Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie ziemi/podloza pod Trawnik

Post »

Tak, trzeba wszystko zebrać
politolog16
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 lis 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Zrobiłem tak jak wspólnie uradziliśmy, jednak póki co z efektu nie jestem zadowolony i potrzebuję kolejnej porcji rad :D

Trawę posiałem ok. 4 tygodni temu. Najpierw było dość sucho, ale w miarę możliwości podlewałem, potem spadły liście i kasztany na teren nowego trawnika i to chyba dodatkowo spowolniło kiełkowanie.

W każdym razie teren wygląda teraz tak:

Obrazek

Obrazek

Trawa wzeszła w miejscach gdzie jest lekko niżej i gdzie nie ma drzew, co wskazuje, że wolne wschodzenie wynika ze zbyt małej wilgotności - w każdym razie tak mi się wydaje.

Poradźcie proszę co teraz robić? Czy grabić liście i kasztany? Boje się, że zagrabię też nasiona i placki zostaną na trwałe, ale jak tego nie zrobię, to w tych miejscach trawa i tak chyba nie wzejdzie. I druga kwestia: czy po 4 tygodniach z nasion może jeszcze wschodzić trawa? Czy lepiej od razu uznać, że nie i próbować dosiewać? Jeśli ta druga opcja to teraz czy na wiosnę?

Czekam na jakieś rozjaśnienie co teraz robić :D

Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawnik od zera

Post »

Mnie to się wydaje, że nasiona nie zostały uwałowane po zasypaniu ziemią.
Teraz raczej już trawa się nie pojawi i prawdopodobnie czeka Cię zabawa wiosną od nowa.
Skoro w składzie mieszanki był rajgras to trawnik teraz mimo słabego podlewania i tak powinien wyglądać jak trawnik.
Ty masz teraz piasek i kiełki.
Gleba chyba sam piach i przepuszcza wszystko jak leci więc trawa ma kiepskie warunki do wschodu.

Ponadto skoro były kasztany to trawnik trzeba było wcześniej zakładać np. wiosną. Liście nie wiem czy jest sens wygrabiać skoro trawnika 'raczej' już nie będzie.
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Według mnie teraz wszelkie zabiegi nie ma sensu robić . Lepiej rozpocząć wszystko od nowa na wiosnę .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
politolog16
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 lis 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Nie wiem właśnie co poszło nie tak. Na pewno trawa została dobrze uwałowana. Kupiłem nowy walec więc wałowanie było czystą przyjemnością :D

W skłądzie mieszanki była wielicha, kostrzewa i życica. Rajgrasu nie było.

To co daje nadzieję to fakt, że jak co tydzień odwiedzam działkę, to trawy jest trochę więcej, chociaż przyrost jest bardzo słaby.
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tworzenie nowego trawnika na działce

Post »

Witam, Kilka tygodni temu kupiłem działkę, niestety na połowie działki jest stara trawa pomieszana z podagrycznikiem, jest go naprawdę bardzo dużo. Jak stworzyć nowy trawnik? Trzeba usunąć całą darń, nawieźć trochę nowej ziemi wymieszać z tym co zostanie i zasiać nową? Bo ręczne usuwanie chwastów w tym momencie to taka syzyfowa praca, obecna trawa też nie jest za ładna.
Dzięki za odp
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawnik od zera

Post »

glina wrzuć zdjęcie.
Teraz i tak nic nie wsiejesz. Jedynie możesz jak już chcesz wszystko wypalić i przerobić glebę. Czekać do wiosny i wiosną zobaczyć co wyjdzie jeszcze z ziemi.
Jaka gleba ?
andrety
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 paź 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myszków

Przygotowanie ziemi pod trawnik.

Post »

Witam Wszystkich, jestem tutaj nowy więc proszę bardzo na mnie nie krzyczeć :)
Szybko w skrócie.
Po raz pierwszy chcę zrobić trawnik przed domem.Z racji tego że nie miał bym co zrobić ze starą trawą,przekopałem cały plac szpadlem zakrywając trawę ziemią.Na wiosnę przywiozę ziemi w celu wyrównania terenu.
Na placu wystają korzonki chodź starałem się to robić dokładnie.
Moje pytania do Was.
Czy tak jak zrobiłem zda egzamin?
Czy mogę czymś zawieźć ziemię by "dobić " chwasty, czy czekać spokojnie do wiosny?
Pozdrawiam .
Arek.
Tak wygląda plac obecnie.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b2a ... 5af2d.html
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie ziemi pod trawnik.

Post »

Dowieź teraz ziemi wymieszanej z piaskiem. Przez zimę śnieg i deszcz ubije. Na wiosnę siew (jak nie zależy Ci na wyglądzie) lub oprysk i dopiero siew.
Na forum jest masa tematów o zakładaniu trawników więc masz całą zimę.

Przed siewem wałowanie równanie wałowanie i równanie aż będzie prosto. Potem jeżeli masz możliwość załatwić wertykulator to ładnie wzruszysz ziemię, a jak nie masz to grabiami.
Po wysiewie przykryj nasiona 0,5cm warstwą piasku.

Może tak w skrócie bo jak zaczniesz czytać to będziesz głubszy niż jesteś teraz :) (bez obrazy ;:136 )

Stan faktyczny masz jaki masz, przed Tobą jeszcze:
Nawiezienie ziemi z piaskiem (najlepiej przed zimą), wałowanie i równanie, oprysk po wyjściu chwastów (najlepiej minimum 2 razy chwastox + roundup 1/3 zalecanej dawki), ostateczne równanie terenu, podajesz nawóz w granulkach (3-4 dni przed siewem), wzruszasz ziemię przed siewem, wysiewasz nasiona i przysypujesz warstwą piasku, wałujesz wałem o wadze około 6-7kg (ja nie zawsze wałuję bo niekiedy mi się nie chce, różnicy nie widziałem, woda i tak ubije przy podlewaniu).
andrety
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 paź 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myszków

Re: Przygotowanie ziemi pod trawnik.

Post »

Rozumiem, postaram się nawieźć ziemi, pisałeś by ziemi była wymieszana z piaskiem, a może to być sam Humus, mam blisko siebie sprzedawcę, czy lepiej jednak z piaskiem?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie ziemi pod trawnik.

Post »

Humus... potoczna nazwa. Ważny jest skład tego humusu i pH
andrety
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 paź 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myszków

Re: Przygotowanie ziemi pod trawnik.

Post »

W opisie ziemi nic nie wspomniano o składzie ziemi,na zdjęciu wygląda na zwykłą ziemi czarną.Linka nie wklejam bo nie wiem czy wolno. Myślałem również o ziemi Czarnoziem ale czytałem że odradzają pod trawnik.
dziakowiec
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 12 paź 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe świętokrzyskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Nie wiem czy to dobre miejsce, ale nie chcę zakładać nowego tematu.
Na mojej działce króluje Jego Magnificencja PERZ. Chciałbym się go pozbyć i założyć trawnik, chociaż na części - jakieś 300m2. Zabiegi mechaniczne odpadają, nie jestem w stanie przekopać takiej powierzchni. Na razie od 1,5 roku koszę i niby jest lekka poprawa, ale nadal górna warstwa ziemi (jakieś 5-10 cm) jest bardzo gęsto przerośnięta kłączami.
Czy zadziała taki schemat:
- oprysk defoliantem (Roundup czy coś w tym stylu) - ok. połowy kwietnia
- jak wszystko padnie jak należy, wygrabienie i wzruszenie grabiami metalowymi*
- wysiew trawy, przegrabienie i zawałowanie - ok. połowy maja
- podlewanie i dalsza pielęgnacja
Najbardziej interesuje mnie * - czy wystarczy tylko tyle, czy KONIECZNIE musi być przekopanie ziemi?
Pozdrawiam, proszę o opinie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”