Zioła najbardziej przydatne?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zioła najbardziej przydatne?

Post »

Bazylia, oregano, szczypiorek .... wszystko to komponuje się do rosnących obok pomidorów. Tak samo dobrze razem wyglądają na talerzu.
A jakie Wy jeszcze lubicie lub cenicie?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Kalma
100p
100p
Posty: 170
Od: 21 kwie 2011, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Illinois, USA

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Ja dodałabym jeszcze lubczyk ogrodowy
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Dopiero w tym roku będę rozszerzał ilość ziół. Szczególnie bazylii chciałbym sporo a nie chcą mi z nasion wychodzić :(
Bazylii można mieć kilka odmian smakowych i kolorowych.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Mięta... świeży listek dodaję do gorącej herbaty...
Szałwia lekarska do płukania gardła ,często w upały tez się zdarza ból...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3022
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Szałwią też się płucze jamę ustną jak dziąsło napuchło.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Mięta, przycinana systematycznie i suszona... nadaje się na kompoty w raz z sezonowymi owocami...najbardziej smakowała mi z truskawkami.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

O mięcie zapomniałem :) tak mi się ostro rozrasta ... że zacząłem ją traktować jako chwast :)
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Też co roku ostro przekopuję i wybieram kłącza mięty...jak za bardzo się rozrosną. W tamtym roku przyniosłam kawałek mięty innej odmiany...listki ma bardziej krępe i większe. Aromat też ma bardziej intensywny...coś jak mocna guma do żucia. Stara odmiana którą miałam nie umywa się do tej...nazwy niestety nie znam.
Rozrastanie można ograniczyć...wkopując duże wiadro np. budowlane w ziemię...na spód trzeba dać tylko drenaż z pokruszonej cegły albo kamyków. Zresztą mi mięta nie przeszkadza, pomiędzy bylinami fajnie wygląda. Z ziół jeszcze mam coś posadzone ale nie zapisałam nazwy...pamiętam tylko że rosną też trzy odmiany macierzanki i majeranek...majeranek pierwszy rok zimuje w gruncie nie wiem czy przetrwa.
Szałwię lekarską też posadziłam w tamtym roku...wszystko porządnie przycinałam przez cały sezon krzaczek się pięknie zagęścił...nazbierałam gałązek i ususzyłam. Może się przyda w celach leczniczych.
Lawendy też mam... dwie odmiany, różnią się troszkę kolorem kwiatów. Czosnek też jest posadzony, odmiana ozdobna...ma odstraszać gryzonie :;230 które kopią 10 cm od kępki czosnku. Krzaczki są bez problemowe i nie chorują, jestem bardzo zadowolona że powplatałam te rośliny pomiędzy byliny.
Różne odmiany Bazylii też polecam...listki cudownie pachną po roztarciu...podszczypywane po kawałeczku ładnie się zagęszczają...w tym sezonie poszukam nasion do wysiania, ciekawej odmiany z bordowymi listkami.

Mam pytanie jak można rozmnożyć szałwię lekarską...czy z gałązek można zrobić sadzonki, jeśli tak to kiedy można spróbować ukorzenić :?: chciała bym więcej krzaczków posadzić po całym ogrodzie...listki pięknie wyglądają pomiędzy innymi roślinami.
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Mięta zdecydowanie! Można zrobić z niej pyszne mohito.
Do tego polecam też melisę - cytrynowy zapach i działanie uspokajające.
Jeśli robisz nalewki może zainteresować Cię arcydzięgiel, ogonki liściowe nadają się też na dekoracje do deserów.
I jak napisali poprzednicy bazylia - do pomidorów, pizzy, pesto i oregano choćby dla samej pizzy.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Ogród też na tym zyskuje...mnóstwo owadów kręci się przy tych roślinach...pszczoły, osy, trzmiele, motyle.
Zosia 2405
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 29 sty 2013, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Rozmnażanie szałwii jest dość kłopotliwe:

Sadzonkujemy we wrześniu, a przesadzamy w kwietniu-maju.
1. odciąć sadzonki o długości około 6cm z młodych wierzchołków pędów. Sadzić do piasku z torfem.
2. umieścić w zimnym inspekcie (ok. 10*C). Ocienić i utrzymywać powietrze lekko wilgotne. Pozostawić tak przez zimę, aż do sadzenia na miejsce stałe w kwietniu-maju.
(z książki o rozmnażaniu roślin, nie próbowałam :) )

A jeśli chodzi o zioła, które warto mieć w ogródku, to polecam estragon, za suszonym nie przepadam, ale świeży jest fantastyczny. I jeszcze tymianek, ten z kolei suszę. Mięte rzeczywiście warto ograniczyć, ja mam wysoką z szarawymi liskami między kwiatami, pięknie wygląda, ale ciągle wyciągam z ziemi długie liny korzeni, gorzej niż chwasty. Mam też mięte cytrynową i tworzy ladny zwięzły krzaczek. No i warto nie zapomnieć o pietruszce i koperku :D
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Zosiu ;:196 dziękuję...lubię sadzić i siać...sposób rozmnażania zapiszę do zeszytu na jesieni natnę gałązek. Spróbować zawsze warto ;:108 Koperek w tym roku też posadzę, kiedy zawiąże nasiona rewelacyjnie wygląda pomiędzy kwiatami...hi, hi na brzegu ogrodu skalnego, posadziłam rabarbar i szczypiór siedmiolatkę...wszystko co potrzebne w kuchni mam pod ręką. Miałam przesadzić ale szkoda mi wszystko rujnować.
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

U mnie w ogródku ziołowym królują zioła wieloletnie: lubczyk (uwielbiam), cząber wieloletni (sos bez cząbru jest dla mnie taki jałowy), oregano, szczypiorek czosnkowy i zwykły szczypior, melisa, szałwia, mięty wszelakie, estragon, rozmaryn, do szczęścia brakuje mi tylko tymianku :). Z jednorocznych: bazylia, koperek, majeranek, no i oczywiście zielona pietruszka (dwuletnia) :uszy .
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”