Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

U mnie było pierwsze koszenie. Nie podaję nawozu i nie podlewam. Żyje własnym życiem.

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

PiotrekP pisze:U mnie było pierwsze koszenie. Nie podaję nawozu i nie podlewam. Żyje własnym życiem.
Zakładam, że nie masz suczki, która by odwiedzała ten trawniczek? Mój nigdy nie wygląda tak równo tuż przed koszeniem ;:124 . Kiedy był zakladany ten trawnik?
megi02
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 cze 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawnikiem :((( pomóżcie

Post »

Witam, rok temu zakladalam trawnik. Nowa nawieziona ziemia, zwałowana itp. Trawa barenbrug exclusor. Zeszły rok był w miarę ok, tzn trawa była ładna (tylko jedne miejsce słabsze jakby nie rosła ). Pod koniec marca zrobiliśmy aeracje, podsypałam nawozem wiosennym barenbrug (siewnikiem) i na początku trawa wstawała ładnie ale było kilka miejsc w których nie chciała rosnąć :( a po ostatnim koszenie pełno placków :( są miejsca w których trawa rośnie cudownie, jest gęsta i zielona a są miejsca w których jest żółta i brzydka. Trawnik podlewany regularnie... pomóżcie co mogę zrobić? Jeśli pod koniec marca dałam nawoz który ma działac ok 2 miesięcy to mogę czymś go teraz podsypać żeby nie był taki żółty? :(
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Problem z trawnikiem :((( pomóżcie

Post »

Mi to trochę wyglada na nierówno rozsiany nawóz. Jaki rodzaj siewnika użyłaś i czy było nawożone wzdłuż i wszerz trawnika czy może tylko w jednym kierunku?
megi02
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 cze 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Faktycznie tylko wzdłuż rozsiewalam siewnik taki jeżdżący z gardeny. Co zrobić teraz żeby postawić trawnik na nogi?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Możesz nawieźć te miejsca gdzie widać, że trawa jest mniej zielona. Jeśli chodzi o siewnik to ja używam rotacyjny, którym moim zdaniem jest łatwiej równo rozsiać nawóz na trawniku.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Mi też udało się jesienią przepuścić dwa rzędy bo miałam resztkę nawozu i po pierwszym wiosennym nawożeniu nadal było widać różnicę ale to był nawóz 6 tygodniowy, więc teraz rozsiałam ponownie już inny. Myślę, że za tydzień, dwa powinno być ok.Tak więc uważam, że lepsze jest sianie w szerz i wzdłuż. I chociaż raz w tygodniu solidne podlewanie jeżeli nie pada.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
karolina1399
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 kwie 2016, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Posiałam trawę barenbrug shadow pro 5 maja, jej zawartość to :
40% - Barcampsia
20% - kostrzewa czerwona (pospolita)
20% - kostrzewa czerwona rozłogowa
20% - wiechlina łąkowa

W związku z tym mam pytanie, kiedy powinna zacząć wschodzić? podlewam 2 razy dziennie, w dzień jest ok 20 stopni w nocy ok 10.
Komzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2016, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam Panów i Panie :)
Generalnie czytam czytam i stwierdzam, że nadal wiem nie wiele albo i mniej.

Prosiłbym o radę, trawnik założony w zeszłym roku pod koniec lata przez ogrodnika.

Po zimie niestety wygląd średnio satysfakcjonuje.
Dodatkowo brak czasu spowodował że ograniczyłem się jedynie do koszenia.
Trawa wygląda średnio, a najbardziej "dobijają" mnie placki pomiędzy kępkami.

Postaram się dzisiaj dodać zdjęcie żeby było widać o co mi dokładnie chodzi.
Jest również sporo suchej trawy po zimie, której niestety jak wyżej wspomniałem z braku czasu nie wygrabiłem.

Chciałbym trawnik zregenerować aby odbił i się zagęścił.

Plan mam taki:
- wygrabienie,
- wertykulacja(do końca nie jestem pewien czy jest to dobry pomysł, przeglądając opinię znalazłem różne opinie na temat wertykulacji młodych trawników).
- nawóz (za radą taduesza48 chciałbym zaaplikować coś wieloskładnikowego np. polifoska12 i dodatkowo uzupełnić azotem np. saletra amonowa, ewentualnie mocznik). Co radzicie ?
- podlewanie (planuję automatyczne nawodnienie ale póki co ciśnienie jakie udostępniają wodociągi nie daje mi takich możliwości, aż całe 2 bary, kombinuję z pompą która podniesie ciśnienie w sieci ale mały wybór no i pytanie czy zadziała), póki co będę się starał podlewać ręcznie

Pytanie czy czerwiec to nie zbyt późny miesiąc do takich zabiegów?
No i druga ważna rzecz, to czy dawać obydwa nawozy jednocześnie oraz jaką ilość ?(trawnik ma około 500m2, siewnik gardeny).
Jeśli chodzi o nawóz przejechać wzdłuż i wszerz, czy wystarczy wzdłuż ?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek rady.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak prezentuje się trawnik.
Chciałbym poprawić kolor oraz zagęścić.
Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale w niektórych miejscach pomiędzy trawą rośnie mech.
Może nie widać go zbyt dobrze ale generalnie jest, więc miło by było się go pozbyć :)

No to czekam na rady co i w jakiej kolejności zrobić.
Z góry dziękuję.

P.s.
Na czwartym i piątym zdjęciu miejsce po grabieniu. Wybrałem to co zalega przy trawie z zeszłego roku.
Ogólnie po tym zabiegu mocno się przerazilem bo trawa się strasznie przerzedzila i więcej jej nie ma niż jest :(
Komzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2016, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Komzi ja bym się raczej zastanowiła nad wertykulacją tak młodego trawnika (mógłbyś uszkodzić pędy traw, a poza tym pewnie nie masz jeszcze tak zwartej darni, by trzeba ją było nacinać) . Myślę, że delikatne wygrabienie wystarczy. Ja mój wertykulowałam dopiero dwa lata po założeniu.
Co do nawozu, to ja stosuję Florovit do trawników z mchem (ma zwiększoną zawartość żelaza). U mnie też są miejsca, w których mech "lubi" się pokazywać, szczególnie po zimie, ale po zastosowaniu tego nawozu zdecydowanie się poprawia.
Nawóz koniecznie rozsiewaj wzdłuż i wszerz, wtedy masz gwarancję, że nie porobią Ci się pasy lepiej lub gorzej nawiezione.
Po nawiezieniu trawa powinna szybko się zagęścić. Jeśli masz większe placki łyse, to możesz dosiać, ale pamiętaj by dosiewać taką samą mieszanką traw jak podczas zakładania trawnika, bo inaczej będziesz miał w tym miejscu inny odcień trawnika.
Mój był zakładany w 2013 roku. Od drugiego roku wiosną go wertykuluję, dwa razy do roku nawożę, regularnie koszę, w pierwszych latach robiłam opryski p/chwastom (Starane), ale na przykład w tym roku do tej pory nie było takiej potrzeby, bo chwastów dzięki regularnemu koszeniu jest bardzo mało.
Tak wygląda dziś (prosi się już troszkę o koszenie :wink: )

Obrazek

Obrazek
patol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 cze 2016, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam
Mam podobną sytuację co Kolega Komzi z tym, że mój trawnik ma już ponad 3 lata i wertykulatorem chyba już mogę przejechać?
Generalnie plan mam taki:
- wertykulacja + aeracja
- po kilku dniach rozrzucenie nawozu Yara Mila Complex
- dosianie trawy
Czy mogę coś takiego teraz zrobic? Nie jest za późno na wertykulację?
I czy przed tym zabiegiem skosić trawnik czy jednak poczekać kilka dnia po skoszeniu?
Z góry dziękuję za pomoc... wszystko chciałbym zrobić w tym tygodniu (bardziej pod koniec) jak ziemia trochę przeschnie po deszczach :)
Komzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2016, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

mymysteryy bardzo dziękuje Ci za odpowiedź.

Zrobię jak radzisz, wertykulację odpuszczę ze względu na to że trawnik jest zbyt młody i mogłoby się to dla niego źle skończyć.
Będzie grabienie ale raczej niedelikatne :)
Na małym odcinku wygrabiłem naprawdę sporo suchej trawy(widać to na jednym ze zdjęć, więc będę musiał trochę ostrzej mój trawnik potraktować, żeby usunąć zimowe zaległości.

Jeśli chodzi o nawóz to porównywałem sobie Florovit który używasz z Polifoską 12 i różnią się one jedynie stosunkiem NPK no i dodatkowym żelazem(rozumiem że to żelazo ma na celu likwidację mszaków).
Florovit fajny, tylko czy nie ma zbyt mało fosforu i potasu ? W polifosce jest go znacznie więcej. Azot mogę uzupełnić ale potas i fosfor ? Z drugiej strony florovit jest anty mech. Nie da się tego jakoś pogodzić ? :D

Myślałem o dodatkowym uzupełnieniu azotu za pomocą mocznika lub saletry amonowej z tego względu że gleba nie jest zbyt bogata w N. Pytanie czy mogę te nawozy zastosować równocześnie, czy lepiej rozłożyć to w czasie?
Czytając temat trafiłem na posty tadeusza który wspominał że ostatni miesiąc na nawożenie to czerwiec i później lepiej nic nie podawać, ponieważ trawa musi przygotować się do przezimowania.

Co poradzicie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”