Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
milenka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2015, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zasiać zioła w doniczkach?

Post »

Witam :)
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad założeniem malutkiego ogródka domowego. Chciałabym zasadzić w doniczkach 3 rodzaje ziół, które używam bardzo często: bazylię, miętę, szczypiorek. Zastanawiam się jednak, czy lepiej kupić w markecie gotowe sadzonki i przełożyć je do doniczek, czy też kupić nasiona i rozpocząć hodowlę od podstaw.
Nie mam żadnego doświadczenia w sadzeniu roślin, nie wiem jakiej powinnam użyć ziemi i w jaki sposób siać każde z tych ziół (jeśli miałabym kupić nasiona, a nie sadzonki). Czy w przypadku zakupu nasion powinnam umieścić je od razu w docelowych doniczkach, czy też na początek wysiać je w innym pojemniku i później przesadzić?

Bardzo proszę o wszelkie wskazówki - zaczynając od tego, jaką formę hodowli wybrać po opis, w jaki sposób posiać każde z ziół.
holoais
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2015, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zioła w doniczce

Post »

Witam,

Pierwszy raz posadziłem zioła w doniczce. Doniczka ceramiczna a w niej: oregano, bazylia, cząber, lubczyk i szałwia.
Użyłem gotowego podłoża do wysiewu. Niestety 3 miesiące minęły a w tej doniczce szału nie ma :-(
Bazylia i szałwia w ogóle nie urosła a reszta ledwo co.

W czym może być problem?

http://www.echostar.pl/~ais/pub/12345.jpg
Awatar użytkownika
zara
500p
500p
Posty: 512
Od: 6 maja 2015, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Witam jestem tu nowa i pełna dylematów raczkującego "ziołowego miłośnika " :D
Mój M. skonstruował mi na balkon dużą drewnianą donicę z pergolą wymiary : 40x40x100 ;:138
Mam już kupione rozsady ziół od zaprzyjaźnionego punktu ogrodniczego.
Zakupiłam następujące rozsady:
- kolendra
- szałwia lekarska
- bazylia
- bazylia czerwona
- oregano
-pietruszka naciowa
- melisa
- majeranek
- tymianek
- lawenda
Chciałabym posadzić te zioła w dwóch rzędach po 100 cm jednocześnie utrzymując hierarchie wysokości tych ziół tj.
niższe pokrojem do przodu , wyższe do tylnego rzędu.
Czy pomoże mi ktoś ustalić jak mam je rozmieścić gatunkowo aby nie zasłaniały się nawzajem ?
Awatar użytkownika
zara
500p
500p
Posty: 512
Od: 6 maja 2015, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Oto moje donicowe szaleństwo :lol:
Szałwia lekarska, melisa i lawenda powędrowały do ogrodu :)
U góry posadziłam truskawkę i dwie poziomki :tan

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wiesia35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 lis 2015, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Shan-lee pisze:Witam. Dostałam wyhodowane z nasion zioła. Są w malutkich doniczkach. Chciałabym zapytać co mogę zrobić żeby zioła "poszły" bardziej w górę i umocniły swoje pędy? Czy mam uszczypywać górne listki? Obecnie są takie wiotkie i cieniutkie i rozlatują się na boki.
Dołączam się do pytania. Pod koniec sierpnia posadziłam tymianek, oregano i bazylię. Już kilka razy powtarzałam schemat - wsadzam, zioła kiełkują, wszystko idzie dobrze, a potem nagle zaczynają schnąć albo przestają rosnąć i są bardzo słabe. Jedyne, co na razie udało mi się dłużej utrzymać to kupne zioła ze sklepu. Zawsze dbam o wodę, słońce i nawet przekręcam doniczki, żeby roślinka za bardzo się przekrzywiała. Już nie wiem, co robić, bo co roku biorę się za zioła i co roku coś idzie nie tak.
Eritia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 lis 2015, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Może to kwestia nasłonecznienia? Ja od kiedy pamiętam zawsze kładę zioła na tym samym parapecie, dbam o regularne podlewanie i problemu nigdy nie miałem, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Nie są to raczej rośliny ciężkie w pielęgnacji.
Awatar użytkownika
Wiesia35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 lis 2015, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Eritia pisze:Może to kwestia nasłonecznienia? Ja od kiedy pamiętam zawsze kładę zioła na tym samym parapecie, dbam o regularne podlewanie i problemu nigdy nie miałem, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Nie są to raczej rośliny ciężkie w pielęgnacji.
Dokładnie, a jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby jakaś wyrosła bardziej niż parę centymetrów poza linię ziemi. A najgorsze jest to, że za każdym razem wszystko idzie dobrze do pewnego momentu, a potem klapa. Zaczynają się zwijać i jakby schnąć, mimo że zabierałam je kiedy było naprawdę silne światło i nie przelewałam. No chyba się nie doczekam własnej bazylii. Obecnie teraz moja kolendra i tymianek wyglądają, jakby miały zaraz paść. :roll: Może to kwestia ziemi? Czasami jak patrzę na te zioła w sklepie to zastanawiam się czy nie są czymś wspomagane.
ElciaEl
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 21 lut 2015, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Może jest za dużo roślinek (za gęsto)? Moja mama od lat ma ma bazylię na parapecie, ale w średniej doniczce 4-5 roślinek. Gdy są małe, to ziela niewiele, uszczykuje wierzchołki i ładnie rozkrzewiają się.
Pozdrawiam
Ela
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Spotkałem się z tym samym zjawiskiem. Sieję, kiełkują, na etapie pierwszego liścia nagle flaczeją i usychają! Wie ktoś może co to za zaraza? Bo na pewno nie brak światła, wody, itd.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Często się tak dzieje z siewkami kiedy w podłożu znajdują się patogeny grzybowe. Przed siewem trzeba ziemię odkazić, zaparzając w wysokiej temperaturze.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Za dużo wody, za ciężka ziemia ? Tymianek wymaga bardzo dobrego drenażu. Co rok miałem problem z tymiankiem, w końcu go wysiałem na podniesioną grządkę i zapomniałem. Miał sucho do bardzo sucho. rósł pięknie, jesienią przesadziłem w doniczkę z ziemią i piaskiem 1:1
Awatar użytkownika
Wiesia35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 lis 2015, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

ElciaEl pisze:Może jest za dużo roślinek (za gęsto)? Moja mama od lat ma ma bazylię na parapecie, ale w średniej doniczce 4-5 roślinek. Gdy są małe, to ziela niewiele, uszczykuje wierzchołki i ładnie rozkrzewiają się.
Niemożliwe raczej, bo tak naprawdę to one ledwo co wyrastają, więc nawet ich tam dużo nie ma. Przeczytałam dyskusje do końca i myślę, że może to być grzyb, bo zawsze się pojawiała taki biały nalot przy styku doniczki i ziemi. Ale jak? Ugotować ziemie? Czy wtedy nie będzie bardziej jałowa?
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

A jak Wasze ziola w doniczkach znosza zime?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”