Rabata bylinowa- dobór roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ależ wielki temat zadałaś :shock:

I jeszcze ze zdjęciami ma być?

Toż to całe forum jest o takich sprawach :D A najbardziej zachęcam do inspirowania się w wątkach forumowiczów, sekcja Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.

Tak, najciekawsze są rabatki mieszane, chociaż trudne do urządzenia. Stąd najpowszechniejszą chorobą wszystkich ogrodników jest nałogowe przesadzanie roślin :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ssamba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2012, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rabata z bylinami

Post »

Obrazek

Witam,
jestem tutaj nowa:) przeglądam to forum od dawna i w końcu postanowiłam poprosić o radę. Nie mam ogródka, jedynie ten skrawek zieleni pod blokiem który widać na zdjęciu. Ten ogródek był zaniedbywany przez wiele lat.....dzisiaj skończyłam plewić ten kawałek ziemi gdzie dawno temu były rabatki (które zresztą zakładał mój dziadek :) )
Teraz mam problem co tam posadzić? Chciałabym jakieś byliny np irysy, piwonie...pózniej na jesień cebulki np tulipanów czosnek ozdobny itd.
Poradźcie proszę czy to w ogóle może się udać? Na ogrodnictwie nie znam się prawie nic:) Co można posadzić w maju? I żeby nie było jednoroczne?
Czy tą ziemię trzeba jakoś przygotować?(była baaardzo zachwaszczona)

pozdrawiam
Ssamba
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Post »

Witam fajne są te rabaty. Zawsze to ładnie wygląda jak ktoś się zajmie właśnie tymi przyblokowymi kawałeczkami ziemi :) w necie jest dużo encyklopedii roślin w których masz pory kwitnienia, sadzenia roślin tip. Zajrzyj do którejś nich i poszukaj czegoś odpowiedniego. Pozdrawiam
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Cześć ,

zaczynam komponować ogród. Niestety nie bardzo wiem jaka roślina mogłaby swobodnie wypływać z przedstawionych na zdjęciach kwietników :roll: Ziemia, która się wewnątrz znajduje to ok 30 cm tzw "ogrodnicza"
głębiej mniej ciekawa. Wyobrażam to sobie, że roślina wybija się do góry i swobodnie wypływa z kwietnika. Możecie poradzić mi co powinienem zasadzić w tak wyeksponowanym miejscu ? ...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: kwietnik

Post »

Chcesz rośliny jednoroczne czy wieloletnie??
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: kwietnik

Post »

Jeżeli chodzi o kwietnik to wypada dosypać do wysokości murka ziemię zostawiając z 3-4cm wolnego miejsca. Powiedz w jakich godzinach świeci w tym miejscu słońce.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: kwietnik

Post »

Ja osobiście zamienił bym ten kwietnik na kaskadę wodną i dał tam kilka pływających roślin np. Hiacynt wodny lub Pistie
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kwietnik

Post »

Woda w środku 8) , chyba jesteś sympatykiem :wink:

Tutaj chciałbym klasyk, angielski klasyk.

Nie chciałbym wysoko sypać ziemi, ponieważ zasypę w ten sposób dosyć drogie, trudne do dostania, ręcznie formowane cegły :roll: . Chyba, że będę musiał. Wówczas muszę też oddzielić cegłę od ziemi jakąś folią

Zdecydowanie rosliny wieloletnie.

Słońce świeci ostro od rana aż do popołudnia.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: kwietnik

Post »

Jeśli angielski klasyk to na 100% muszą być róże herbaciane, lawenda i bukszpan. Pamiętaj że frontowe ogródki angielskie lubią symetrię
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kwietnik

Post »

Róża i bukszpan są baardzo grzeczne, natomiast lawendy ci u mnie dostatek. chciałbym azeby z tych gazonów zieleń się wylewała. Chociaż róże byłyby ok. Tylko jakie

Kurcze,a może coś innego :?:

PS
Fajny masz ogród Piotr. Brawo za dobrą robotę.

Może mi doradzisz - trawnik zżółkł , jakby to był sierpień...

Pokrywa go duża ilość mniszka. Trawnik podlewany codziennie, koszony 1/tydzień. Mniszek jutro będę pędzelkował.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: kwietnik

Post »

Fajny ten twój murek :D Roślin jest masa do wyboru , do koloru. To zależy od Twoich upodobań. Ja osobiście lubie eksperymentować i wsadzać różne nowinki, ale niektórzy wolą coś sprawdzonego, niekłopotliwego :) . Polecam:
1. Gipsówka (Łyszczec wiechowaty)
2.Perovskia 'Blue Spire'
3. Jakis powojnik botaniczny
4, Mydlnicę (saponaria ocymoides), dzwonek dalmatyński na najwyzszy murek, będą zwisać z tego murka
5. jakaś trawka (może pennisetum)
6. na samym dole niskie roślinki, może goździk siny lub pierzasty,
7. Dyptam jesiennolistny ( zwany: gorejacym krzewem mojżeszowym)
8. Rozchodnik okazały sedum spectabilis, aster dumosus ( akcent jesienny)
9. Jeżówka purpurowa ( trwały kwiat, roslina kępiasta, zwabia motyle)
10. Uzupełnieniem mogą być wiosenne rosliny jak: pierwiosnki, zawilce itp.
To takie podpowiedzi oczywiście trzeba uporządkować rosliny, bo tutaj wypisałem nie po kolei, jeśli chodzi o piętra tego murku.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kwietnik

Post »

Dziękuję ;:63 !. Muszę spokojnie przestudiować i przegadać z moją piękniejszą połową o wszystkich wymienionych propozycjach.

PS
Murek jest ok. Na razie wygląda jak parkan w zawodach hippicznych, lub trumienki 8-) . Zresztą jedna osoba już tam wpadła. Na szczęście do najniższego. aha , tam są tylko dwa pomiesczenia dla naszych ulubieńców.

Po wymianie priwów z Asią myślę też poważnie o różach, które zaproponował Maksymilian
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Rabata z hortensjami w tle ? dobór roślin

Post »

Wiosną mam zamiar zabrać się za urządzanie rabaty. Jest to miejsce między ścianą domu a tarasem, wystawa zachodnia. Na razie zeszłej jesieni zostały posadzone hortensje (h.a. grandiflora) oraz kępa irysów. Hortensji jest kilka szt (4), z ich lewej strony ta kępa irysów. Teraz do zagospodarowania mam środek i przód. Niestety nie mam żadnego zdjęcia, więc liczę na Waszą wyobraźnię ;:oj Rabata ma kształt zbliżony do trójkąta (z zaokrąglonym dolnym bokiem); dłuższy bok przy ścianie domu to ok. 5 m, drugi prostopadły do niego ma 2 m i przylega do tarasu (wysokość od ziemi mw do kolan), trzeci to ten zewnętrzny, zaokrąglony :) Zarówno dom jak i taras są drewniane, ogólnie styl ma być ?naturalistyczno-rustykalny?, w tonacji biały-niebieski-róż/fiolet. Pomóżcie proszę dobrać odpowiednie byliny do środkowego i dolnego planu, żeby to miało ręce i nogi oraz żeby od wiosny do jesieni coś się na tej rabacie działo.

Wstępnie myślałam o takich roślinach:
Tył ? irysy, hortensje, pomiędzy hortensjami ostróżka niebieska i różowa, jeżówka różowa;
Środek ? odętka wirginijska biała i różowa, tojeść ?snow candles?, trzykrotka andersona niebieska;
Przód - przetacznik ząbkowany, głowienka, kocimiętka, dzwonek karpacki biały i niebieski, rozwar wielkokwiatowy różowy, dzwonek skupiony;

Ponadto, nie wiem jak obliczyć potrzebną ilość roślin; duże ? ostróżki, jeżówkę zamierzam kupić po 1 szt. ale co ze ?średniakami? i ?maluchami?? Nie wiem czy dobrze liczę, że mw po 2-3 szt wystarczy. Zakładam, że w ciągu 2-3 lat się rozrosną i nie chcę zaraz robić przemeblowania i rozsadzania. Szczególnie, że np. odętka podobno ekspansywna jest? Ewentualne ?dziury? w pierwszym roku uzupełnię sobie jednorocznymi ;)

Pomóżcie w wyborze i aranżacji ;) bo czas ucieka, zima się zaraz skończy i trzeba się przygotować do nowego sezonu ;:oj ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”