Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Nom ;) coś tak mniej więcej dwa tygodnie ;) oczywiście do pojawienia się roślinek na doniczce trzymałem folię podziurawioną żeby było wilgotne podłoże ;) Teraz już popikowałem bazylię i pojawiają się kolejne listki ;)
mathes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 kwie 2008, o 19:12

Jak wyhodować zioła w doniczce?

Post »

Witam.
Poradźcie drodzy forumowicze jak wyhodować zioła w doniczce. Próbowałem oregano, bazylię a niedawno mięte. Zawsze kończyło sie na wyrośnięciu malutkich kiełeczków, które szybko usychały. Jak to sie robi poprawnie?
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Musisz obficie podlewać aby nie stała woda, jeśli zbyt gęsto urosły to popikować bo jak tego nie zrobisz roślinki będą słabe no a potem przycinać a żeby się ładnie rozkrzewiły, cała filozofia ;)
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Nie wiem o jakie zioła konkretnie Ci chodzi, ale ja w sobotę zaczęłam z pietruszką, szczypiorkiem i koperkiem :)
Całość tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=

Zapraszam :)
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Mat, napisz dokładnie co robiłeś (siałeś nasiona? Jakiej firmy?), w czym (jaka ziemia, jakie naczynie / pojemnik), kiedy, gdzie (na parapecie? na blacie w kuchni? na balkonie?), ile miały światła, ile wody itd. napisz wszystko po kolei, na pewno dojdziemy do tego, gdzie jest błąd i jak go poprawić / uniknąć :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Siej od razu do doniczek po dwa nasiona obok siebie, jak wyrosną oba to najwyżej jedno usuniesz. W pierwszej fazie muszą mieć cały czas wilgotno (>2 tygodnie). Nie ma co cudować z pikowaniem i foliami bo bez tego udaje się równie dobrze, wystawa południowa. I nie ma prawa nic usychać.
mathes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 kwie 2008, o 19:12

Post »

Siałem do małych doniczek ze zwykłą ziemią do kwiatów oraz z ziemią wymieszaną z piaskiem 1:1 (tak poleciła mi kobieta w sklepie). Stały na parapecie. Podlewane tak, żeby cały czas miały mokro - przynajmniej tak mi sie wydaje. Może za dużo tego zasiałem, bo wysypałem całą paczkę do doniczki o średnicy ok. 7-8 cm.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Oj, nie "mokro", a "wilgotno"! Inaczej siewki mogą zgnić. I nie za gęsto, bo trudno im będzie podrosnąć w takim tłoku i tobie będzie trudno pikować (wyjąć jedną roślinkę z korzeniami w fazie pierwszych normalnych listków i przenieść do innej doniczki). Jeśli nasionka są drobne, można je zmieszać z piaskiem i wysiewać taką mieszankę. Potem należałoby nakryć doniczkę czy inny pojemnik szybką, albo torebką foliową z małymi dziurkami, żeby utrzymywać wilgotne podłoże, codziennie wietrzyć, a jak siewki podrosną należy je odkryć całkiem i pikować. Jeśli jednak za gęsto siałeś, to możesz uszczykiwać co drugą czy nawet więcej roślinek tak, żeby zostało kilka - kilkanaście w jednej doniczce i żeby miały miejsce na rozwój. Uszczykiwanie to odcinanie samymi paznokciami łodyżki, w tym przypadku przy samej ziemi. Tylko po co tyle siać i potem wyrzucać?

Resztę opisał Weiner :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
prosiak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lip 2008, o 13:00

Post »

No niby wszystko zrobiłam jak piszecie ale coś moja bazylia wykiełkowała ma jakieś 5-10 cm i stoi w miejscu :( ziemie teraz pomieszałam z piaskiem tak jak wyczytałam ale lipa nic się nie dzieje czy ktoś coś poradzi ?
Awatar użytkownika
agaxkub
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 3 paź 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Bazylia do prawidłowego wzrostu musi mieć wilgoć i ciepło - inaczej się zatrzymuje
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

U mnie zioła są od lat, bo je bardzo lubię, a własna, żywe lub suszone są lepsze od tych paczkowanych.

Bazylię zawsze wiosną wysiewam do doniczek, część w nich zostaje, inne pikuję w gruncie (lepiej rosną).
Oregano posiałam ze 3 lata temu, świetnie wytrzymało zimy, więc wczesną wiosną odrasta z korzenia i dość wcześnie można ją przycinać.
Rozmaryn kupiłam gdzieś na bazarku i też rośnie dobrze, ale jest na zimę zabieram do domu i stoi wśród innych roślin na parapecie.
Tymianek, również wysiany przed 3 laty, rośnie ładnie, po zimie odbija z korzenia. Ale nie polecam sadzić z oregano, bo to szybciej się rozrasta i zabiera miejsce mniejszemu tymiankowi.
Szałwie kupiłam ze dwa razy i nie udało mi się ich utrzymać.
Majeranek kupuję na wiosnę, głównie jako sadzonki, rosną w gruncie, nie zimuje ich.

Ważne, by zioła często przycinać. Nie daję rady na bieżąco zużywać ziół, więc nadwyżki suszę, miło tak w środku zimy otworzyć słoiczek z własnymi, pięknie pachnącymi ziołami. A jak to potrawy wzbogaca, to już nie muszę pisać :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Patrycja__K
50p
50p
Posty: 55
Od: 15 cze 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Jak pielęgnować zioła w doniczkach???

Post »

Zakupiłam kilka przepięknych,pachnących ziół w doniczkach.Jak je pielęgnować,żeby jak najdłużej pożyły? Czy trzeba je nawozić,przesadzać itp?
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Baryczko,
a próbowałaś mrozić zioła?
Ja po zerwaniu, umyciu i osuszeniu (bazylia, pietruszka, lubczyk, majeranek) po prostu mrożę je w plastikowych pudełkach - bardzo długo zachowują aromat, nie tracą go aż tak szybko, jak przy suszeniu.
Patrycjo - ja zakupione zioła w doniczkach zawsze przesadzam do większych donic. Solidne podlewanie, słonko - ostre cięcie i jest ok. :)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”