Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Ja zakupione nasiona wysiałam do wielodoniczek, ładnie powschodziły i jak odpowiednio podrosną to część przesadzę do większych pojemników (co by mieć w zapasie w razie W), a resztę na miejsce stałe :)
Kilka sadzonek z moich własnych nasion, które wysiewałam na poczatku roku bardzo ładnie zniosły przesadzanie, więc nie moge powiedzieć, że tego nie lubią :)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

A ja wczoraj pracowicie wypieliłam rozsadnik i resztę warzywnika, zapominając kompletnie, że w jednym miejscu też coś siałam. Dzisiaj zajrzałam do notatek i zbladłam, bo prawdopodobnie powyrywałam siewki słoneczniczka szorstkiego i krwawnika pospolitego... Może wzejdą jeszcze te, które były głębiej. A było okna myć, ale przecież jak dojrzałam rano jedną komosę, no to trzeba wypielić całość. Po łbie sobie dam za taką pracowitość ;:14

-- 11 lip 2013, o 09:32 --

Aha, ale za to wykiełkowały: driakiew kaukaska, przymiotno ogrodowe, przegorzan niski, goździk pierzasty i ostróżka trwała. Malutkie, więc chyba będę rozsadzała na wiosnę. Zostawialiście na zimę takie siewki na rozsadniku? Bo swoje chyba przykryję czymś, żeby na wiosnę się nie rozpłakać..
genia19
200p
200p
Posty: 317
Od: 20 cze 2012, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Do września jeszcze podrosną więc spokojnie możesz porozsadzać i zdążą się zadomowić na nowym miejscu.Bylin nie ma potrzeby okrywania na zimę,czasem nawet można im zaszkodzić z nadgorliwości.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

No, nadgorliwość już mi zaszkodziła parę razy...
A słoneczniczkowi jeszcze dam szansę, bo nigdy nie sieję na równej głębokości, więc na pewno wszystkie nie zdążyły wykiełkować.
Niemniej jednak bardzo dziękuję, jeśli nic z tego nie wyjdzie to uśmiechnę się o nasionka :)

Jeszcze jedno, czy możecie podrzucić kilka nazw bylin zimozielonych, które mogłabym jeszcze wysiać na rozsadniku? Podejrzewam, że już trochę późno, ale może. Do obsadzenia będę miała jedno miejsce o wystawie południowo-wschodniej, wilgotność umiarkowana; drugie stanowisko północno-zachodnie, zimą i wiosną wilgotne, reszta roku umiarkowanie wilgotne. Za towarzystwo na pierwszym st. będą robiły karłowe iglaste, żagwin, gęsiówka alpejska, goździki i wiosenne cebulowe, a na drugim cisy, żurawki, tawułki i coś jeszcze. Glebę mam bardzo żyzną - czarnoziem.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Obiecałam zdjęcia z rozsadnika, proszę oto kilka zagonków:
orlik ogrodowy
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
gęsiówka alpejska, żagwin ogrodowy, mydlnica bazyliowata
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
dzwonek karpacki, ponoć biały
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
i żłobek wysiany pod koniec czerwca, niestety szkoduje mi w nim jakaś nornica, albo karczownik
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
i jeszcze kilka innych z gipsówką trwałą, rogownicą, goździkiem kropkowanym itd.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

słonecznik szorstkolistny to bardzo żywotna roślina , raz posadzisz a jak nie przypilnujesz to się rozłazi szybko po ogrodzie ......nie mniej, urocza bylina do ogródka....
Bożena
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

słoneczniczek dał radę po wypieleniu i wykiełkował :)
Niektóre z bylinek dam też mamie i innym "potrzebującym", bo z tego co widzę teraz to samych słoneczniczków właśnie będzie kilkadziesiąt. A na wiosnę planuję jeszcze nachyłka. Ale zawsze sieję więcej, bo wschody często kiepskie. W żłobku jeszcze nie wszystko wykiełkowało, a to już prawie miesiąc od siewu.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Fajnie , po Twoim zapale do kwiatów będziesz miała ich wiele ..... One za serce odwdzięczają się pięknymi kwiatami
Bożena
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Dzisiaj calutką mini-grządkę z trzycentymetrowymi siewkami driakwii kaukaskiej przeryło mi coś. Poprosiłabym o sposób na to coś, gdyby się ujawniło. Tak jak pisałam wcześniej, podejrzewam nornicę albo karczownika (turkuć to nie jest). Spróbuję jakoś się odgrodzić pod ziemią od tego pola, z którego się podkopuje. Wcześniej działał czosnek, ale chyba paskud się przyzwyczaił...
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

I jak rosną Twoje kwiatki ? Szkodnik przepędzony czy nadal jest ?
Bożena
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Wschody tych sianych w czerwcu takie sobie, kilka gatunków nie wzeszło wcale, tak jak wielosił błękitny, albo dosłownie po dwie-trzy sztuki z całej paczki nasion, tak jak krwawnik kichawiec. Życia im nie ułatwia też ten szkodulec, czosnku w norze co prawda nie lubi, ale ryje obok. Dzisiaj planuję kota i psa poskubać, żeby wcisnąć szkodulcowi do nory trochę sichy. Za to majowe siewki mają się świetnie, duże i mocne urosły, zwłaszcza żagwin dał popis, mogłabym cały planowany skalniak nim obsadzić :D .
Kompletnie za to nie udał mi się niebieski dzwonek karpacki, siałam dwukrotnie, z dwóch różnych paczek, za pierwszym razem nic nie wzeszło, za drugim jeden. Dziwne, bo obok wysiałam biały i ładnie rośnie, siewek dużo.

Oczywiście już mnie kusi co tu jeszcze posiać w przyszłym roku..., ale muszę wygospodarować miejsce na truskawki w warzywniku, więc ciasno będzie.
Za jakiś miesiąc będę mogła pierwsze rośliny wysadzać na miejsce stałe, to wtedy podsumuję co i jak, może nawet będę miała się czym podzielić :D
genia19
200p
200p
Posty: 317
Od: 20 cze 2012, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Kasia mi też nie udał się niebieski dzwonek karpacki, też siałam dwukrotnie,za pierwszym razem nic nie wzeszło, za drugim też.Nasiona Top Decor,może trzeba by je przemrozić i wtedy posiać tylko że już ich nie mam.

-- 28 lip 2013, o 18:42 --

Dodam jeszcze że miałam je pod kontrolą,posiane w donicy na balkonie.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozsadnik bylinowy

Post »

Genia, ja miałam za pierwszym razem Top Decor, za drugim Ożarów, ale dlaczego w takim razie biały nie sprawia problemów? Gdzieś zapodziałam opakowanie po tym białym, nie pamiętam producenta. Może faktycznie lodówki pragną...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”