Parzydło leśne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Parzydło leśne

Post »

Ja siałam. Nie wzeszło w ogóle..
Stendhal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2014, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parzydło leśne

Post »

Chciałym posadzić szpaler utworzony z parzydeł leśnych. Jest to stanowisko północne, cieniste i bardzo wilgotne. Gleba żyzna, ale ciężka.

Wszędzie czytam, że parzydła leśne preferują gleby próchniczne. Czy na żyznej, ciężkiej, ale wilgotnej glebie sobie poradzą, czy też powinienem przygotować stanowiska, mieszając, z jakąś ziemią próchniczną?

Jeżeli tak, to jaki dołek przygotować?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Parzydło leśne

Post »

U mnie rośnie na ciężkiej glebie.Powiem tak, jakoś rośnie, ale nigdy nie było jakoś specjalnie ozdobne, słabo się rozrasta, część karpy co roku drewnieje, próchnieje.Dzieliłam, poprawiałam warunki, ale nie specjalnie to pomogło.Jeśli nie masz odpowiedniej gleby to odradzam robić szpaler, parzydło krótko kwitnie, jakiś tydzień, a potem jest nijakie, takie sobie zarośla.Posadź sobie kępę, sam ocenisz po kilku latach jak u ciebie rośnie.
Stendhal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2014, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parzydło leśne

Post »

Dziękuję z odpowiedź. W moim zamyśle jest tak, że wymieszam ogrodową próchniczną ziemię z tą glebą, którą mam w stosunku 50/50 i zaryzykuję posadzenie parzydła leśnego. Na tym stanowisku jest cień, dzięki nawadnianiu jest stale wilgotno, teoretycznie więc wszystko powinno być ok...
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Parzydło leśne

Post »

Mam do posadzenia dwa parzydła. W miejscu gdzie chcę je posadzić są nornice. Wycięły mi wsadzone wcześniej języczkę i pluskwicę, natomiast tawułek nie ruszyły. Czy parzydło jest atrakcyjne dla gryzoni?

Jeśli tak, mam taki pomysł, żeby wykorzystać duże plastikowe donice - zakopać je w ziemi i wsadzić do nich parzydło. Nie wiem tylko czy donica o średnicy np 50 cm nie ograniczy za bardzo bryły korzeniowej? Zależy mi na jak największym rozroście byliny.
Pozdrawiam Lucyna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Parzydło leśne

Post »

U mnie też grasują nornice i swego czasu niszczyły mi korzenie miskantów.Mieliśmy w domu kawałki siatki do dociepleń budynków (z włóknem szklanym czy z czymś takim), co dziwne taką w kolorze pomarańczowym zdarzało się, że przegryzały (posadzone w nich liliowce, irysy), natomiast w kolorze białym nie ruszały, ale to też zależy od rodzaju byliny i determinacji szkodnika, bo akurat korzenie tej, a nie innej rośliny lepiej im smakowały. Mąż mi poradził by wyłożyć tym tym dołki i nornice nie tylko przestały dobierać się do korzeni, ale na dobre wyprowadziły z tego miejsca ogrodu.
Donice plastikowe są za małe na byliny z silnym systemem korzeniowym.Ja posadziłam tak lubczyk( też żarły korzenie), zdało egzamin, ale tylko na pewien czas, choć to nie silna bylina jak parzydło.U mnie parzydło rośnie w miejscu, gdzie na razie nornic nie ma, ale ogólnie rodzaj mojej dość ciężkiej gleby niezbyt mu pasuje i nie rozrasta się silnie.Już myślałam, by je przesadzić i też pójdzie wtedy do siatki.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Parzydło leśne

Post »

A taka siatka nie ma za drobnych oczek? Myślałam też o takiej plastikowej siatce o średnicy oczek około 1,5 cm ale nie wiem, czy nornica nie przegryzie plastiku?
Pozdrawiam Lucyna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Parzydło leśne

Post »

Woda przez tak małe oczka odpłynie, korzenie też przerosną, ale chodzi o to, że taka siatka ma jakieś mikrozbrojenie, włókno szklane czy coś, a to zniechęca do gryzienia tej siatki.To jest teoria mojego M,ale się sprawdziła u mnie :wink:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Parzydło leśne

Post »

Dziękuję za wyjaśnienie, poszukam takiej siatki
Pozdrawiam Lucyna
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parzydło leśne

Post »

Nasze parzydło leśne niezawodne, jak co roku cieszy oczy.
No i raj dla pszczół!!!!

Obrazek
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parzydło leśne

Post »

Nasze parzydło leśne.

1. Fotografia zrobiona 29.06.2020, godz.14. Warszawa
Obrazek

2. Fotografia zrobiona 29.06.2020, godz.19. Warszawa. Po ulewie
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Parzydło leśne

Post »

Ooo, ale oklapło ;:oj . Moje parzydełka jeszcze nie są takie duże jak Twoje. Jedno już zakwitło i wiem, że to samczyk. Na drugie czekam, jak zakwitnie okaże się, czy to parka :wink: ?
Pozdrawiam Lucyna
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parzydło leśne

Post »

Witam Koleżanki i Kolegów i proszę o radę; "coś" obgryza liście mojego parzydła tak, że zostają same żyłki - jak na fotografii.
Co to może być i jak temu zaradzić? Róże też mają perforowane liście choć w dużo mniejszym stopniu.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”