Rabata wabiąca motyle

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Do podanych wcześniej roślin dorzuciłabym tojeść orszelinową:

Obrazek Obrazek

Jesienią marcinki są niezbędne. Na dowód dzisiejsze zdjęcie:

Obrazek
Awatar użytkownika
marzenaruda
200p
200p
Posty: 467
Od: 7 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Marzena
ponczekus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 30 sie 2013, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

To ja dodam swoje trzy grosze jako, że wcześniej interesowałem się bardziej entomologią niż botaniką. Ktoś coś napisał o gąsiennicach. Większość kolorowych motyli dziennych w żadnym wypadku nie stanowi problemu dla naszych roślin. Dla większości naszych rusałek rośliną żywicielską jest pokrzywa i z tego względu czasem warto zostawić w ogrodzie dla niej miejsce. Pokrzywa jest jedną z tych roślin, którą zamieszkuje ogromna ilość owadów. Podobnie jak wśród drzew takim domem dla owadów jest dąb. Na zdjęciach w tym wątku widziałem rusałkę pokrzywnika, pawika, admirała- wszystkie żerują na pokrzywie. Poza tym zauważyłem fruczaka gołąbka który związany jest z przytulią oraz bielinka cytrynka który wtrążala liście szakłaku lub kruszyny czyli krzewy leśne. Ponadto pospolitak przestrojnik trawnik związany z murawami trawiastymi. Coś tam może jeszcze było ale nie będę się zagłebiał. U mnie głownym problemem jest bielinek bytomkowiec, którego gąsiennice siedza na głodkach, gęsiówkach i innych kapustowatych.

Jeśli chodzi o rośliny przywabiające motyle to wszystkie już w tym wątku były. Buddleja oczywiście jest super ale bardzo kłopotliwa w uprawie. Traktuję ją jako raczej soliter niż krzew bo trudno zimuje. Raz nawet mi wyginęła ale jakos tak dziwnie sama się rozsiała. Cynia jest super dla motyli. Potwierdzam też astry jesienne. Sadziec konopiasty to mistrz ale go nie uprawiam bo u mnie rośnie masowo nad rzeką bez mojej pomocy. Jak mi się cos przypomni to napiszę ale to nie takie proste. U mnie w ogrodzie wiele roślin przywabia motyle i ciężko jest ustalić co je przywabia w szczególności.
Problem polega na tym, że od sierpnia zmniejsza się ilość roślin ciekawych dla motyli i stąd tak ciągną do tych budlei i do tych astrów jesiennych i w sumie to te kwiaty są atrakcyjne tylko dlatego bo są.
Awatar użytkownika
tomaszkowa
500p
500p
Posty: 716
Od: 28 paź 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

ponczekus pisze:... i w sumie to te kwiaty są atrakcyjne tylko dlatego bo są.
O ile są. Moda która teraz obowiązuje to trawnik i thuje. Nie ma co ślepo patrzeć na tą modę.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Beata.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Ogród całkiem inaczej wygląda jak coś w nim lata, łazi. Jak widać, że coś żyje. Zgadza się teraz panuje moda na tuje i trawnik jak napisała tomaszkowa. Mało w takim ogrodzie różnych żyjątek a co dopiero żeby były tam motyle. Taki ogród wygląda jak "sterylny". Niby coś rośnie a życia jako takiego to nie widać.
Awatar użytkownika
baudolino
50p
50p
Posty: 78
Od: 11 mar 2009, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Witam, cieszę się, że znalazłam ten wątek.Postanowiłam, że w tym roku powstanie u mnie motyli zakątek. Zwłaszcza ze względu na mego synka. Mam kawałek ziemi do zagospodarowania :roll: Będę czerpać z waszej wiedzy bez skrupułów :heja Zabieram się za cztanie, pewnie pojawią się i jakieś pytania.
Katarzyna
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Dołączam się do budowy listy wabików na motyle.
na pewno wszelkie rośliny powszechnie rosnące w Polsce: fiołki, stokrotki, krwawnik.
Z roślin ogrodowych, które u mnie wabią motyle to lawenda, żurawka (chociaż bardziej lubią ja pszczoły), ostrogowiec, słoneczniczek, maki, gailardia, tymianek. Ale królową w zwabianiu motyli było oregano - lebiodka. Jak przechodziłam obok to unosiła się chmara motyli, pszczół i innych owadów. A jak siadały na kwiatach oregano to się pędy uginały. Budleja może się skryć do lebiodki. Ale ją usunęłam, bo jest ekspansywna - rozsiewa się jak szalona.
Klucha
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 cze 2005, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

U mnie zainteresowaniem motyli bardzo cieszą się tawuły, jeżówki, budleje i rozchodniki. :D
-
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Ja tak jak motyle uwielbiam kwiaty. Kiedyś uprawiałam wyłącznie kwiaty, a motyli było tam całe mnóstwo, dziś mój ogród wygląda inaczej, bardziej praktycznie: trawniki, krzewy, a kwiatów już mniej, ale motyle nadal przylatują- uwielbiają pachnące wiciokrzewy i zlatuje się do nich wiele tzw. polskich kolibrów- ciem podobnych do kolibra, szybkich jak błyskawica z długą trąbką.
Zdjęcia mojej działki, kiedy jeszcze miałam prawie wyłącznie kwiaty i motyle: :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Piękna ta Twoja działka.... i widzę, ,że nie wszystkie kolory kwiatów miały tam wstęp :wink: t Szkoda, że teraz jest "bardziej praktyczna".
Pozdrawiam. Ania
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Słuszna uwaga, były tylko: różowy, niebieski, lila, biały, trochę bordo, ale odrobinę. Nie miały wstępu czerwony i żółty ;:185
Niestety nie mam już tej działki, musiałam ją sprzedać, bo przeprowadzałam się do domu jednorodzinnego z ogródkiem i nie mogłam uprawiać dwóch działek. Część kwiatów zabrałam ze sobą, niestety ta działka jest zacieniona, a mi przybyło obowiązków (dzieci) i musiałam szukać innych rozwiązań. Motyle jednak przylatują.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Kiedy mogę wsadzić do ziemi sadzonkę budlei ?Kupiłam dzisiaj całkiem sporą
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

U mnie z roślin wabiących motyle i wszelkie inne owady :D to budleja oraz czosnek olbrzymi :)
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”