Barwinek (Vinca)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Barwinek

Post »

Dzięki za wyjaśnienia. Czekam do wiosny z rozsadzaniem. Te 50 sztuk co zrobiłem to ryzyk fizyk może przeżyją ;)
:)
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Barwinek

Post »

U mnie barwinek rośnie w bardzo podłej, suchej ziemi, z której wodę wyciągają dodatkowo rosnące w pobliżu drzewa. Nie jest podlewany specjalnie. Może jedynie w czasie suszy latem, dostawał trochę wody przy okazji. W ciągu kilku lat ładnie zagospodarował około 2 m2 (z 1 sadzonki).
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Barwinek

Post »

JA jednak poczekam do wiosny. Mam pewien plan na przygotowanie powierzchni dla barwinka a on jest związany z użyciem roundupu :). Wypalę starą trawę na wiosnę i na to będę sadził barwinka. łatwo prosto, przyjemnie i ... nie bardzo ekologicznie. Ale w promieniu 38 metrów nie mam żadnych upraw, które zresztą prowadzę ekologicznie :) Dzisiaj próbowałem przekopać kawałek tej ziemi i zrezygnowałem. Zbita niesamowicie a barwinek wierzę, że da sobie radę i zagłuszy wszystko ;:oj
:)
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Barwinek

Post »

Jabu - lepiej rozłóż wiosną gazety na powierzchni, którą chcesz odchwaścić. Chwasty padną, będziesz mógł posadzić barwinka, nie zniszczysz ziemi i jej mieszkańców roundapem, a barwinek jak się ukorzeni zagłuszy nowe chwasty.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Barwinek

Post »

kurde wiem że Roundup to jest taka ostateczność. A niby jak działa takie rozłożenie gazet ???? Musiałbym tego nie wiem ile położyć. Tam będzie ze 120 m kw. Wyglądałoby to strasznie. Boję się ze roundup to jedyne wyjście. Mogę też to przekopywać 2 tygodnie, bo tam jest ziemia nie kopana od początku nasze ery :(. Pomyślę jeszcze na wiosnę z tym roundupem, ale na dzień dzisiejszy nie widzę innego rozwiązania niestety :(
:)
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Barwinek

Post »

Rozłożenie gazet zablokuje dopływ światła i chwasty padną. Czy potraktujesz roundupem, czy gazetami (na większej powierzchni ludzie stosują np. czarną agrowłókninę), wynik ten sam - polana martwych roślin. I tak i tak przydałoby się przekopać, aby coś z nimi zrobić, aby strukturę gleby poprawić. Tylko roundup to świństwo straszne, nie wiem, jak można to cholerstwo bez naprawdę ważnej przyczyny stosować :( Zrobisz oczywiście jak uważasz - a może ktoś jeszcze coś doradzi :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Barwinek

Post »

Randap najlepiej działa jak temperatura jest wyższa, wegetacja intensywna, czyli w maju.Potem trzeba poczekać aż trawę spali i wykopać darń.Na sadzenie barwinka będzie już za późno.Jeżeli masz tam twardą ziemię to lepiej ją nieco rozluźnić, bo nawet tak pionierska roślina jak barwinek nie da rady.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Barwinek

Post »

Mam trochę ziemi takiej lekko przekompostowanej tzn małą wywrotkę, którą zwoziłem z całej działki jak wyrównywałem teren. Myślę żeby ją wywieść i zrobić z niej taką 2-3 centymetrową powierzchnię na tą wypaloną ruondupem trawę. Nie bardzo mi się uśmiecha przekopywanie tego bo to będzie katorga prawdziwa. A trochę mnie osłabiło, ze barwinek sobie może nie poradzić. Wcześniejszy plan zakładał Roundup na wiosnę, potem sadzenie barwinka w taki sposób, ze pod każdego kładłbym łopatę kompostu i on miał się rozrastać na tej wypalonej trawie a tu czytam, że może być nieśmiesznie. Przekopać to :;230. Sam już nie wiem co z tym zrobić ;:223
:)
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Barwinek

Post »

Przecież nie musisz łopatą przekopywać :D Możesz sprzęt od bliższego/dalszego sąsiada pożyczyć - glebogryzarka, brona, czy jak się te sprzęty zwą :) Na pewno ktoś ma i za flaszkę udostępni. Albo może gdzieś za parę złotych da się wypożyczyć, w punkcie jakimś. My raz od rolnika braliśmy, takie coś stare ryjące ziemię, ciągnięte chyba przez samochód, jak mieliśmy większy kawałek do przekopania.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Barwinek

Post »

Kachat, ja widziałem jak koleś latał za glebogryzarką na takiej nieprzekopanej ziemi. Jak bym to chciał zrobić glebogryzarką, to miałbym ręce do kostek potem :heja Konia w okolicy nie ma. Lekko komplikuje sprawę fakt, że ten kawałek ziemi jest nachylony od w kierunku od drogi do podmurówki, ponieważ ludzi nawożą tam szlakę na wyrównanie :). Boję się że zostanie mi łopata. Cociaż żeby mi się to podobało to bym skłamał :roll:
:)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Barwinek

Post »

Lubię te rośliny... Grudzień, a im się zachciało kwitnąć:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Barwinek

Post »

śliczny
mam nadzieję, że za rok też takie zdjęcia wstawię.
:)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Barwinek

Post »

W imieniu mojego barwinka ? dzięki za uznanie.

I na pewno się szybko doczekasz podobnych rezultatów. U mnie w dwa lata jedna sadzonka dosyć szczelnie zarosła powierzchnię mniej-więcej 3 na 2 metry...

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”