Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Handlowa nazwa mieszanki trawy nie zawsze odzwierciedla jej faktyczny wygląd i przeznaczenie.
Ponieważ nie ma przepisów regulujących klasyfikacje mieszanek traw, a nawet nie ma obowiązku.
badania składu mieszanki traw z przeznaczeniem na cele inne niż pastewne.
To w nazewnictwie mamy wolną amerykankę. Wszystko zależy jak producent sobie we własny
sposób zdefiniuje produkt.
Natomiast obwiązują pewne niepisane zasady odnoście przybliżonego składu mieszanek w zależności od
przeznaczenia. Aby za dużo nie pisać i nie wchodzić w szczegóły odniosę się do powszechnego nazewnictwa.

1. Mieszanka sportowa (boiskowa - należy to podkreślić bo są też sportowe na pola golfowe i jest ich 5 rodzai)
rośnie bardzo szybko od 10 do 30mm na dobę w zależności od podłoża i warunków atmosferycznych, dokarmiania.
murawę boiska kosi się codziennie. Nie będę opisywać traw przeznaczonych na pola golfowe bo chyba nie tego rodzaju mieszanki szukasz.

2. Uniwersalne, ich skład jest bardzo zbliżony do mieszanek sportowych więc też nie rosną wolno.

3. Gazony, zazwyczaj są mniej wymagające w pielęgnacji, mniej się je podlewa i nawozi, kosi i lepiej wyglądają.
na pewno ich wadą jest w zależności od zastosowanego gatunku kostrzew, odkładanie się filcu, zwykle są to trawy o drobniejszym pokroju listka, choć nie zawsze. Odrastają i wschodzą nieco wolniej.

4. Trawy profesjonalne (drogowe, skarpowe, miejsca zdegradowane) praktycznie nie mają wymagań glebowych, podlewa się i nawozi tylko w pierwszym roku po wysiewie. kosi się 2 do 4 razy w roku, bardzo wolno wzrastają i odrastają po koszeniu. Są też najmniej dekoracyjne.

5. Mieszanki dedykowane, wykonuje się je na specjalne zamówienie, skład dobiera się w taki sposób by zachować równowagę pomiędzy istniejącymi warunkami w ogrodzie, a preferencjami właściciela.

6. Trawy mono kulturowe zawsze wyglądają najlepiej, wadą jest to, że w przypadku chorób znaczna cześć trawnika może ulec wymarciu. można wybrać taki gatunek, że będzie zarówno ładny jak i wolno odrastał.

7. Mieszanki pastwiskowe, też ciekawe mieszanki w przypadku gdy ktoś za dużo nie chce przy nich prcaować, a wygląd jest dla niego drugorzędną sprawą.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Właśnie mam gazonową. Wygląda ładnie ale wymaga bardzo sporo pracy i podlewania.
Gęsta jak diabli. Po mulczowaniu cały mulcz zostaje na górze. Nic nie ma szans spaść na ziemię. Po koszeniu sporo trawy jest do wyrzucenia/zagospodarowania.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

ogrod2000, czy nie mógłbyś poświęcić zielonym sierotom trawnikowym troszkę czasu i napisać jeden post/temat opisujący po kolei zakładanie niewielkiego trawnika metodami "domowymi"? Dziki mi zryły trawnik tak mniej więcej 50 m kwadratowych, nie jest to powierzchnia na siewnik za co najmniej kilka tysięcy. Pewnie nie ja jedna ma ten kłopot, sądząc po tematach.
Przeczytałam tematy do 3 stron, ale już tematy 60 stronicowe nie są do przebrnięcia.
Może by taki krótki temat z konkretnymi poradamy podwiesić i zamknąć?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Co raz trudniejsze padają pytania :wink:

Więc scenariusz jest taki:

1. Podejmujemy decyzję jaki trawnik jest najodpowiedniejszy pod nasze potrzeb.
Mamy kilka rodzai trawników i kilka wariantów przygotowania się do inwestycji.
Jeśli ten etap przebrniemy zaczynamy pracę na podłożem.
Pierwszym najistotniejszym punktem programu, będzie pozyskanie wiedzy, jakie mamy podłoże
pod nasz przyszły trawnik . I tu znów jest kilka metod. Pierwsza optyczna, analiza tego co rośnie.
Da na już to pogląd jakie istnieją warunki glebowe. Każda roślina w tym chwasty mają swoje upodobania
i jeśli są warunki sprzyjające będą rosły. To jest dla nas cenna informacja. Kolejny krok to fizyczne sprawdzenie
spoistości i absorpcji wilgoci w gruncie. jeśli mam do czynienia z gliną, należy ją najlepiej wymienić, jeśli jest to dla nas zbyt kosztowne, zabiegiem tymczasowym będzie wymieszanie gliny z piaskiem. Niestety jest to tylko półśrodek, ponieważ glina dość szybko "zamuli" piasek i efekt będzie podobny jak na wstępie. Zabieg taki przeciętnie starczy na 3 sezony.
Teraz mieszamy nasz rodzimy grunt z piaskiem lub stosujemy torf odkwaszony ewentualnie specjalne podkłady torfowe do trawników. Głębokość mieszania warstwy urodzajnej zależy od typu trawnika na jaki zdecydujemy się. Po takim zabiegu przechodzimy do niwelacji terenu. Czyli pospolicie nazwanego prostowania. Ten etap jest bardzo ważny, decyduje o późniejszym wyglądzie naszego trawnika, bez względu na typ. Tu wkładamy maksimum pieczołowitości.
Narzędzia jakie idealnie wesprą nas w tym zadaniu to:
1. Dobry szpadel
2. Ręczny wertykulator
3. Wał
4. Grabie szerokie "100"
5. Miotła "80" włosie twarde PCV
6. Europaleta
7. Dwie linki holownicze samochodowe
8. Bloczek betonowy fundamentowy
9. Łata budowlana 2m
10. Sznurek murarski 100m
12. 20szt prętów 35cm, fi10 lun fi12 zbrojeniowy
Tyle z narzędzi do przygotowania podłoża :)

Tu widać jak należy przygotować i naciąć ziemię przed wysiewem.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=406
basiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2013, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Ja osobiście z siewem bym się nie bawił... poszedłbym w trawnik z rolki.
Niby dużo drożej, ale jak wziąć pod uwagę koszty podlewana i pielęgnowanie siewnego trawnika to ta różnica już nie jest taka duża.
Osobiście właśnie wybrałem rolkę i nie żałuję.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Chyba reklama :( Ale kiepska.

Trawnik z rolki to na małe powierzchnie raczej (oczywiście jak kogoś stać to i hektar można :)).
Podlewać trzeba podobnymi ilościami. Z jakiej racji trawnik z rolki potrzebuje jej zdecydowanie mniej ?
Przygotowanie ziemi w zasadzie jest podobne.
No i jeszcze na róźnych fachowców można trafić. Gwarancja ? Zawsze mogą powiedzieć że się nie podlewało :(
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
basiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2013, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

pewnie, że reklama bo skorzystałem i nie żałuję.
może i na małe powierzchnie, ale widziałem już jak ci goście rozkładali trawniki na sporych powierzchniach (w hektarach chyba jeszcze nie) i nic im nie jest.
podlewać owszem trzeba podobnie, ale siejąc trawnik trzeba go lać dużo intensywniej przez kilka miesięcy, zanim się porządnie zakorzeni... a w tym przypadku po miesiącu trawnik praktycznie jest gotowy do użycia. te koszty lania,nawożenia koszenia itp. są już po stronie producenta.
nie namawiam, tylko przedstawiam alternatywę.
gwarancja ? a kto da gwarancje, że jak sam sobie wysieje trawnik i kilka miesięcy będę go pielęgnował to go na koniec szlag nie trafi ? nie ma gwarancji...:) w przypadku trawy z rolki też nie ma. trzeba coś wybrać i spróbować :)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Trawnik z rolki nie jest dla każdego.
Wybierają go klienci, którzy chcą szybko otrzymać zieleń pod oknem i to jedyne racjonalne uzasadnienie.
Generalnie trawa z roli to II Liga trawnikowa, w przypadku posesji prywatnych.
Dzieje się tak z powodu składu mieszanki jaką masz w "rolce"
Z przyczyn technicznych jak i ekonomicznych stosuje się materiał siewny zbliżony do tego jaki widać na boiskach.
Czyli 60% życica trwał, 35% kostrzewy, 5% wiechlina. Taki skład pozwala szybko trawę wyhodować, a co najważniejsze
podciąć nisko korzenie, transportować i ponownie zaadoptować w nowych warunkach. Skład trawy z rolki porównywalny jest z najtańszymi mieszanki marketowymi, choć to tez zleży od plantatora, jakiego materiału użyje. Ponieważ na rynku traw jest duża konkurencja, a koszty znacząco co roku rosną, nie można liczyć na dobrą gatunkowo trawę.
Z tego też powodu, jak słusznie zauważyłeś wykonawca nie da gwarancji bo trudno być gwarantem takiego towaru.
Zgoła inaczej wygląda zakładanie trawnika od podstaw, sianego. Klient decyduje o jakości i przeznaczeniu trawnika więc wykonawca może stworzyć optymalne warunki siedliskowe dla trawy i dać nawet bardzo długą gwarancję.
Obecnie startując w przetargach na wykonanie trawników w miastach, jednym z punktów przetargu jest udzielnie gwarancji na trawnik. I tu zastanów się, dlaczego wykonawcy przestali stosować trawę z rolki?
Następny minus traw rolowanych jest sam fakt, bardzo kosztownego utrzymania.
Na początku by trawa przeżyła należy bardzo dużo podlewać, gdzie koszta dodatkowo rosną.
Regularnie trzeba dostarczać azot i bardzo często kosić. Ale to należy jeszcze do przyjemności.
Kolejny sezon po aklimatyzacji "rolki", czeka nas bardzo silna wertykulacja, należy usunąć filc, który powstał na plantacji przy koszeniu "wrzecionkami", a nie jest zbierany. Trawnik przez długie tygodnie po takim zabiegu, będzie wyglądać jak by go nie było. Oczywiście wielu klientów nie zdaje sobie z tego sprawy i decydują się taki "szybki trawnik".
Ja, zawsze swoich klientów, przed ostateczną decyzją, informuję jakie są plusy i minusy wyboru trawy.
Gwarancji na rolkę nie udzielam, Na trawę sianą do 3 sezonów - w zależności od pewnych kryteriów.
Z trawą jest jak z kredytem, im łatwiej go otrzymasz, tym trudniej go spłacić.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie trawnika na zaniedbanej działce

Post »

Właśnie tym się kierowałem przy swojej. Składem i rodzajem trawy. Ponieważ robiłem to sam to zdecydowałem się na trawę z najwyższej półki (?).
TRAWA ELEGANT

Trawa jest delikatna, b.gęsta ... ale wymaga sporo zabiegów. Czasami aż żałuję wyboru.
Trawa jest tak gęsta że mulczowanie trawy nie wchodzi w grę. Filc robi się na wierzchu trawy i paskudnie wygląda. Nie jest w stanie opaść na ziemię pomiędzy zdźbła.

P.S. Bardzo się ekscytowałem jak pojawiały mi się pierwsze wschody trawy. Extra przeżycie.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam. to mój 1 post na forum , mam nadzieje że zabawię tu na dłużej, gdyż z żoną zaczynamy zakładanie przydomowego ogrodu :)

A więc tak:
na 1 ogień ziemia została zerwana, nawieziony ładny humus, ułożony i przegrabiony.
Następnie zasiałem trawę z graminexu sportową, sypałem na krzyż, czyli tak jak zalecano, a nastepnie walcem ubiłem.
teraz wiem że zrobiłem błąd z tymże po wysiewie trawy nie przegrabiłem mała warstwą ziemi. w nocy była ulewa, dosyć mocna i troche ziarenka zmieniły lokalizację.
Moje pytanie brzmi czy jest sens wyjść np jutro jak nie będzie padać, bo dzisiaj od rana z przerwami pada, i przegrabić to co jest i te kupki ziaren jakoś rozgrabić, czy już nie ma to sensu ? no i czy trawa zejdzie tak jak powinna ?? no i jak już sie pojawi to dosiewkę zrobić, bo na pewno placki wyjdą??
przekopałem cały temat. dużo już wiem, ale dręczy mnie mój wyżej opisany problem ;)

zawsze jak coś robiłem przekopałem internet, a przy sianiu trawy kompletnie się nie przygotowałem :(

z góry przepraszam za odkopany temat, ale temat bardzo sensowny i przydatny dla innych.
jeszcze raz witam i pozdrawiam :)
Klasyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 kwie 2013, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam serdecznie

Opiszę co zrobiłem ze swoim trawnikiem, jaką mam glebę i trawę i bardzo proszę o kompleksową poradę zwłaszcza od ogrod2000 ;:333 tak aby mieć wspaniały zielony dywanik.

Dom z trawnikiem "przejąłem" w zeszłym roku. Trawnik w 2 częściach ma 5 lat, a jednej (głównej) w wyniku zeszłorocznej dosiewki można powiedzieć, że ma 1 rok.


Gleba: raczej piaszczysta (ciemny piach) z tendencją do szybkiego przesychania. Gleba raczej kwaśna, bo w zeszłym roku we wrześniu pojawiły się gdzieniegdzie grzyby.


Trawa: typowa boiskowa. Skład:

Życica trwała NIRA 25%
Życica trwała NIGA 20%
Życica trwała STADION 10%
Życica trwała HENRIETTA 5%
Kostrzewa czerwona CORAIL 10%
Kostrzewa czerwona BOREAL 8%
Kostrzewa czerwona MAXIMA1 12%
Wiechlina łąkowa AMASON 10%
Czy to dobra trawa jak na taką glebę ?

Co zrobiłem w tym roku:
Muszę przyznać na początku, że ani w zeszłym roku ani w tym roku nie stosowałem żadnych nawozów po prostu z braku wiedzy.

A więc pod koniec zeszłego tygodnia: wertykulacja wzdłuż i wszerz wertykulatorem elektrycznym. Niestety część trawnika po stronie północnej to po tym zabiegu praktycznie była pozbawiona trawy (strasznie dużo mchu, schodził płatami), następnie tym samym urządzeniem aeracja, wszystko odpady zostały zgrabione, następnie dosypanie ziemi w miejscach nierównych i udeptanie ziemi. Następnie obfita dosiewka ww. trawy boiskowej, następnie posypanie powierzchownie ziemi do trawników, ale bez ubijania jej no i podlanie.

Czy taka kolejność zabiegów i czynności była prawidłowa ?

Co dalej dla zapewnienia optymalnego wyglądu trawy ?
Rozumiem, ze dla tego rodzaju trawy z uwzględnieniem gleby częste podlewanie (jak często, obfite np. raz na tydzień, czy też słabe ale co 2-3 dni ?) i koszenie raz na tydzień.

Nawożenie. Nie mam tu praktycznie żadnej wiedzy i doświadczenia. Kiedy po dosiewce mogę zastosować pierwszy nawóz ? Czy uwzględniając glebę i rodzaj trawy musi to być czysto azotowy nawóz jeśli tak to jaki konkretnie nawóz i do kiedy i z jaką częstotliwością stosować taki azotowy nawóz . Mając na uwagę zeszłoroczne grzyby chyba trzeba byłoby zastosować jakiś szybko działający odkwaszacz (kreda, wapno, magnez ?) jeśli tak to jaki, w jakiej ilości i kiedy go sypnąć. Od kiedy i do kiedy stosować nawozy potasowo fosforowe, jaka częstotliwość i jaki nawóz ?
Czy jeszcze jakieś inne nawozy ?
Kiedy zrobić ostatnie koszenie przez zimą i na jaką wysokość dla takiej trawy i gleby, tak aby trawa na wiosnę nie miały ognisk pleśni śniegowej ?
Mając na uwadze, że powinienem mieć nowy trawnik, kiedy mogę zrobić następne zabiegi wertykulacji i aeracji ?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Caparzo
50p
50p
Posty: 94
Od: 28 kwie 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Trawnik od zera

Post »

ogrod2000 pisze:
Caparzo pisze:Witam. to mój 1 post na forum ,
Zrób jak na zdjęciu, a nic się nie przemieści.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &p=2927172

dzięki za radę, z czegoś skorzystam :)
pzzg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 5 maja 2013, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Gora

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam wszystkich.
Od 2 tyg walczę z moją pierwszą działeczka(320m2)
Na początek koparka zerwała mi starą darń, postawiłem przyczepę i zabrałem się za czyszczenie ziemi.
Ziemię wyczyściłem z grubsza, z kamieni, korzeni, itd-itp, wczoraj szalałem z glebogryzarką, zostało wygrabić i szykować pod trawnik.
I tu zaczyna się dylemat co posiać, czytam o trawie już ponad 3tyg, ziemia chyba dobra- ciemna(35cm, potem biała),wilgotna(woda teraz na ok 50cm ) teren na początku wiosny trochę wilgotny, teren 98% na słońcu.
Z racji, że dopiero zaczynam przygodę z działeczką to wydatki wielkie, na trawę mogę przeznaczyć max 150zł. Do obsiania ok 280m2.
Kosić bym chciał raz w tyg(sobota), podlewanie weekend i raz-dwa razy w tyg. Użytkowanie, zabawa z córką na weekendy + urlop , w tygodniu sporadycznie.

Wytypowałem na początek:

1. Barenbrug trawa trawnik polski gazon 5kg ok 90zł

30% Lolium perenne LORETA (HOLANDIA) Życica trwała
30% Fastuca rubra rubra BARUSTIC (DANIA) kostrzewa czerwona
30% Fastuca rubra rubra BOREAL (NIEMCY) kostrzewa czerwona
10% Poa pratensis BARON (NIEMCY) wiechlina łąkowa

2. Trawa Uniwersalna Z Iławy 5KG ok 90zł

Rajgras angielski 65%
Kostrzewa czerwona 20%
Kostrzewa czerwona 5%
Kostrzewa owcza 5%
Wiechlina łąkowa 5%

3. Barenbrug trawa trawnik polski uniwersalny 5kg ok 90zł

30% Lolium perenne LORETA (HOLANDIA) Życica trwała
30% Lolium perenne SABOR (HOLANDIA) Życica trwała
15% Fastuca rubra rubra BOREAL(NIEMCY) kostrzewa czerwona
20% Fastuca rubra rubra BARUSTIC(DANIA) kostrzewa czerwonaa
5% Poa pratensis BARON (DANIA) Wiechlina łąkowa

Możecie coś doradzić co kupić bo sam już nie wiem co wybrać i ile trawy będę potrzebował.
pozdrawiam Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”