Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
maja_58
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2015, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Komosa biała w trawniku

Post »

Witam,
półtora miesiąca temu założyłam nowy trawnik, nawiozłam ziemi, po tym czasie trawnik wygląda jak na zdjęciach. Pojawiła się komosa biała w dużych ilościach. Co z tym zrobić? Trawnik nie był jeszcze koszony ani razu. Zastosować jakiś środek? Kiedy kosić trawę? Najpierw wytępić komosę, a potem robić pierwsze koszenie czy na odwrót? Czy środek chwastobójczy nie zniszczy tej świeżej trawki? Prośba o rady.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nowy trawnik i komosa biała

Post »

Zastosuj: Chwastox Trio 540 SL.W roku założenia trawnika można go odchwaszczać gdy trawa osiągnie fazę pełni krzewienia.Trawnika nie kosić co najmniej 7 dni przed zastosowaniem środka (zwalczane chwasty powinny wytworzyć odpowiednią powierzchnię liści) oraz co najmniej 7 dni po zastosowaniu środka (środek powinien przemieścić się do korzeni chwastów).Pozdrawiam klakier.

.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowy trawnik i komosa biała

Post »

Poczekaj jeszcze trochę, aż trawa i chwast wyrośnie nieco wyżej by złapał je nóż kosiarki i skoś trawnik. Jednoroczne chwasty nie odrastają, a jeśli nawet to polegną po drugim koszeniu.
mikadorus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2015, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nowy ogród i... klapa?

Post »

Dzień dobry,

Niedawno przeprowadziliśmy się na wieś. Ogród 3000m^2 otoczony z jednej strony lasem, z drugiej łąki i pola. Ogródek miał być przede wszystkim do wypoczynku, więc wybór padł na trawę i kilkanaście drzewek- krzewów + trzy 6^m2 poletka na kwiaty/ szczypiorek itp.

By cokolwiek urosło (była glina) nawieźliśmy czarnoziem (warstwa 10-15cm) na całą powierzchnię ogrodu. Posialiśmy trawę i.. od tego czasu zaczyna się problem z chwastami - zidentyfikowane jako kamosa. W ogród włożone jest trochę pieniędzy (poletka z kwiatami/ małe drzewka) więc ciężko by to zaorać, herbicydy.. no cóż - nie wiem jak reagują na zwierzęta(koty), a obecnie po 1,5 miesiąca od posiania trawnika mamy trochę trawy i mrowie kamosy. Miejscami wygląda, że jest jej więcej niż trawy.

Szczerze mówiąc na ogrodnictwie znam się tak jak politycy na interesie narodowym, chciałbym natomiast się dowiedzieć, jak wyjść z tej nieciekawej sytuacji. W ogrodzie najwięcej czasu spędza rodzicielka, która w mojej opinii walczy z wiatrakami, bo to 3000m^2 ogrodu, z którego trzeba jakoś usunąć kamosę - a moja mama robi to ręcznie... Po jednej godzinie w ogródku twierdziłem, że zrobiłem może z kilka metrów, a ogródek ma z kilkaset razy większą powierzchnię. Dodatkowo myślę, że samo wyrywanie nie pomoże, skoro po wyrwaniu kamosy zostaje trochę trawy i kupa wolnego miejsca, w którym zacznie rosnąć nowe zielsko.

Ale jak już mówiłem, nie znam się na ogrodnictwie. Jeśli trzeba to wyrwać ręcznie to faktycznie pójdę, ale myślę, że są inne sposoby.
Wars
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 23 kwie 2014, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy ogród i... klapa?

Post »

Najpewniej nasiona kamosy, inaczej komosy białej czy lebiody (nie mylić z lebiodką pospolitą częściej znaną jako oregano) przywiozłeś z ziemią. Nasiona kamosy zachowują bardzo długo zdolność kiełkowania. Dbając o trawnik, podlewając go, skorzystały na tym nasiona kamosy. Jest rośliną jednoroczną ale wiatropylną, kwitnącą od czerwca do października. Dlatego moim zdaniem by nie pogorszyć sprawy, nie wolno dopuścić do kwitnienia i trzeba kosić trawnik regularnie. Wyrwane rośliny kompostować bez nasion. W następnych latach mieć nadzieję, że nasion, które nie wykiełkowały teraz będzie coraz mniej i na trawniku trawa będzie w większości. Być może jakaś chemia by pomogła, może rolnicy coś wiedzą bo kamosa w kukurydzy potrafi rosnąć równie wysoko.
patrz też wątek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p5186829
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy ogród i... klapa?

Post »

Jeśli to co potrzebne już rośnie, po wyrwaniu chwastów opyl ziemię mąką kukurydzianą. Jest inhibitorem kiełkowania. A komosę wyrywaj, ewentualnie herbicyd na chwasty dwuliścienne.
Na herbicydy mogę opisać jedynie reakcje psa. Nic mu nie jest mimo, że towarzyszy mi przy każdym opryskiwaniu.
kd501
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Witam forumowiczów :)

Dołączam do grona "szczęśliwych" posiadaczy tego chwasta :P

Potrzebuję od Was małej porady - otóż ( za późno doczytałem ) - popełniłem błąd, nawożąc trawnik azotem, który to cholerstwo ponoć lubi.

Sama trawa zaczęła rosnąć b. szybko, ale z nią również i chwastnica :P

Poradźcie co zrobić w tej sytuacji ? Mam do "ogarnięcia" kilkaset m2 trawnika - wczoraj wyrywałem tego wasta kilka godzin - wywiozłem z 5 taczek, a jeszcze ze 2 zostały do wyrwania...odciski na dłoniach, ból mięśni - masakra :P.

Ktoś pisał, że chwastnica nie przepada za piaskiem - u mnie tego nie zauważyłem, bo wyrasta również tam gdzie piasek :P

Czy mogę coś jeszcze obecnie zrobić, oprócz częstego, krótkiego koszenia, żeby się tego pozbyć ??
Skoro jest to roślina 1-roczna, to jak zapobiec jej "zalęgnięciu" w przyszłym sezonie ??
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Nie można dopuścić do rozsiania, wiąże bardzo dużo nasion i tylko systematyczne usuwanie może zapobiec inwazji. Jest to dość trudne, bo jeśli nie usunie się całej rośliny z korzeniami to szybko się odradza.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
RychuRychu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam
W moim przypadku na nowym trawniku chwastnicę jednostronną zwalczyłem środkiem PUMA UNIWERSAL 069EW.
Chwastnicy wraz z trawką wzeszło bardzo dużo (+ inne) bo nie odchwaszczałem przed sianiem a po sąsiedzku pole orne.
Dawka Pumy nieco mniejsza niż zalecana.
Oprysk zrobiłem po kilku pierwszych koszeniach (najpierw próba na 1 m2 - udana). Po oprysku już po kilku dniach większość chwastnicy zaczęło zasychać. Powtórzyłam zabieg po około 3 tygodniach.
Niedobitki już usunąłem ręcznie naokoło 500 m2. Najlepiej podważać np. nożykiem czy śrubokrętem przy wyrywaniu.
Należy pamiętać żeby oprysku nie robić do słońca bo może poparzyć trawnik, oraz nie przed deszczem czy rosą.
Chwastnica szybko odrasta po koszeniu i wypuszcza pędy poziomo z nasionami które trzeba usuwać, nawet z tych usychających bo się rozsieje.
Na dwuliścienne Chwastox Trio pomógł ale dałem tylko połowę dawki.
Trawnik przeżył te zabiegi bez żadnej szkody.
Na wiele chwastów bardzo pomaga też częste koszenie.
Pozdrawiam.
Piotru26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 kwie 2018, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

W innym wątku:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=105135

zamieściłem zdjęcie z mojego trawnika i postraszono mnie że mam opisywanego tu chwasta.
Po przejrzeniu wszystkich postów mam wątpliwości i proszę o ich rozwianie.

U mnie to są punktowe zmiany na trawniku - takie kółeczka o średnicy ze 20 cm. 7 czy 8 na 200 metrach trawy.
Opis by się zgadzał ale na zdjęciach prezentowanych przez innych nie wygląda to tak samo.

Wyciąć całe to kółko? Do gołej ziemi?
Nasypać trawy i przykryć piaskiem?


Obrazek
krzychoo900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2018, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam
Też mam problem z tym chwastkiem u mnie w trawniku, trawa wysiana niecałe 2 tygodnie temu pomału zaczyna się zazieleniać, chyba jeszcze nie zeszły wszystkie gatunki. Trawa barenbrug green universal..... Dodam że w jednej części trawnika tego chwastu mam zdecydownaie za dużo żeby wyrywać go ręcznie, gleba przygotowana była dobrze i nie wiem skąd to się wzięło... Trawy nie zasilałem wcześniej żadnym nawozem, i zastanawiam się czy może teraz powinienem to zrobić? i czy mogę zastosować teraz ten nawóz magnezowo wapienny czy dopiero na jesień??? Czy może zastosować np. nawóz siarkopol który ma w składzie 8% azotu??
Nie wiem czy sobię z tym chwastem poradzę jak widzę że tyle go jest.... Zastanawiałem się czy zakładać trawnik od nowa, ale czy to wyeliminuje ten chwast?? Proszę o podpowiedź co robić już teraz żeby pozbyć się tej chwastnicy??
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Ta trawa ze zdjęcia to nie jest chwastnica jednostronna. Można spróbować ją wyciąć lub ewentualnie nanieść roundup pędzelkiem by nie odbiła od korzenia.
Kriss440
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam!
U mnie chwastnica opanowała ponad połowę trawnika, usuwanie mechaniczne nie wchodzi w grę
bo trawnik ma ponad 600m2, więc postanowiłem założyć nowy trawnik. Chcę użyć glebogryzarki
separacyjnej, ale boję się że po przekopaniu, chwastnica wyjdzie znowu z gleby.
Czy jedyną opcją przed użyciem glebogryzarki jest roundap? Dużo czytałem o tym środku
i trochę boję się go stosować, ze względu na jego szkodliwość. Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”