Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
iiyama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lip 2013, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Zakładanie trawnika
Witam serdecznie
Bardzo proszę o pomoc, chcę założyć trawnik przy domu, lecz od 20 lat teren jest zapuszczony
Pokrzywy, paprocie i inne chwasty, na działce rosły modrzewie ogromne i wyciąłem je oraz pozbyłem się korzeni głównych zostały jeszcze pędy od tych korzeni jednym słowem mówiąc mam cały plac w siatce korzeni co nie gdzie trawnik , lecz bardzo suchy i taki wyjałowiony a gleba bardzo żyzna miękka i pulchna
Myślałem, aby przekopać glebogryzarką około 500m2 pozbyć się korzeni innych nieczystości w postaci szkieł i gruzu, i dać wapno oraz nawóz do trawników i urzyźnienia gleby a późnij agrowłókninę o gramaturze 50gm2 na cały teren przez około 1 lub 2 sezony i to jest moje pytanie czy wygram w taki sposób z tymi chwastami i czy jest sens inwestować w tą Agrowłókninę czy cokolwiek to da.
Pozdrawiam
kasiagor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 wrz 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Założenie trawnika od czego zacząć?

Post »

Witam wszystkich,jestem nowa i zielona jak szczypiorek na wiosnę. Dostałam działkę 3000 m2 więc sporo jak na początek, na większej części są młode drzewa owocowe,zaniedbane,chore i wymagające opieki,czytam i spisuję środki na opryski przed chorobami i owadobójcze ale tym zajmę się na wiosnę bo chcę tą działkę doprowadzić do porządku (a wiadomości do przyswojenia jest mnóstwo ) i na części założyć ładny ogród z roslinami ozdobnymi.Ale największy problem na dzień dzisiejszy dla mnie to teren przy drzewach,jest nierówny,mnóstwo chwastów a marzy mi się ładna trawa,drzewa rosną w odległosci od siebie 3 m jest ich około 100 szt to jabłonie,wiśnie i kilka śliw oraz leszczyna.Mam też kilka krzewów borówki i maliny.Dopiero zaczynam przygodę z dbaniem i uprawianiem roślin na działce,moja mama ma spore doświadczenie ale nie ma na wszystko lekarstwa i wiek już nie pozwala jej na dbanie o wszystko.Moje pierwsze pytanie jak zabrać się za założenie trawnika w sadzie,jakich użyć maszyn, oprysków chwastobójczych,w jakiej kolejności,czym nawozić i jaką trawę wysiać.Od czego zacząć bo na razie jakiś miesiąc temu wykosiliśmy to rosło w sadzie trzy dni od rana do wieczora pracowaliśmy ciężko żeby drzewka były choć widoczne,mąż kosił a ja wykopywałam,szczaw,osty i jeszcze jakieś 2 metrowe chwasty teraz chcemy zadbać żeby nie dopuścić już więcej do takiego stanu .Proszę o jakieś wskazówki jak się do tego zabrać.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Założenie trawnika od czego zacząć?

Post »

kasiagor pisze:Proszę o jakieś wskazówki jak się do tego zabrać.

W tym sezonie już tylko przekopcie glebę i poprawcie jej strukturę. Jest okres zimowy więc polecam poczytać o zakładaniu trawnika na forum. Temat tysiące razy wałkowany :uszy
RychuWroc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 22 mar 2012, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie trawnika od czego zacząć?

Post »

Tak jak PiotrekP napisał, do tego co jest logiczne wyrównać podłoże. Reszta na wiosnę.
sebak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 mar 2014, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wapnowanie i nawożenie przed wysiewem trawnika

Post »

Witam Szanownych Forumowiczów,
Jestem działkowiczem z niewielkim stażem, bardziej teoretykiem niż praktykiem:) Niebawem chcę na działce posiać trawę (Graminex Wembley). Jesienią zastosowałem Roundup, zadziałał jak trzeba, ale wiosną na księżycowym krajobraie pojawił się mech. Jesienią (przed Roundupem) pobrałem próbki gleby do analiz. Otrzymałem takie wyniki:
- charakter agronomiczny: średnia
- pH: 6,1
- potrzeby wapnowania: ograniczone,
- zawartość P205: bardzo wysoka (33,5 mg/100 g gleby),
- zawartość K20: niska (10 mg/100 g gleby),
- zawartość Mg: średnia (6 mg/100 g gleby).

I tak się zastanawiam - skąd ten mech? Wg. mnie pH jest idealne pod trawnik. Działka jest dość wilgotna (m.in. mech na drzewach) - może to ma wpływ na pojawienie się mchu na glebie? Tak czy inaczej chciałem się poradzić Szanownych Forumowiczów czy przy takich wynikach analiz i rosnącym mchu zastosować wapnowanie czy nie? Jeśli tak to jaką zastosować dawkę Dolomitu, żeby zbytnio nie odkwasić gleby?

Przy okazji zapytam się jeszcze, czy zastosowanie 3kg Azofoski na 100m2 przedsiewnie będzie odpowiednią dawką przy powyższych wynikach analiz?

Dziękuję i pozdrawiam!
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Wapnowanie i nawożenie przed wysiewem trawnika

Post »

Tam gdzie jest wilgoć tam jest mech.
Dolomit jest to nawóz wolno działający więc nie powinien zaszkodzić trawnikowi.
W analizie najbardziej nas powinien zainteresować azot bo to główny pierwiastek plonotwórczy, niestety stacja chemiczna nie zmierzyła zawartość N.
3 kg na początek powinno wystarczyć.
Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
lilija
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 6 sty 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Proszę o radę. Gleba u mnie gliniasta z domieszką piasku i próchnicy ale bardziej gliniasto piaszczysta. Dodana próchnica to świeża ziemia z wykopów po stawach i pełna nasion chwastów oraz pewnie kwaśna, ja u siebie dolomit dawałam na wiosnę, ale pojawił się mech w miejscach bardziej wilgotnych i cienistych.
Obecnie jestem już po glebogryzarce i bronie, byli w środę i zdążyłam tylko zwałować. W nocy przyszedł deszcz, padało kilka godzin. W czwartek po południu jak przeschło bo było piękne słońce i wiatr zdążyłam dwa razy przegrabić i 2 razy zwałować. Ziemia dalej lekko się ugina i pozostają wgłębienia. Wczoraj padało od 15 kilka godzin. Dzisiaj przelotne opady od rana.
Wszyscy naciskają, żebym siała, bo się "pieszczę" z trawnikiem. Po siewie chciałam zwałować i przesianą ziemią posypać nasiona.

I teraz pytania.
1. Czy jeszcze grabić i wałować, aż do momentu kiedy nie będzie wgłębień?
2. Skoro kwaśna ziemia to myślałam, żeby dać jeszcze raz dolomit i odczekać 2 tygodnie, jednocześnie odrosną chwasty i je haczką potraktować? Tylko czy ja tą haczką nie zniszczę całej mojej pracy i znowu trzeba będzie wyrównywać, grabić i wałować? Czy jednak siać i liczyć, że chwasty zagłuszy trawa a na jesień dać dolomit?
3. Obecnie leje. O wałowaniu, grabieniu i sianiu mogę zapomnieć. Jest za mokro. Jak teraz to zaplanować? Czy zdążę przed chwastami?
pozdrawiam,Ania
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik od zera

Post »

lilija pisze: 1. Czy jeszcze grabić i wałować, aż do momentu kiedy nie będzie wgłębień?
2. Skoro kwaśna ziemia to myślałam, żeby dać jeszcze raz dolomit i odczekać 2 tygodnie, jednocześnie odrosną chwasty i je haczką potraktować? Tylko czy ja tą haczką nie zniszczę całej mojej pracy i znowu trzeba będzie wyrównywać, grabić i wałować? Czy jednak siać i liczyć, że chwasty zagłuszy trawa a na jesień dać dolomit?
3. Obecnie leje. O wałowaniu, grabieniu i sianiu mogę zapomnieć. Jest za mokro. Jak teraz to zaplanować? Czy zdążę przed chwastami?

1. Dokładnie tak jak piszesz. Masz wał z wodą czy z piaskiem? polecam wywalić piasek i wlać wody, lepiej ubija.
2. Zbadaj pH gleby na początek, mech nie jest wyznacznikiem w 100%tach dokładnym jakie masz pH.
3. Jeżeli chwasty wyjdą to dobrze, wyrwiesz i dopiero wsiejesz nasiona.
Yagod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2010, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Oszpecony trawnik

Post »

Cześć,
mam czteroletni trawnik, na którym w tym roku pojawiła się odmiana trawy, która bardzo szpeci cały trawnik i jest jej coraz więcej.
Prawdopodobnie jest to życica trwała jednak nie mam pewności, dlatego Was proszę o pomoc w identyfikacji i postępowaniu co dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zajęła już prawie połowę trawnika i nie mam pojęcia jak się jej pozbyć. Wyrywanie to raczej mija się z celem. Jeśli to życica to chyba nic innego nie pozostanie. Przeszło mi przez myśl zerwanie całego trawnika o posianiu trawy od nowa lub wyrywanie i dosiewanie tylko kostrzewy. Co możecie poradzić?

Pozdrawiam
Bartek
politolog16
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 lis 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Nie chcę zakładać nowego wątku, a potrzebuję indywidualnej porady.

Ma siedlisku po pradziadkach chciałbym na ok. 600 metrach posiać pod koniec sierpnia trawę. Od wiosny przygotowuje teren, który jeszcze niedawno był lasem samosiejek. Samosiejki zostały usunięte, chwasty zostały wyrwane, stara trawa, która zdziczała została zdjęta przez koparkę, a teren został wstępnie wyrównany - koparką.

Niestety ze względu na liczne korzenie nie udało się dobrze wyrównać terenu. Wciąż są liczne górki i dołki. Po zakończeniu pracy koparki wyglądało to tak:

Obrazek

Teraz wygląda gorzej, bo zielsko odbiło, ale zostało już odpowiednio potraktowane chemią i mam nadzieję, że na koniec sierpnia pozostanie tylko je zebrać. Główne zmartwienie dotyczy nierównego terenu - w wielu miejscach nie da się kopać, bo są takie korzenie więc nie mam jak zebrać nadmiaru ziemi z wyższych fragmentów ogrodu. Mam pomysł, żeby nawieźć świeżej ziemi polnej, rozprowadzić ją równo i na niej posiać trawę. Nie wiem co sądzicie? Jeśli to nie najlepszy pomysł (na pewno niestety dość drogi), to jak wyrównać teren mimo korzeni?

Dziękuję z góry za wszystkie rady!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Nawozić ziemię i równać.
politolog16
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 lis 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Masz na myśli równanie poprzez dowiezienie nowej ziemi? Bo chodzi o to, że nie bardzo mam pomysł jak zebrać nadmiar ziemi z niektórych miejsc, bo wszędzie są korzenie...
Flaws
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sie 2014, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie ziemi

Post »

Działka 900m2 (nieużytek rolny)
Bardzo nierówna, zamieszkana przez krety. Nie wiem co na niej rosło, ale były to ogromne haszcze. Wszystko wykosiłem, zgrabiłem a następnie spryskałem roundupem. Prawie wszystko zginęło. W większośc jestem w stanie grabiami zebrać wyschniętą warstwe trawy itd aż do gołej ziemi. Pytanie czy muszę to wszystko zebrać by móc podsypać działkę. Chciałbym podnieść poziom ziemi o jakieś 10-15 cm. Proszę o jakieś rady, bo różnie się słyszy ... glebogryzarka, ruszać ziemię, nie ruszać. Dodam, że w większości grunt będzie przeznaczony pod trawnik, ewentunie skrajne części pod tuje czy inne większe rośliny. Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”