Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Sezon na pachnące fiołki już nadszedł...

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Moje
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
LidkaM
50p
50p
Posty: 52
Od: 15 kwie 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Zamarzyły mi się fiołki pod drzewami. Zakupiłam nasiona fiołka wonnego, każą siać w październiku-listopadzie, jednak ja mam zamiar wysiać teraz po poddaniu nasion stratyfikacji. No i wsadzę właśnie pod drzewem w miejscu, gdzie ludź swoją nogą staje tylko w okresie owocowania tegoż drzewa (czereśnia). I tutaj mam pytanie: czy to sporadyczne deptanie po fiołku (a na pewno takie się wydarzy) nie zaszkodzi mu? Nie wiem, czy jest to roślina zadarniająca, z tego co piszecie w niektórych ogródkach pełni rolę chwastu. Podoba mi się taka kwietna łączka jak na pierwszej stronie tego wątku ktoś wkleił. Wiem, że kwitną krótko, ale ja się jaram z każdego kwiatka zwiastującego wiosnę...
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Możesz siać i sadzić na trawniku :D Nic mu się nie stanie, tylko nie koś trawy w tym miejscu za często, aby nie osłabiać zbytnio roślin :) U mojej cioci rośnie w trawniku, gdzie chodzą dzieci, dorośli i jeździ kosiarka i nic mu nie jest, bo co roku kwitnie ;:173
LidkaM
50p
50p
Posty: 52
Od: 15 kwie 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Dzięki za odpowiedź, uradowała mnie niezmiernie. ;:138

Ja właśnie chcę takie łany zamiast trawnika. Mam wielką nadzieję, że jego ekspansja zagłuszy wszystko, bo chcę właśnie zmniejszyć mężowi areał do koszenia. Zbyt dużo czasu mu na to schodzi i zbyt bardzo on tego nie lubi robić. A ja grzebać w ziemi mogę non-stop. Żywię się tym.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Czy ktoś próbował jakoś walczyć z Pryszczarkiem Fiołkowcem? ;:145 Strasznie wyglądają moje fiołki, zwłaszcza te niebiesko-fioletowe ;:145 Ma ktoś pomysł albo sposób jak z nim walczyć? Mogę użyć chemii jeśli będzie to konieczne, bo uwielbiam te kwiaty. A jesienią były już takie piękne ;:202
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Zmoderowano, szarotka66 wspomina o preparatach wgłębnych o działaniu żołądkowym. Szybki zerk w google i wychodzi na to ze poczciwy Miedzian może da radę, gorzej ze stężeniem, bo na tego konkretnego pryszczarka nie znalazłem danych. Podlicz sam bo mi wychodzą jakieś homeopatyczne stężenia. A sobie nie ufam. ;)
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Też myślałem nad Mospilanem, z że go mam to go zastosuję. Może jutro uda mi się prysnąć. Poeksperymentuję ze stężeniem, może się uda, jeśli nie to powtórzę :roll: :wink:
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Nawet nie wiedziałam ,że fiołkom coś może zagrażać .U mnie rozrastają się jak szalone i nigdy nie zauważyłam ,żeby im coś szkodziło .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Piękne masz fiołki ;:138 Ciesz się, że nie masz u siebie tego paskudztwa na fiołkach, to co on z nimi robi nie mieści się w głowie ;:145 Szkoda, bo bardzo uwielbiam te kwiaty i kojarzą mi się z wiosną u babci na łące ;:131 Może jakoś uda mi się to zwalczyć, żeby mieć te pachnące kwiaty :D
Ja nadal nie zrobiłem tego oprysku, ale postaram się w tym tygodniu, może coś zadziała.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

[quote="JolantaG"]Nawet nie wiedziałam ,że fiołkom coś może zagrażać .U mnie rozrastają się jak szalone i nigdy nie zauważyłam ,żeby im coś szkodziło .


Pryszczarek fiołkowiec atakuje głównie fiołka wonnego, u Ciebie to motylkowy w odmianach, oraz dłoniasty.Moje wonne swego czasu również wykończył pryszczarek, inne mają się dobrze, a motylkowy posadzony z 3 kępek stworzył łan z samosiewu pod brzozą Youngii, gdzie inne rośliny specjalnie nie chcą rosnąć.Wiosną kwitnie poprzeplatany narcyzem Actaea, a latem pięknie zadarnia i cóż chcieć więcej w takim trudnym miejscu.
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Czym się różni fiołek wonny od motylkowego ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorata)

Post »

Fiołek wonny rośnie dziko, jest niższy, tworzy ścielące się po ziemi rozłogi, które ukorzeniają się co 5-7 cm.Kwitnie wcześnie, krótko.Fiołek motylkowy tworzy kępki z krótkimi rozłogami podziemnymi, jest wyższy, ma liście na dłuższych ogonkach, kwitnie później i dłużej niż wonny.Ponadto płatki kwiatów często pokrywają cętki(odm. Freckles), lub smugi, przebarwienia w jasnym kolorze i ta cecha została wykorzystana do tworzenia innych odmian kolorystycznych (białe, ciemny róż).
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”