Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Witajcie
Tak sobie pomyślałam, że warto byłoby założyć taki wątek , gdzie byłyby głównie trawy ( może jest ,ale ja go nie znalazłam). Odwiedzam Wasze ogrody i w prawie każdym jest rabata trawiasta - może warto umieścić to w jednym miejscu. :roll:
Istnieje na forum taki sam temat o hostach który jest naprawdę pomocny, szczególnie dla takich zielonych ogrodników jak ja :;230 - którzy dopiero zaczynają swoją przygodę.
Gdyby jednak taki wątek już istniał proszę o skasowanie :wink:

Pokażcie kochani swoje rabaty, bo mam zamiar na wiosnę stworzyć własną i szukam inspiracji.
Pozdrawiam. Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Ja sadzę trawy w zależności od siedliska z którego pochodzą i właściwie w inny sposób ich nie zestawiam.Tak z grubsza :niskie, kępowe, szarawe i o delikatnym pokroju sadzę obok wrzosów, niskich sosen.Ciborowate i turzyce o szerszych liściach w bardziej cienistych i wilgotnych częsciach ogrodu w towarzystwie roślin o masywniejszych liściach.Ozdobne jesienią miskanty, piórkówki na jesiennej rabacie, ale raczej osobno, nieco z boku w pewnym odstępie od bylin gdyz wyciagają sporo wilgoci i byliny pod koniec lata z reguły cierpią w ich bezpośrednim sąsiedztwie.Proso rózgowate w odmianach 'łazi' sobie razem z imperatą 'Red Baronem' na kawałku ogródka ziołowego.Natomiast z bylinami wiosennymi i tymi o ozdobnych liściach jak np. brunery świetnie 'grają' te które wcześnie na wiosnę ruszają (moja ulubienica żółtolistna prosownica rozpierzchła) i jakieś zimozielone np. kosmatka śnieżna.Zimozielona turzyca Ice Dance rośnie pod krzewami i rozłazi gdzie chce razem z białą odętką, bluszczem i ciemiernikami :)
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

U siebie mam rabatę traw , głównie miskanty , trochę turzyc i innych . Wygląda to dość ciekawie , jesienią za to jest to najładniejszy fragment ogrodu .
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Ja chcę zagospodarować jeden z narożników działki, zamówiłam już trochę trawek :roll:
śnieżko
Super te rabatki - powiedz proszę co to za miskant na drugim zdjęciu ( ten największy) i ile lat ma kępa?
Szczytnica 38
masz może jakieś foty? teraz przyprószone śniegiem zapewne też pięknie wyglądają :wink:
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Mewa- jaki to Miskant- przyznam, że nie wiem- miał być ,Malepartus', chyba jednak jest podstawowy gatunek- a kępa ma już z 6 lat. Rośnie na bardzo słabym i suchym podłożu- więc nie jest zbyt okazała, ale wysokość ponad 2 m. wyciąga.
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

W Waszych rabatach brakuje mi równowagi w atrakcyjności przez cały rok. Jak je oglądam to widzę miskanty, prosa, piórkówki. Czyli wszystko atrakcyjne późno. Nie ma traw wcześnie atrakcyjnych. Oczywiście, jeśli ktoś ma duży ogród to można wydzielić zakątki atrakcyjne o jednej porze roku, np. łan tylko z miskantów. Ale w mniejszych ogrodach będzie (jest) pustka wiosenno - wczesnoletnia. Ciekaw jestem czy sobie z tym jakoś radzicie, np. poprzez użycie roślin cebulowych czy to tak zostaje...
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Dzięki Mariusz za podpowiedź- faktycznie jak na wiosnę je zetniemy to troszkę czasu zajmie zanim odrosną , a cebulowe pięknie uzupełnią rabatę.
Amadynie
po Twoich rabatach widać ,że dobrze zainwestować w dobre podłoże , oraz w moim przypadku ( ziemia kl VI - czyli piach) jakieś nawadnianie
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Ewa, jak masz piasek w podłożu to pomyśl o trawach przebarwiających się. One w takich warunkach szybciej nabierają kolorów niż np. na glinie.

Jeszcze jedno - trawy późno atrakcyjne warto sadzić luźniej a dookoła oprócz cebulowych można wprowadzać jakieś cienioznośne, zadarniające byliny lub trawy, np. barwinek czy kosmatki.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Amadyn, jaka to odmiana miskanta te dwie kępy z brązowymi kwiatostanami na pierwszym zdjęciu? Takie ładne półkoliste kępy tworzą :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

Amadym, opisz prosze jak stopniujesz trawy - co z przodu, co w środku, co na tyłach..?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

:wit wprawdzie w temacie traw jestem zieloniutki jak wiosenna trawka to chciałem pokazać coś o czym wspomniał Mariusz, rabatka powstawała w lecie, w większości na wyczucie ;:224 na zasadzie zagospodarowania traw które kupiłem poprzedniego roku oraz na wiosnę - przy założeniu że będzie rozrzedzana w miarę rozrostu lub uzupełniana gdy coś wypadnie, oprócz traw są wolno rosnące iglaki , trzmieliny, barwne grubosze, szałwie sasanki i przylaszczki, cebulowe rosną w tyle - po przekwitnieniu będą zasłonięte trawami

Jak to się sprawdzi :?: Wiem że trzeba będzie szykować więcej miejsca zapomniałem o ciemiernikach też gdzieś się tam wplątały
i mam nadzieję że za jakiś czas moje trawy choć troszkę przypominać będą to co widać u Was



Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

amadyn pisze:
śnieżka pisze:... a kępa ma już z 6 lat. Rośnie na bardzo słabym i suchym podłożu- więc nie jest zbyt okazała, ale wysokość ponad 2 m. wyciąga.
W żyznym i wilgotnym podłożu po sześciu latach byłyby znacznie większe
Fakt podłoże marne i niezbyt zasilane rośliny, ale 6 lat- to ma ten największy miskant- reszta to młodziaki max. 2 lata.

Co do roślin towarzyszacych trawom to u mnie oprócz cebulowych rosną tam kocimiętki, płomyki wiechowate, rozchodnik okazały , róże okrywowe i parkowe- berberysy, krzewuszka-buk, bo to duża rabata, trawy zajmują tylko niewielką część i zdjęcie właśnie pokazuje rabatę głównie pod kątem traw. Rabata jest ciągle w trakcie procesu tworzenia, więc rośliny nie są zbyt rozrośnięte i niezbyt je widać.
Awatar użytkownika
anesse81
200p
200p
Posty: 420
Od: 2 lut 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trawy- ciekawe kompozycje i zestawienia

Post »

mewa pisze:Ja chcę zagospodarować jeden z narożników działki, zamówiłam już trochę trawek
Witaj Ewko ja również mam do zagospodarowania narożnik ogrodu, gdzie chciałabym posadzić trawy. Zrobiłam wiele szkiców, ale ciągle mam wrażenie, że coś mi nie pasuje. Niechciałabym posadzić roślinek a później je 1000 razy przesadzać, jak to robię z innymi ;:224
Super, ze założyłaś ten wątek i mam nadzieję, ze więcej osób podzieli się swoimi radami i fotkami. Wymyśliłaś już jak posadzisz trawy? Może coś podpatrzę :;230 a jakie gatunki i w jakich ilościach zakupiłaś?
Pozdrawiam cieplutko AGA :)
POLE AGI
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”