ismeno :wit ,piękne jezowki pokazujesz.Ja mam podobnie bardzo je lubię.Trzy lata temu wyslalam 7 odmian,nie żałuję.Pokazałam je dziś w swoim wątku.Widząc takie cudne kwiaty,dostaje skrzydeł. W ubiegłym roku kupiłam czerwoną ,jest niska,piękna też.
A oto ona
Obrazek

Obrazek
iinne
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Witam!

PIękny w jeżówkach jest lot motyli i pszczółek, które ma sąsiad. Jeżówki dobrze wyglądają z trawami wysokimi. Mam klomb 3 letni z jeżówek różowych, też sianych i wybieranych przeze mnie , są śliczne, a kwitną bardzo długo.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Ismeno , dopiero zobaczyłam w stopce kim jesteś, chylę czoła.Jestem tylko pasjonatką jeżówek. Trochę się nabiegałam po ogrodzie z nimi , żeby je posadzić i ładnie wyglądały. Stwierdzam ,że ladnie wyglądają na otwartej przestrzeni w skupisku i z każdej strony można je oglądać i głaskać po główkach, a przy okazji zobaczyć mnóstwo kolorowych motyli.Pozdrawiam cieplutko i życzę nowych kolorów.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Nic się nie różnimy, tylko tym .ze ja kocham wszystkie kwiaty i prowadzę na nich doświadczenia od piątej klasy szkoły podstawowej. Jaki ten świat byłby bury bez kwiatów.
Pozdrawiam
Ismena
Obrazek
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Ismena pisze:Warto być cierpliwym i zachęcam do siania swoich roślinek. Ich dzieci są już pikowane, ciekawe jakie będą? [/url]
Ismeno to jak to jest z tymi wysiewanymi i powtarzaniem cech? Czy udaje Ci się z nasion uzyskać inne niż te najpopularniejsze różowe? Bardzo lubię jeżówki i sporo mam właśnie z własnego siewu. Głównie mam te "najzwyklejsze" różowe (lubię je oczywiście tak samo jak wszystkie pozostałe :D ). Wielokrotnie czytałam, że odmianowe nie powtórzą cech, więc wysiewam sobie różowe, a odmianowe stopniowo dokupuję. Jak to u Ciebie wygląda w praktyce i czy warto jednak próbować z sianiem odmianowych?
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Witam!
Prawdopodobieństwo otrzymania podobnej jeżówki jest jej izolacja od innych kolorów , w tym wypadku różowych. Ja nakładam firankę i wiążę lub wstawiam do namiotu jeśli jest w donicy. Nigdy nie ma pewności co urośnie bo wystarczy ,że wiatr pyłek zawieje i już może być coś innego. Wiązanie firaną też nie jest dobre bo szara pleśń może wskoczyć i wszystko zniszczy. Wtedy trzeba pryskać od grzyba profilaktycznie. Najgorszą zbrodnią jest "produkcja" roślin bezpłodnych, bo gdyby nasi przodkowie to robili to my nie mielibyśmy co oglądać. Zdarzyło mi się kupić funkię o pełnych kwiatach, w którą tak ingerowano ,że od 10 lat ani razu nie zakwitła. Mam ciemierniki które nie wiążą nasion. Jeżówki też zdarzyły mi się bezpłodne. Szkoda ,że ludzie myślą potem a nie przed tę.
POzdrawiam
Ismena
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź. ;:180 Spróbuję się pobawić w przyszłym sezonie z odseparowaniem jakiejś odmianowej i jej wysiewem.

A Twój klomb robi na prawdę wrażenie. ;:333 Jeżówka sama w sobie jest piękna, ale w masie robi podwójne wrażenie. ;:173
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

To i ja pochwalę się moimi podopiecznymi z własnego siewu. ;:173

Tu w duecie z rudbekią
Obrazek

W towarzystwie róż
Obrazek

Wśród "zwykłych" jedna trafiła się z takimi płatkami :)

Obrazek


Obrazek
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Jak już pojawił się profesjonalista :wit to może coś poradzi na czarne kropki na liściach? Myślę, że to grzyb od wilgoci i zimna? Jakoś nigdzie nie mogę doczytać o chorobach i szkodnikach. Niby nie chorują ale coś tam jednak je dopada. Na jednej zauważyłam obgryzione zewnętrzne płatki, ale szkodnik chyba nocny. Ismeno czy dokarmiasz jeżówki w sezonie?
Moje żółte samosiejki są już ładnymi krzaczkami, ale kwitną niezbyt obficie. A dwuletnia Supreme Cantalupe nie chce się rozrastać i jeszcze nie raczyła zakwinąć.
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Witam!
Największym wrogiem jeżówek, ostróżek, żurawek, aksamitek są ślimaki, szczególnie te bez skorup. Koniecznie trzeba zacząć walkę z nimi bo nas zjedzą. Można zbierać ale ja ostatnio kupiłam bardzo dobry środek Brosa, niebieskie granulki (ok 31zł). Szkoda ,że tak pózno na to wpadłam, bo cały czas zbierałam ale z jaj ciągle lęgły się nowe. W tej chwili jest to inwazja ślimaków, bez chemii nie damy rady. Zjadają mi całe stożki wzrostu. Na liściach jeżówek zostaje śluz co powoduje utrudnienie oddychania , osadzają się grzyby i jeżówka brzydko wygląda. Malutkie jeżówki mogą być zjedzone w całości. Można popryskać od grzyba Topsinem.
Pozdrawiam
Ismena
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Dziewczyny Wasze jeżówki są cudowne!

Przepiękny klomb! Matko! Nie można spokojnie patrzeć by nie zazdrościć Ci tego widoku Ismeno!
A kolor czerwony,uzyskałaś rzeczywiście super wybarwienie.
Rewelacyjne.
Ale Ty masz zielone ręce we wszystkich swoich uprawach.
To niezwykłe zdjęcie

Obrazek ;:138
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

Ze ślimakami się jakoś uporałam. Tym niebieskim posypałam języczki przed wegetacją i nareszcie nie mam 'koronkowych' liści. Za to mam nakrapiane jeżówki w czarne plamki... ;:3
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jeżówka ( Echinacea ) cz. 2

Post »

1 Czy jeżówka purpurea Magnus to to samo co podstawowa jeżówka purpurea?
2 Jeżówka Cleopatra (żółta ) to dobry wybór?
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”