Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
pink79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2008, o 17:11
Lokalizacja: małopolska

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum )

Post »

Witam wszystkich serdecznie!!! Jestem nowa na forum, poza tym jestem rónież początkującym ogrodnikiem:-) z związku z tym mam pytanko: posiadam kilka odmian macierzanki i zarówno te które w tatmym roku prezentowały się pięknie jak i te posadzone w tym roku z zakuionych sadzonek usychają, wiem był już taki wątek padło stwierdzenie przyciąć ale dla mnie laika jest potzebna szczegółowa instrukcja:-) Bardzo prosze o rade i z góry dziękuje!
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

Ja swoich macierzanek nie przycinam, po zimie wyglądają kiepsko ale już w tej chwili są piękne, niestety nie mogę umieścić zdjęcia bo nie mam czym zrobić.Myślę że przystrzyżenie im nie zaszkodzi, na pewno zagęści i zmusi do wypuszczania większej ilości mlodych przyrostów.
pink79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2008, o 17:11
Lokalizacja: małopolska

Post »

Dziękuje za szybką odpowiedź. Niestety te moje macierzanki nie wszystkie ale większość wyglądają tak jakby uschły na jednej kępce jest raptem kilka lisków zielonych zastanawiam się czy w ogóle coś jeszcze z nich bedzie? :(
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A jakie im zapewniłaś warunki? Może mają za sucho? Albo za mokro? Macierzanki uwielbiają słońce, jak jest z tym u ciebie? A może są chore? A może dopiero się dostosowują do nowego miejsca? Pokaż jakieś zdjęcia i dodaj kilka szczegółów, proszę.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pink79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2008, o 17:11
Lokalizacja: małopolska

Post »

Macierzanka którą jest na poniższym foto stoi mi w doniczce na zewnętrznym parapecie, od południowej strony, obok w innej donicze tez mam macierzanka tyle że inną niestety nie wiem jaka to odmiana (zielone listki z białą obwódką) i ta ma cie całkiem dobrze, na wschodnich parapetach w dwóch doniczkach różnież rosną i całkiem nieźle się trzymają tylko ta jedna no i na skalniaczku chyba dwie takie marniutkie a podlewane jednakowo :(
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/316 ... cdc15.html
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Chyba chodzi Ci o coś takiego, jak na poniższym zdjęciu. Ja bym się specjalnie nie przejmowała, macierzanki u mnie na wiosnę nie wyglądają nigdy specjalnie okazale ale spokojnie sobie to póżniej wynagradzają jak dostaną słoneczka. Z niewielu zdaje się teraz żywych listków zawsze robi się ładny kobierzec, tyle, że trochę poźniej.
Obrazek
Pozdrawiam
pink79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2008, o 17:11
Lokalizacja: małopolska

Post »

Bardzo dziękuję za zainteresowanie, tak właśnie prezentowały się moje macierzanki, ale już widze że zachodzą zmiany, na lepsze oczywiście :wink:
emilia9853
50p
50p
Posty: 77
Od: 23 maja 2008, o 23:49
Lokalizacja: Gąbin

Post »

moja macierzanka wygląda wspaniale mam ją juz 3 lata i nie mam z nią problemów, nawet bratek w niej wyrósł Obrazek
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Macierzanka piaskowa

Post »

chciałbym zadarnić teren ok.3m2 Macierzanką piaskową/THYMUS SERPYLLUM. W jakich odległościach je sadzić/ile szt. na 1m2
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jak duże sadzonki chcesz posadzić? Ile roślin w doniczce? A może chcesz siać?
Jak szybko chcesz, żeby ci się sadzonki zeszły w zwarte zadarnienie?
Czy masz suchą, kiepską ziemię w pełnym słońcu, jak lubią macierzanki?

Na mojej skarpie solidne sadzonki z doniczek P9 rozrosły się w pierwszym sezonie dobre 20 cm dookoła, więc pewnie posadzenie twoich sadzonek w rozstawie 20/20 albo 30/30 da zapewne szybkie wyniki.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

przyznam się, że 'kwiatki' zaczynam dopiero sadzić. poznałem już 'krzewy i drzewa'.czas teraz na kwiatki.
znalazłem macierzanki w doniczce 9x9, więc zapewne są pojedyncze. także potrzebowałbym ich ok.25szt/m2. troszkę kasy. co do wejścia w pełne zadarnienie to im szybsze tym lepsze. po prostu raczkuję w tym temacie. ile np. czasu potrzebują np. rośliny z doniczki 9x9 sadzone 20/20?
a z siewu to po jakim czasie jest efekt?

ziemia jest na pewno kiepskawa i 100% pełnego słońca.
Pozdrawiam. Mirek.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Post »

25 szt/m2 to stanowczo za dużo. Macierzanka piaskowa rozrasta sie bardzo szybko. Pewnie byś miał zadarnione juz w tym roku przy takiej rozstawie, ale w przyszłym już byś musiał troche ją przerzedzać. Moja propozycja - sadzone na gęsto 16szt/m2, sadzone na rzadko 8szt/m2.
Siewu raczej nie polecam, gdyż i tak raczej chyba ciężko by było z siewem tak prosto do gruntu i sprawienie, aby było zadarnione równomiernie. Musiałbyś sie troche pobawic z sadzeniem, przesadzaniem no i czekać dłuzej. Chyba że masz na to ochotę.
Zapytaj sie sprzedawcy, ile proponuje na metr.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Obrazek

Na porośnięcie całej powierzchni potrzebowała 4 lata.Dzieża ma około 1 m średnicy.Posadzony kawałek rośliny odpowiadał wielkością P9. Dzika macierzanka uratowana podczas budowy drogi w okolicach Zielonej Góry.
Sadząc macierzanki na większej powierzchni przykrywam glebę workami jutowymi.Na workach rozstawiam sadzonki .Dociskam bryłę korzeniową do podłoża aby ją spłaszczyć.Następnie całą powierzchnię wysypuję gruboziarnistym lub granitowym piaskiem( używanym do spoinowania kostki kamiennej). Rozstawa roślin 30 cm. Grubość warstwy posypki ok.5 cm.
Na początku jest kłopot z podlewaniem.W następnych latach odpada problem plewienia.
Zamiast worków jutowych można użyć czarnej włókniny.Układamy ją "mechatą" stroną do dołu.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”