Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Luk gdzieś kiedyś czytałam, żeby w takich miejscach (górki/dołki) rozciąć trawę "na krzyż", odwinąć rogi na bok, dosypać/ubrać ziemi, położyć trawę na wyrównane miejsce, a na koniec cieszyć się równym trawniczkiem ;:173 .

Ja mam bardzo zaniedbany powiedzmy trawnik (pokrzywa, bluszczyk kurdeblanek - jak go mój dziadziuś nazywał, poziomka to też trawki, jasne ;:172 ?). Przez parę lat jedyne co przy nim robiono to koszono raz do roku, przez ostatni rok/dwa nawet tego nie zrobiono. Nie chcę mieć typowej angielskiej trawki, różnorodność moich trawek mi nie przeszkadza, ale... Co ja mam z tym robić?! Na razie pracowicie wygrabiam starą zeschłą trawę, ale nie mam pojęcia co dalej! Dosiewać trawę na łyse placki? Kosić nawet takie rachityczne ździebełka jakie ostają się po moim grabieniu? Nawozić? Zostawić w spokoju? Schować się pod kołderką i udawać, że tam ma tak wyglądać ;:223 ?


Nie chcę zakładać nowego, pracochłonnego, porządnego trawniczka, bo... to nie moja działka. Najprawdopodobniej będę zajmować się nią jakiś rok-dwa (ew. 10 ;:306 ), a później pójdę już na swoje. Może i naprawdę lubię właścicielkę działki, ale nie na tyle żeby jej 400 m2 przekopać za chwastami :twisted: .
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Tomek123 pisze:Dziękuję ci Julio za te słowa ,tylko widzisz ja jestem pesymistą i nie wierzę w dobre zakończenia. Trawnik został skoszony na zimę tylko na maksymalną wysokość ( ustawienie kosiarki ) . Czy ta trawa jest zdechła ? Czy to normalne zjawisko ? Tak czy owak , jak polepszyć stan obecny trawnika ? Pozdrawiam.
Po wertykulacji trawnik najcześciej tak wygląda, więc zaakceptuj na krótki czas taki wygląd.
Pytasz czy trawa jest zdechła...z pewnościa są takie miejsca, gdzie będziesz musiał dosiać trawę, zawsze się tak robi po wertykulacji.Ponieważ pośpieszyłeś się z tym, to teraz musisz poczekać na efekt...już od piątku ma być cieplej więc trawa ruszy :D i bedziesz wiedział jak polepszyć wygląd.
Ja każdego roku dosiewam trawę po wertykulacji, szczególnie w miejsca, gdzie latem pojawia się nieproszona gruba trawa, która jest jednoroczna, więc zimą przemarza zostawiająć suche placki.
Cierpliwości życzę :D
Piękno leży w oku patrzącego.
serdeczności - Julia
luk3x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 maja 2015, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Dzięki za radę ale mam zbyt dużo miejsc aby to zrobić.
Jakieś inne rozwiązanie ?
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

A kiedy jest najlepszy termin na wertykulację trawnika
Iceman0
50p
50p
Posty: 68
Od: 15 maja 2012, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Przynajmniej 2x w roku tj. wiosna i jesień, a konkretnie jak ziemia będzie na tyle sucha, aby wałek wertykulatora nie powyrywał za bardzo trawy - ale może wypowie się jakiś praktyk ;:108
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja wertykulację zaczęłam wczoraj. Dzisiaj pod nóż pójdzie reszta trawnika. :wink: Trawa już ruszyła ze wzrostem, a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie przymrozków. Moim zdaniem to idealny termin. Z doświadczenia lat poprzednich po tym zabiebiegu dzięki wyczesaniu i porządnym napowietrzeniu korzeni za parę dni powinno się wszystko pięknie zazielenić. :D
Nad trawą zbytnio się nie rozczulam. Wertykulator ustawiam na najgłębsze cięcie, czyli zakres 5 na moim sprzęcie.

Obrazek
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Powiedzcie mi czy werkulacja ma sens w wypadku starego, bardzo zachwaszczonego i zaniedbanego trawnika? Obecnie kończę go grabić ze starej, uschniętej trawy (w zeszłym roku nawet koszony nie był), najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu będzie koszony.

Trochę się boję, że po werkulacji nie będzie tam już żadnej trawy - teraz, po grabieniu, zostają mi jakieś nędzne resztki :oops:
Iceman0
50p
50p
Posty: 68
Od: 15 maja 2012, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Próbowałaś pryskać jakimś herbicydem aby pozbyć się chwastów?
Jeśli nie chcesz zakładać od nowa trawnika ja bym zrobił oprysk, odczekał 5-7 dni aż chwasty padną, potem koszenie, wertykulacja i dosiewka trawy w łyse miejsca.
Jeśli chcesz spróbować założyć nową trawkę - to zbliża się dobry czas.
Masz jakieś zdjęcie trawnika?
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Tam aż wstyd zdjęcia robić...

Chwasty mi nie przeszkadzają specjalnie - to po prostu ma być miejsce, gdzie córa będzie mogła się bawić, a mąż lenić ;:224 . Nie chcę za dużo ładować pieniędzy w tą działkę, bo nie należy do mnie. Dostałam ją jako "gratis" do wynajmowanego mieszkania. Bardziej zależy mi na pobudzeniu trawki do rośnięcia ;:131 . Akurat do takiego sprzętu mam dostęp :wink:

Opryski też absolutnie odpadają, nie ma szans, żebym wybrała się tam bez córy... A opryski przy 1,5 rocznym maluchu nie wydają mi się najmądrzejszą rzeczą :roll: .
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Majajka bez oprysku spokojnie są radę ;:108 , tym bardziej że piszesz, że chwasty Ci specjalnie nie przeszkadzają. Regularne koszenie eliminuje większość "nieproszonych" gości na trawniku, a trawę pobudza do rośnięcia. Ja np. w zeszłym roku nie robiłam ani jednego oprysku na chwasty , a jak widać na wrzuconych wcześniej zdjęciach wygląda całkiem ok. :wink:

Koniecznie zrób zdjęcia, bo żeby cokolwiek doradzić trzeba widzieć o czym mówimy.
Iceman0
50p
50p
Posty: 68
Od: 15 maja 2012, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Majajka pisze:Bardziej zależy mi na pobudzeniu trawki do rośnięcia
Sypnięcie azotem na wiosnę pobudzi jeszcze bardziej wszystko co zielone na trawniku - a żeby było bezpiecznie dla dzieci to możesz to zrobić wyczekując na porę deszczową i tuż przed nią sypnąć. Nawet można się pokusić o nawożenie podczas deszczu, tylko trzeba zabezpieczyć nawóz w pojemniku przed przemoczeniem. Nawóz rozsypiesz a deszcz wszystko rozpuści. Oczywiście mowa o granulacie, który szybko się rozpuszcza w kontakcie z wodą.
A potem tylko koszonko...
Cwieku
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 kwie 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Hej,

jak myślicie... można już roczny trawnik wygrabić, uwałować, zrobić dosiewki i sypnąć saletrą? Nie za wcześnie?
Iceman0
50p
50p
Posty: 68
Od: 15 maja 2012, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Grabić i wałować można zawsze (jak sucho) :)
Ja osobiście zaczynam nawożenie z początkiem kwietnia, gdy długoterminowe prognozy pogody przewidują ładną pogodę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”