Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Obrazek

Nigdy nie była strzyżona.Kwitnąc w porywach osiąga 5-6 cm wysokości.W tym roku będzie sadzonkowana.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

prosiłbym "adamza07" o jeszcze malutkie wyjaśnienie.
rozumiem, że rozkładam worki jutowe nie dziurawiąc je tylko na nich bezpośrednio rozkładając macierzankę i nasypując warstwę ok.5cm?czy korzenie macierzanki będą przebijały się przez worki czy wystarczy im ta warstwa ziemii?
chciałbym wypróbować tą metodę.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Mirku,rozumujesz prawidłowo :D Korzenie przerosną przez worek a po kilku latach juta zmieni się w próchnicę.Pędy macierzanki leżące na piasku szybciej zakorzeniają się niż w żyznym podłożu.Układając jutę na słabszej glebie można przeciąć ją na krzyż i odgiąć w miejscu sadzenia rośliny.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

dzięki. jak się ociepli będę sadził macierzanki.
co do worków jutowych to podejrzewam, że starsi rolnicy znajdą coś na stryszkach z dziurami po myszkach.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
baatrig
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 lut 2009, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witam, ja jak zwykle jak piszę to mam jakiś problem :). Od niedawna zajmuję się ogrodem i roślinki nawet ładnie się rozwijają ale czasem jakaś ma kłopoty i tym razem jest to macierzanka Doone Valley. Kwitła przepięknie i nadal ma całkiem sporo kwiatków ale wygląda to tak, że na górze jest zielona i ma kwiatki a od dołu brązowieje i wygląda bardzo niezdrowo :(. Podobny problem miałam niedawno z żagwinem, bo nie mógl się uspokoić i cały czas kwitł i wytwarzał nasilonka a ja ich nie likwidowałam i zaczął obsychać ale teraz znów wypuszcza. Chociaż kwiatki pojawiają się nadal, a ja z nimi walczę, bo chcę, żeby żagwin się nie wysilał i odżył. Ale z macierzanką to chyba nie ten problem, nie trzeba jej przycinać? :shock:
Bardzo proszę o jakąś wskazówkę, bo nie lubię jak roślinka choruje, mam przy tym wyrzuty sumienia, że przytargałam ją do domu a nie umiem o nią zadbać :(. Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Winne są deszcze, listki macierzanek łatwo wtedy gniją w miejscach gdzie nie ma przewiewu.Dodatkowo przyczyną jest sadzenie macierzanki w mało przepuszczalnej glebie.U mnie Doone Valley w zeszłym roku pięknie kwitła, ale posadzona na skalniaku w piaszczysto gliniastej glebie gdzie często podlewałam późna jesienią zrzuciła prawie wszystkie listki.Opadały zielone, chyba z nadmiaru wilgoci, ale wiosną na obrzeżach zaczęła pięknie odrastać i zakryła trochę łysawy środek kępy, ale ma kilka marnych kwiatostanów :? Ma żółte plamki, a ta odmiana w czasie kwitnienia robi się zielona.Chyba miałam wiosną oddzielić te obrzeża i posadzić na nowo, pewnie by kwitła.

Żagwin ścinam wcześnie po kwitnieniu kiedy zaczyna tworzyć nasienniki, na wys kilku centymetrów.Teraz są już prawie odrośnięte, zwarte kępki i tak przezimuje.Ta roślina nie lubi zwięzłych gleb i miałam z nią problemy zanim znalazłam miejsce z bardziej przepuszczalną.
Awatar użytkownika
baatrig
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 lut 2009, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Co się dzieje z macierzanką?

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję za tę wyczerpującą odpowiedź, naprawdę mi sporo rozjaśniła. Lubię bardzo tę macierzankę i nie chcę, żeby się jej w ogródku jakaś krzywda stała :)
.
jak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 6 cze 2009, o 08:46
Lokalizacja: Wieruszów

Post »

Czy sadzonka macierzanki może byś wsadzona pod świerka? Jest on dość duży, dolne gałązki ma podcięta tak, że nie powinno jej brakować słońca. Co Wy na to?? :?:
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Może być problem z pH gleby - pod świerkiem raczej będzie kwaśno, a macierzanka lubi wapienne podłoże.
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
jak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 6 cze 2009, o 08:46
Lokalizacja: Wieruszów

Post »

Wsadziłem i będę obserwował co się wiosna będzie dziać, jak będzie słabo rosla to przesadzę.
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Albo od razu jesienią dodaj wapna do podłoża. Teraz jest chyba dobry termin na takie zabiegi.
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
lukakul
50p
50p
Posty: 58
Od: 11 lis 2011, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Macierzanka Piaskowa

Post »

Witam

Chcę w przyszłości zadarnić spory kawałek ziemi macierzanką piaskową! Czy lepiej będzie wysiać ją do dużej doniczki a gdy wzejdzie przesadzić do do małych doniczek aby powstały okazałe sadzonki. Czy od razu wysiać do ziemi?

-- 10 lut 2013, o 19:12 --

Czy po wysadzeniu do ziemi nie zginie wśród chwastów?
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

Nie mam doświadczenia z wysiewaniem .Mam piaskowa od wielu lat -to silna bestia ,szybko u mnie się rozrasta i tworzy gęstą darń ,a chwasty w niej nie wyrastają . Ja rozmnażam przez podział kępy .

Obrazek Obrazek

U mnie rośnie na skalniaku .Jak przetrzyma zimę w dobrej kondycji ,to będę wstawiał do sprzedaży kilka kępek .
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”