Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Witam wszystkich. :)
Tegoroczna jesień zainspirowała mnie do zaprojektowania sobie jesiennej rabatki, w której obok roślin kwitnących jesienią, były by też takie dekoracyjne ze względu na liście.
Jak dotąd na mojej liście bylin o kolorowych liściach jesienią jest tylko wiesiołek czworokątny (piękna głęboka czerwień) i funkie (odcienie żółtego).
Tak wyglądał mój wiesiołek:
Obrazek

Jakie jeszcze byliny lub wieloletnie trawy, których liście przebarwiają się jesienią moglibyście mi polecić? :roll:
:)
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Bodziszek dalmacki ;)
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

tiarella sercolistna, zawciągowiec zwyczajny :wink:
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Polecam żurawki.Np Delta Down pięknie się przebarwia , Elektra, Spelbound nabiera pięknego kolorku.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Polecam Berberysy... Jaką odmianę byś nie wsadziła zawsze się przebarwi...
I Irgi też polecam... :wit
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
simmu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz; woj. kuj-pom
Kontakt:

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Tarczownica tarczowata(damera penata), jeżówki,bodziszek czerwony i korzeniasty i łąkowy,amsonie, babtisja, gillenia trifoliata, peucedanum verticitale, rutewki,astry, dzieldżany, liatry języczki krwawnica, krwiściagi, zawciągowiec, pysznogłówki, perovska, nawłocie,rudbekie, rozchodniki( z tych większych)ponadto trawy tj molinie, śmiałki, prosa, miskanty ,trzcinniki,turzyce,palczatka syberyjska, kostrzewy,sporobulus, chasmathium latifolium(obiedka),sesleria argentea oraz atumnalis,schizachyrium scopanum . Przyznaję nie wszystkie podane tu przeze mnie byliny mają nie wszystkie maja super kolor jesienny, mają za to wspaniała formę co na zimowej rabacie wraz z trawami daje niesamowity efekt;-):-)często kwitną do mrozów:-D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Bardzo wiele zależy od rodzaju gleby.Na lżejszych i bardziej przepuszczalnych można liczyć na przebarwienie wielu bylin i krzewów. Na glinach i ogólnie cięższych glebach nie przebarwią się tylko zaschną i zbrązowieją.
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

simmu pisze:Tarczownica tarczowata(damera penata), jeżówki,bodziszek czerwony i korzeniasty i łąkowy,amsonie, babtisja, gillenia trifoliata, peucedanum verticitale, rutewki,astry, dzieldżany, liatry języczki krwawnica, krwiściagi, zawciągowiec, pysznogłówki, perovska, nawłocie,rudbekie, rozchodniki( z tych większych)ponadto trawy tj molinie, śmiałki, prosa, miskanty ,trzcinniki,turzyce,palczatka syberyjska, kostrzewy,sporobulus, chasmathium latifolium(obiedka),sesleria argentea oraz atumnalis,schizachyrium scopanum . Przyznaję nie wszystkie podane tu przeze mnie byliny mają nie wszystkie maja super kolor jesienny, mają za to wspaniała formę co na zimowej rabacie wraz z trawami daje niesamowity efekt;-):-)często kwitną do mrozów:-D
Nie wypisuj bzdur!
Niby jak przebarwiają się kostrzewy? Z niebieskiego na niebieski? Dalej: śmiałki, trzcinniki, prawie wszystkie turzyce, seslerie się nie przebarwiają. Wątek ma konkretny temat to odpowiadaj sensownie bo nie wszyscy ludzie się znają na trawach! Nabijanie postów prowadź w osobistym wątku.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
simmu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz; woj. kuj-pom
Kontakt:

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Przecież napisałem
w moim poście że nie wszystkie wymienione przeze mnie byliny i trawy się przebarwiają jesienią (mam wrażenie że nie doczytałeś) trzcinniki i śmiałki wprawdzie nie porażają czerwieniami jak niektóre miskanty lub prosa np ale ich słomkowa delikatna barwa która zmienia się jednak w sezonie jest również niewątpliwym walorem jesiennej rabaty podobnie jak jednostajnie zabarwione kostrzewy czy seslerie. Istotna bowiem rolę jesieną na rabacie bylinowej gra nie tylko to co jest czerwone i żółte ale co na niej pozostanie i jak będzie to wyglądać kąpletnie martwe i zczerniałe. Jako hodowca traw ozdobnych i projektant ogrodów doskonale zdajesz sobie
sprawę że często forma wiedzie prym przed barwą. Przyznaje mogłem się ograniczyć do suchych gat. informacji bo taki
rzeczywiście był temat:-)
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Mamy inne podejście do tematu wątku. Na forach (i nie tylko) pisuje od lat. Staram się pomóc konkretna i precyzyjną odpowiedzią a nie rozwadnianiem tematu. Zwyczajnie mnie to drażni. Pisanie dla pisania. Jeśli chciałeś podkreślić formę (kształt) traw to trzeba było to jakoś rozbudować - podzielić na okrągłe, wyprostowane, małe, duże, zimozielone i nie itd. Coś napisać by ten post miał sens. A tak wyszło - coś słyszałem, może nie bardzo na temat ale co mi szkodzi jak zabiorę głos...
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
simmu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz; woj. kuj-pom
Kontakt:

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Jak bym zaczął dzielić na formy i kształty
to by dopiero było nie na temat, podejscie rzeczywiście mamy inne(ale czy to coś złego??) ja uważam że jesienna rabata to nie tylko kolor ale już bardziej forma, a kolor jeśli już to niekoniecznie neonowa czerwień i pomarańcz( co nawet po zastoswaniu odp.gatunków traw i bylin jest nie do uzyskana bo klimat bo gleba etc etc) kolor martwych roślin plus silna forma to klucz do rabaty która będzie cieszyć nie tylko latem jesienią a również zimą,a chodzi przecież by ogród cieszył. Zarzucanie mi ze wiem że dzwoni
ale nie wiadomo gdzie jest jednak trochę na wyrost ty pisujesz dużo, ja dużo czytam i uczę się nie przeczę również od ciebie. Czasem walnięcie samych suchych nazw roślin to jednak za mało i potrzeba również inspiracji, szczególnie w temacie traw ozdobnych które wciąż nie wiedzieć czemu traktowane są u nas po macoszemu.:-)
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

simmu, chodzi tylko o to, że temat wątku brzmi: przebarwiające się jesienią, a nie: interesująco wyglądające na jesiennej rabacie.

Ja bym jeszcze dorzuciła peonie. Nie wiem, czy wszystkie tak mają i czy na każdej glebie, ale u mnie jesienią przybierają piękne odcienie czerwieni.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Byliny i trawy przebarwiające się jesienią

Post »

Fakt, o piwoniach zapomniałam. Przy okazji: czy z piwoniami jest taka zależność "im ciemniejsze kwiaty tym mocniejsze wybarwianie się liści jesienią"? Czy może tylko moje odmiany tak miały i kolor kwiatów nie ma znaczenia?

Zawciągowiec, na zdjęciach w internecie wygląda zacnie ;:108

A jakie wieloletnie trawki (o takim "fajerwerkowatym pokroju") wybarwiają się najintensywniej na czerwono i na żółto?
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”