Zioła niezwykłe jakie uprawiamy ?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

chatte pisze: Podobne właściwości wykazuje nasza rodzima jeżówka purpurowa. Zgadzam się ze zdaniem O. Klimuszki, który uważał, że wszystko, czego potrzebujemy z ziół, możemy znależć w miejscu, w którym zyjemy i nie musimy tego szukać za morzami, dlatego polecałabym jeżówkę :D
Jak wykorzystujesz jeżówkę? Czy każda jeżówka się do tego nadaje?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

Ja akurat nie wykorzystywałam jeszcze jeżówki w celach leczniczych. Stosowałam jedynie kiedyś u dziecka gotowy preparat na bazie jeżówki. Można jednak przygotować samemu nalewkę, macerat czy napar z jeżówki purpurowej, wąskolistnej lub bladej.
Ja znam i posiadam tylko tę pierwszą, chyba najbardziej popularną.
Jeśli interesują Cię szczegóły przygotowania odpowiednich preparatów i zakres ich działania,
zajrzyj, proszę, na tę stronę
http://www.rozanski.gower.pl/immunolog.html
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

Tylko że Jeżówka purpurowa wcale nie jest naszą rodzimą rośliną. To narodowa roślina wieloletnia Ameryki Północnej ;:63 . W stanie naturalnym występuje na znacznym obszarze Ameryki, a dokładnie w jej południowo-wschodniej części: teren Wielkich Jezior, a także Appalachy i Góry Skaliste. Była rośliną dobrze znaną szczepom Indian żyjących na tym terenie, Siuksom, Dakotom, Komanczom i innym. Indianie stosowali ją z powodzeniem w leczeniu trudno gojących się ran odniesionych na polowaniach, oparzeń, kaszlu, bólu zęba, gardła i głowy, przeziębień, odry, rzeżączki, powiększenia migdałów oraz jako antidotum w przypadkach ukąszenia przez węża, owady lub innych zatruć.
Potem osadnicy z Europy skazani byli często na stosowanie indiańskich sposobów leczenia. To oni właśnie przywieźli jeżówkę na początku XX wieku do Europy ;:138 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

Dzięki ;:196 . Jak myślicie, czy można suszyć płatki kwiatków jeżówki, by je dodawać do herbatek? I z czym można by je połączyć do zaparzania?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

No dobra, nie rodzima ale zadomowiona :D I to całkiem dobrze zadomowiona!

Bożenko, źródła podają, że w celach leczniczych stosuje się ziele (czyli łodygę z liśćmi i kwiatami) lub korzeń jeżówki. Same płatki pewnie nie mają zbyt wielkiej wartości leczniczej.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

Surowcem leczniczym z jeżówki jest korzeń (najsilniej działa, zbiera się go jak roślina ma 4-5 lat), łodyga z liśćmi (na początku kwitnienia) i kwiaty w pełni kwitnienia. Można robić napary, z płatków pewnie też. Jak się doda do herbaty, to chyba za mało wyciągnie z tych płatków "esencji". Poza tym nie wiem jak ze smakiem.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
HotPaper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

Ja uprawiam głównie zioła przyprawowe tj. majeranek, rozmaryn, kolendrę, szałwię, tymianek, bazylię i oregano. Miałam w tym roku też cząber. Pięknie wyrósł ale miał bardzo słaby aromat, mimo to go ścięłam i ususzyłam - aromat stracił całkowicie. Wie może ktoś dlaczego?
Lubię też miętę w różnych wariacjach, bo jest doskonała jako dodatek do wody w upalne dni.
Ktoś tu pisał o ogóreczniku. Też go miałam i faktycznie jest super do sałatek, zwłaszcza mizerii, ale też ogólnie pięknie wygląda na rabacie - wielkie pokryte kutnerem liście i fioletowe kwiaty :)

Zapomniałam napisać o lawendzie. Uwielbiam ją za pokrój i zapach. Często proponuję ją swoim klientom a sama robię z niej nalewkę na spokojny sen ;)
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

"Pięknie wyrósł ale miał bardzo słaby aromat, mimo to go ścięłam i ususzyłam - aromat stracił całkowicie." prawdopodobnie przedobrzyłaś z nawożeniem, Zioła obficie nawożone super rosną ale zapominają o zapachu :)
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
HotPaper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

W ogóle ziół nie nawożę. Sadzę je jedynie do ziemi z owczym obornikiem.
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

A obornik to przecież nawóz ;:224 ....
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

maxmar123 pisze:Miałem kiedyś estragon ale nie wiedziałem do czego go stosować, A wy do czego go stosujecie?
Chatte pisała,że do mięs - osobiście jednak wolę Estragon jako jedyny ziołowy dodatek do ziemniaków - szczególnie pieczonych i wszelkich zapiekanek na bazie ziemniaków. Już żadne dodatki poza solą i pieprzem później nie są potrzebne :)
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

Nie wyobrażam sobie ziemniaków z estragonem, ale na pewno pieczone dobrze smakują z rozmarynem :uszy .
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Jakie niezwykłe zioła znacie?

Post »

ja dodaję do sałatek/surówek, zwłaszcza i to w dużych ilościach do surówki z młodej kapusty :)
pozdrawiam
Edyta
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”