Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
frytkowski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 maja 2012, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemnozielone plamy na trawniku...

Post »

dzięki za odpowiedzi, na początku myślałem że to może jakaś choroba grzybowa, ale widzę że to wina gleby, w wolnym czasie wykorytuje i podsypie lepszej ziemi.
marek_l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 maja 2010, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plamy na trawniku

Post »

Witam,

Trawnik założony od podstaw we wrześniu 2011. W ubiegłym roku był wzorowy. W tym niestety wygląda jak na zdjęciu. Trawa rośnie bardzo marnie. Są miejsca jakby wypalone - takie żółkniejące placki. Mam wrażenie, że trawnik coraz bardziej 'zanika'. Pojawia się coraz więcej chwastów i grzybów.
Co może być przyczyną? Tuż po stopnieniu śniegów nawiozłem trawnik. Jest regularnie koszony.
Dodam, że wczesną wiosną dość mocno był podlewany. Czy możliwe że trawnik gnije? Ostatnio ciągle pada...

Pozdrawiam
Marek
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Plamy na trawniku

Post »

czym nawoziłeś. Taki deszcz nie pomaga trawie, u mnie też wygląda średnio. Natomiast też wypłukuje nawóz. Może wystarczy ponownie sypnąć. Jeżeli nawóz szybko działający, to i co 3-4 tygodnie trzeba. Ta różowa plamistość może być potraktowana przeciwgrzybem, u mnie działał Amistar.
marek_l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 maja 2010, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na trawniku

Post »

Nawoziłem 18-tego kwietnia, nawozem Agrecol 'super wieloskładnikowy'.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Plamy na trawniku

Post »

Witam

Marek_l, część Twoich problemów może wyjaśnić lektura netu o "czarcich kręgach". Grzyby na trawniku to pokazują. Problem nęka zbyt wielu miłośników koszenia, a zagadnienie wnaszych warunkach nie jest do końca zbadane /brak pól golfowych/. Bogata jest literatura anglojęzyczna.

Pozdrawiam, Francik
Francik
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Plamy na trawniku

Post »

czarci krąg wygląda inaczej, grzyby rosną wzdłuż linii wysokiej, zielonej i mocno rosnącej trawy, a wewnątrz kręgu podsycha trawa. Grzyby teraz rosną na wielu trawnikach bo jest piekielnie mokro.
Ten nawóz to opakowanie 1,2 kg, dałeś go w odpowiedniej dawce? Dosypałbym nową dawkę, ale nie na mokry trawnik. I zakup normalne opakowanie rolniczego nawozu typu Saletrzak, szkoda kasy na te pudełka. To co aktualnie jest podeschnięte można zwertykulować, ale jak deszcze miną.
marek_l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 maja 2010, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na trawniku

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Gdzie mogę kupić ten nawóz rolniczy 'typu saletrzak'? W jakim sklepie?
Może ktoś podpowie gdzie znajdę taki sklep w okolicy Bydgoszczy?
lemur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 cze 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na trawniku

Post »

Zwykłe grzybki od wilgoci. Co moją uwagę zwróciło to filc w trawniku, spróbuj zagrabić zwykłymi grabiami 1 m2 trawnika, zobaczysz ile towaru wyciągniesz na wierzch. Wszystko to należy usunąć. Następnie jeżeli nie masz dużo tego trawnika , buty z kolcami i przejść się na krzyż. Potem przed deszczem (ale nie ulewą) azotan amonu w ilości 10-15 kg na 1000 m. I trawa musi odpalić.
Sariel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 lip 2014, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółte plamy na trawniku

Post »

Pojawiły mi się na trawniku żółte plamy, jaka jest przyczyna ich powstawania?? I jak można przywrócić trawnik do ładnego zielonego koloru?? :)
Trawnik wysiany na początku lipca, ziemia była nawożona przed wysiewem później już nie.

Przykładowe zdjęcia trawnika:
http://stfalcon.pl/omg/1.jpg
http://stfalcon.pl/omg/2.jpg

Zamieniam zbyt duże zdjęcia na linki do nich. :uszy
bab...
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Żółte plamy na trawniku

Post »

Brak pokarmu.
Jesień - rosy i niższe temp.
janusz43
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 lut 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Żółte plamy na trawniku

Post »

Mam ten sam kłopot, szwagier polecił mi nawóz Biopona do trawnika przeciw żółknięciu, a ja zastanawiam się czy nie eksperymentować z mieszanką do regeneracji co wy na to?
z pozdrowieniami, Janusz
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Żółte plamy na trawniku

Post »

Teraz i tak nic już nie wsiejesz jako dosiewkę.
Dwa żółknięcie to wina choroby, niedożywienia itp. czy po prostu jesieni ?


Jeżeli cały sezon będziesz stosował nawozy mineralne właściwie to nie będzie podobnych spraw. Stosowanie naturalnego nawozu jeszcze bardziej wskazane.
easytouch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2015, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam serdecznie.
Mój problem tkwi w murawie. Boiskiem zajmowała się "specjalistyczna firma" która założyła murawę oraz się nią opiekowała. Trawa została posiana w październiku. Na wiosnę pojawił się wysyp chwastów- potraktowano je opryskiem ale większe okazy wycięto z trawnika. Na przełomie maja i czerwca trawnik nawożony był 2-3 razy. Firma w czerwcu oddała trawnik w ręce prywatne. W tej chwili można zastać taki stan. Co jest przyczyną? Trawnik regularnie podlewany jest dopiero od czerwca. Z góry dziękuję za wszystkie rady.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”