Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
adamza07
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lut 2009, o 22:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Obrazek

Nigdy nie była strzyżona.Kwitnąc w porywach osiąga 5-6 cm wysokości.W tym roku będzie sadzonkowana.

mirasek
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lut 2009, o 21:36 
200p
200p

---
prosiłbym "adamza07" o jeszcze malutkie wyjaśnienie.
rozumiem, że rozkładam worki jutowe nie dziurawiąc je tylko na nich bezpośrednio rozkładając macierzankę i nasypując warstwę ok.5cm?czy korzenie macierzanki będą przebijały się przez worki czy wystarczy im ta warstwa ziemii?
chciałbym wypróbować tą metodę.

adamza07
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lut 2009, o 22:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Mirku,rozumujesz prawidłowo :D Korzenie przerosną przez worek a po kilku latach juta zmieni się w próchnicę.Pędy macierzanki leżące na piasku szybciej zakorzeniają się niż w żyznym podłożu.Układając jutę na słabszej glebie można przeciąć ją na krzyż i odgiąć w miejscu sadzenia rośliny.

mirasek
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2009, o 10:07 
200p
200p

---
dzięki. jak się ociepli będę sadził macierzanki.
co do worków jutowych to podejrzewam, że starsi rolnicy znajdą coś na stryszkach z dziurami po myszkach.

baatrig
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lip 2009, o 13:31 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Witam, ja jak zwykle jak piszę to mam jakiś problem :). Od niedawna zajmuję się ogrodem i roślinki nawet ładnie się rozwijają ale czasem jakaś ma kłopoty i tym razem jest to macierzanka Doone Valley. Kwitła przepięknie i nadal ma całkiem sporo kwiatków ale wygląda to tak, że na górze jest zielona i ma kwiatki a od dołu brązowieje i wygląda bardzo niezdrowo :(. Podobny problem miałam niedawno z żagwinem, bo nie mógl się uspokoić i cały czas kwitł i wytwarzał nasilonka a ja ich nie likwidowałam i zaczął obsychać ale teraz znów wypuszcza. Chociaż kwiatki pojawiają się nadal, a ja z nimi walczę, bo chcę, żeby żagwin się nie wysilał i odżył. Ale z macierzanką to chyba nie ten problem, nie trzeba jej przycinać? :shock:
Bardzo proszę o jakąś wskazówkę, bo nie lubię jak roślinka choruje, mam przy tym wyrzuty sumienia, że przytargałam ją do domu a nie umiem o nią zadbać :(. Obrazek

selli7
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2009, o 09:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Winne są deszcze, listki macierzanek łatwo wtedy gniją w miejscach gdzie nie ma przewiewu.Dodatkowo przyczyną jest sadzenie macierzanki w mało przepuszczalnej glebie.U mnie Doone Valley w zeszłym roku pięknie kwitła, ale posadzona na skalniaku w piaszczysto gliniastej glebie gdzie często podlewałam późna jesienią zrzuciła prawie wszystkie listki.Opadały zielone, chyba z nadmiaru wilgoci, ale wiosną na obrzeżach zaczęła pięknie odrastać i zakryła trochę łysawy środek kępy, ale ma kilka marnych kwiatostanów :? Ma żółte plamki, a ta odmiana w czasie kwitnienia robi się zielona.Chyba miałam wiosną oddzielić te obrzeża i posadzić na nowo, pewnie by kwitła.

Żagwin ścinam wcześnie po kwitnieniu kiedy zaczyna tworzyć nasienniki, na wys kilku centymetrów.Teraz są już prawie odrośnięte, zwarte kępki i tak przezimuje.Ta roślina nie lubi zwięzłych gleb i miałam z nią problemy zanim znalazłam miejsce z bardziej przepuszczalną.

baatrig
 Tytuł: Co się dzieje z macierzanką?
PostNapisane: 6 lip 2009, o 17:24 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Bardzo, bardzo dziękuję za tę wyczerpującą odpowiedź, naprawdę mi sporo rozjaśniła. Lubię bardzo tę macierzankę i nie chcę, żeby się jej w ogródku jakaś krzywda stała :)
.

jak
 Tytuł:
PostNapisane: 28 wrz 2009, o 11:08 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Czy sadzonka macierzanki może byś wsadzona pod świerka? Jest on dość duży, dolne gałązki ma podcięta tak, że nie powinno jej brakować słońca. Co Wy na to?? :?:

kubanki
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2009, o 16:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Może być problem z pH gleby - pod świerkiem raczej będzie kwaśno, a macierzanka lubi wapienne podłoże.

jak
 Tytuł:
PostNapisane: 2 paź 2009, o 10:40 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Wsadziłem i będę obserwował co się wiosna będzie dziać, jak będzie słabo rosla to przesadzę.

kubanki
 Tytuł:
PostNapisane: 4 paź 2009, o 21:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Albo od razu jesienią dodaj wapna do podłoża. Teraz jest chyba dobry termin na takie zabiegi.

lukakul
 Tytuł: Macierzanka Piaskowa
PostNapisane: 10 lut 2013, o 20:12 
50p
50p

---
Witam

Chcę w przyszłości zadarnić spory kawałek ziemi macierzanką piaskową! Czy lepiej będzie wysiać ją do dużej doniczki a gdy wzejdzie przesadzić do do małych doniczek aby powstały okazałe sadzonki. Czy od razu wysiać do ziemi?

-- 10 lut 2013, o 19:12 --

Czy po wysadzeniu do ziemi nie zginie wśród chwastów?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

aleksanderk
 Tytuł: Re: Macierzanka Piaskowa
PostNapisane: 12 lut 2013, o 09:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Nie mam doświadczenia z wysiewaniem .Mam piaskowa od wielu lat -to silna bestia ,szybko u mnie się rozrasta i tworzy gęstą darń ,a chwasty w niej nie wyrastają . Ja rozmnażam przez podział kępy .

Obrazek Obrazek

U mnie rośnie na skalniaku .Jak przetrzyma zimę w dobrej kondycji ,to będę wstawiał do sprzedaży kilka kępek .

Ave
 Tytuł: Re: Macierzanka Piaskowa
PostNapisane: 13 lut 2013, o 19:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Olek, w takim razie będę podglądała Twój wątek sprzedażowy, bo moja macierzanka strasznie nędzna, moze potrzebuje "nowej krwi" :uszy

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 74 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości