Gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis)

Post »

Wczoraj byłem u kolegi i powiedział że z lasu wykopał storczyka[w lipcu],pokazał mi go i mi go dał po oglądałem miał korzenie jak kula i był cały brązowy poszukałem go w atlasie i okazało się że to gnieznik leśny nie wiem jak go hodować ale myślałem że on potrzebuje jakiejś symbiozy,powiem szczerze nigdy nie uprawiałem tego typu storczyka .Powiedziałem mu że storczyki są pod ochroną ,proszę ni coś o nim napisać :wit
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Dostałem storczyka

Post »

Oficjalnie nie pochwalam tego typu działań. Szansa, żeby się przyjął jest niewielka. Osobnik roślinki chronionej 'poszedł się grzać'.

Cytując za wikipedią: "Jest myko-heterotrofem, który substancje odżywcze konieczne do wzrostu czerpie z grzybów, na których pasożytuje. Nasiona kiełkować mogą dopiero po wniknięciu do ich środka strzępek grzyba".

Czyli szansa żeby się przyjął jest niewielka bo musiałby mieć cały las ze szczególnym uwzględnieniem gleby leśnej. Na twoim miejscu udzieliłbym reprymendy za takie działania. ;:14
Kuba
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dostałem storczyka

Post »

Karygodne działania uskuteczniacie młodzieńcy... :evil: i bez zahamowań piszesz o tym na forum ogrodniczym :evil:



kubus2015 pisze:
Czyli szansa żeby się przyjął jest niewielka bo musiałby mieć cały las ze szczególnym uwzględnieniem gleby leśnej.

No przecież się przyjął jak pisze bartosz les
Kolega wykopał go w lipcu,tak?
Pokazał teraz w styczniu,tak?
Tzn,że storczyk rósł już u kolegi...
więc -
w jakich warunkach rósł od lipca do stycznia u kolegi w takich samych będzie rósł u Ciebie...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Gnieznik leśny -dostałem storczyka

Post »

Widzisz Karo, zabiła mnie interpunkcja (a raczej jej brak) ;:124 , przez co ciężko mi było zrozumieć wypowiedź. Pomyślałem sobie, że leżał taki zasuszony z korzeniami na wierzchu. :shock:
Kuba
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Gnieznik leśny -dostałem storczyka

Post »

No cóż, pomijając interpunkcję, to tam pisze jedynie "był cały brązowy i miał korzenie jak kula" - z czego wnioskować mozna równie dobrze, że jest brązowy, bo już martwy.

Na zdrowy rozum: jest styczeń, mróz, jak oni tego storczyka oglądali i przekazywali jeden drugiemu? W najlepszym razie został on wykopany w lipcu i teraz był trzymany w domu, w doniczce... jeśłi faktycznie nie leżał sobie zasuszony z korzeniami na wierzchu, jak zrozumiał Kubus...

Faktycznie, jaki szacunek dla roślin chronionych, niech to licho...............................
Zielonym do góry!!!
_fox_

Re: Gnieznik leśny -dostałem storczyka

Post »

Bartoszu a może byś wreszcie pokazał nam jakąś fotkę ;:180 bo jak do tej pory to tylko, kupiłem to czy tamto i pytanie ile czasu będzie kiełkować, jak pielęgnować, czy i kiedy zakwitnie ;:131 takie postępowanie jest mało wiarygodne ;:131 Ostatnio widziałem wstawioną fotkę z netu i to też nie fer bo nie linkowana tylko wgrana na fotosik i wstawiona ;:124 ;:124 ;:124 Tylko nie myśl że się ktoś Ciebie czepia, ludzie odpowiadający na Twoje pytania tracą czas, a jak się okazuje niepotrzebnie. W necie są wszystkie wiadomości trzeba tylko umieć szukać i przefiltrować, bo wiele z nich jest pisane metodą kopiuj wklej, niejednokrotnie przez laików.
Oczywiście podpisuję się pod opiniami poprzedników, co do niezbyt rozsądnego postępowania z roślinami chronionymi.
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Gnieznik leśny -dostałem storczyka

Post »

Tak on był od lipca w doniczce 2 litrowej,kolor był taki białawo brązowy,korzenie miał grube kuliste i mięsiste to nie mógł umrzeć :D Wsadzę go wiosną do ogródka a nóż może się przyjmie ;:173.Fox, mój kolega praktycznie się nie zna na roślinach ;:185 to raczej nie wiedział czy to jest chronione czy nie ale wiedział widać że to był storczyk ;:224 choć ja wiem że wszystkie Polskie storczyki są pod ochroną ;:108

Pozdrawiam Bartek :wit
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”