Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Iza, 1500m2 zrolować trawnik, położyć i pospinać siatkę, następnie ponownie rozwinąć to jakieś 60-70 roboczogodzin czyli 4 pracowników robi to u mnie w 2 dni :wink: .
baryl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 6 kwie 2012, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: DWR

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ten EMY do trawnika to ma być Terra Biosa -zboża ?

Używać według instrukcji producenta ,czy inne dawki polecasz ?
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Trawnik po zimie

Post »

x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

baryl pisze:Ten EMY do trawnika...?
1. Tak
2. http://www.ugmax.pl/2,269,Stosowanie__UGmax.html

UGmax'a nie trzeba namnażać o tyle jest lepszy.
kkza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 mar 2012, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam,

rozumiem, że EM-y stosuje się jako uzupełnienie nawożenia NPK
a nie zamiast - jeśli się mylę proszę mnie poprawić


pozdrawiam
karol
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Czy po zastosowaniu EM-y można odpuścić sobie wertykulator?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

izaziem Odpowiedź nie jest prosta.
UGmax po raz pierwszy zastosowałem w listopadzie ubiegłego roku.
Podłoże jest zbite, gliniaste, często w okresie letnim trawa przesychała(ogródki działkowe)
Trawnik podzieliłem na pół i z obserwacji wynika, że tam gdzie był UGmax:

- nie widać objawów pleśni, co było problemem w poprzednich latach
- zalegający filc pozostał w mniejszym stopniu niż tam gdzie UGmax nie było
- zauważalnie lepiej wygląda trawa w części z UGmax'em jest bardziej zielona i mniej odłożyła filcu,
- całkowity brak mchu,
- już pod koniec lutego zakwitły w trawniku, przebiśniegi, krokusy, cebulice, pokazały się liście tulipanów

Czy to jest miarodajne i na ile, trudno dziś powiedzieć jest to pierwszy zimowy sezon, a zima była wilgotna i stosunkowo
ciepła. Kolejną sprawą jest sama ziemia nie wszędzie UGmax może się sprawdzić, zależy to od wielu czynników, zarówno glebowych jak i pogodowych. Jedno można z całą pewnością na dziś stwierdzić, filc w trawniku ulega przemianie w kompost, jak szybko zachodzi ten proces w konkretnych warunkach, pokażą kolejne sezony.

Należy pamiętać, że preparat ten działa w temp. dodatnich więc okres w jakim podałem nie był najlepszy
i bakterie nie robiły tego co powinny na "wysokich obrotach" Rolnik, który polecił mi ów specyfik, bardzo zachwala
stosowanie zwłaszcza w kompostowaniu trawy. Sąsiedzi przywożą dla niego koszoną trawę, którą rozrzuca po polu i
stosuje właśnie UGmax'a. I tu muszę przyznać, że ziemia wygląda bardzo dobrze. Trwa w jeden sezon praktycznie znika, czyniąc skorupę gliniastą bardzo luźną próchniczą, ale dość płytko do głębokości około 10cm.
Obecnie stosuje o połowę mniej nawozów na części rekultywowanej, a efekty są lepsze niź 5 lat temu na glinie z pełną dawką nawozów.

Czy UGmax zastąpi nawóz w trawie?
Nie, ale poprawi warunki glebowe, ograniczy ilość zabiegów z wertykulatorem, rozwiąże problem pleśni i grzybów,
powinien dobrze wpływać na rozbudowę korzenia i większą wytrzymałość na niedobór wody w sezonie upałów.
Podsumowując, na pewno warto stosować w/w preparaty - są skuteczne.

Proponuję zakończy wątek o Em'ach i szukać informacji w wątku poświęcony tym preparatom.
raxa12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2012, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam
Ogród2000 jeszcze jedno pytanie w sprawie ugmax , jak go stosować rozcieńczyć z wodą i podlewać trawnik czy użyć opryskiwacza pozdrawiam.
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ogrod2000 Piszesz o glebach gliniastych. A czy na piaszczyste też można używać "Terra Biosa" luib UGmax ? Mój nibytrawnik to gleba VI klasy lub jeszcze gorzej.
Pozdrawiam :) Barbara
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie

Post »

Z podaniem azotu (np. mocznik) przeczekać jeszcze te zapowiadane ochłodzenia i opady śniegu (w Krakowie póki co śniegu nie widać), czy już można zastosować?
Awatar użytkownika
zakol13
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 lip 2011, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Trawnik po zimie

Post »

O właśnie, sam się zastanawiam czy nawozić czy czekać (kilka dni zimy prognozują), ten sam dylemat mam z wałowaniem trawy.

A właśnie, jak dawkować mocznik granulowany? nie chciał bym sobie zjarać trawy na sam początek sezonu ;)
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Pytałam już na innym wątku, ale ten jest świeższy, więc i Was zapytam...
Czytam o nawozach.. chce skomponować w miarę fajny nawóz z nawozów rolniczych. I tak jednocześnie czytam składy "oryginalnych nawozów na trawnik" i widzę, że one zawierają dużo siarki z niektórych firm np. NPK(Ca0+MgO+So3) 12-7,5-12,00 (3+2,5+23,8)

I tak się zastanawiam... pewnie wezmę siarczan magnezu, siarczan amonu i wapno na początek? A potem jakąś Polifoskę? Czy źle kombinuję?
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Może o to chodzi z tą siarką?
http://www.polifoska.pl/lang-pl-module- ... ID-68.html

W artykułach dotąd doczytywałam, że siarka to margines nawożenia trawnika... Ale jednak te składy nawozów niektórych na trawnik.. oraz powyższy artykuł sugerują, że może jednak ta siarka jest dość ważna?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”