Mech w trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Posty przeczytałam, Druciane grabie mam i stosuję. Wypraktykowałam ze najlepiej wygrabia się mech gdy trawanik jest nieco przesuszony. Na przykład gdy przyjeżdżam na działkę na weekend po upalnym tygodniu. Wtedy mech jest suchy i najłatwiej go usunąć. Niemniej jednak po jakimś czasie jednak pojawia się znowu - zwłaszcza w okolicy iglaków.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Czy stosowałaś dolomit? :D
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Stosowałam , ale efekt był na krótko. Chyba ze względu na moją glebę. To jest praktycznie piasek. Żeby trawnik był zielony cały czas trzeba go podlewać i chyba szybko wszystko się wypłukuje wgłąb gleby, która ma bardzo słaby kompleks sorbcyjny. A mech i tak za jakiś czas pojawia się z powrotem. nic tylko polubić intruza!!!!!
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Zapomniałam napisać że planuję zastosować dolomit na wiosnę (jak co roku zresztą)
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dolomit powinno się stosować systematycznie przez parę lat nie tylko na wiosnę.Tereny zacienione są bardziej narażone na powstawanie mchu. :D
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

O widzisz tu chyba popełniałam błąd - dotychczas stosowałam dolomit tylko raz do roku na wiosnę. nawiasem mówiąc nie tylko na trawnik ale na rabatki również aby odkwasić glebę.
Jak często według ciebie powinnam go rozsypywać na trawniku?
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Pierwszy raz zastosuj gdy topnieje ostatni śnieg , następnie kwiecień ,czerwiec , sierpień .Pierwsze 2 razy dość grubo a czerwiec i sierpień tam gdzie najbardziej potrzeba delikatnie no oczywiście przed deszczem. :D
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Wapnowanie więc również i sypanie dolomitem trawnika wykonuje się wiosną w kwietniu, nie należy łączyć wapnowania z nawożeniem azofoską, obornikiem czy kompostem. Między wapnowaniem trawnika a nawożeniem zachować należy miesięczny odstęp czasu.
Powodzenia życzę w zwalczaniu mchu na trawniku. Mnie nie udało się pokonać mchu.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Ja też nie mam zbyt dużej nadzieji na sukces w tych zmaganiach
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Trawnik

Post »

Wracam do tematu mchu.

Czy areacja zastępuje grabienie czy też nie? Czy wczesną wiosną powinnam wygrabić trawnik (2-letni/1000m) a później przejechać areatorem czy wystarczy sama areacja i kiedy pierwszy raz? Ile razy w sezonie wykonywać areację jeżeli występuje mech? nie mam go na razie wiele, ale w miejscach gdzie są dziury na trawniku jest, nie wiem dlaczego mam go też po zimie na rabatach. Mój ogród leży na ziemi rolniczej kl. IV. Czy należy stosować nawozy z antymchem (zwapnowałam trawnik w październiku) czy wystarczy zwykły (a może na forum jest temat o nawożeniu trawników?)

Co sądzicie na temat koszenia z mulczowaniem? Podobno od często mulczowania pojawiają sie grzyby na trawniku (miałam w zeszłym sezonie).

I ostatnie pytanie. Czy jeżeli teraz mam na trawniku dziury bez trawy i ona kiedyś w końcu wyrośnie, to chodząc po trawniku bedzie odczucie równości tak na na trawnikach kładzionych z rolki?
Pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Warto przeczytać m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 59&start=0
Skorzystaj z wyszukiwarki wpisując hasła: areacja, grzyby na trawniku, ...
Jest wiele tematów z poruszanych przez Ciebie zagadnień.
Kto pomoże klusce :?:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
fezo
100p
100p
Posty: 115
Od: 31 sty 2008, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łuków

Mech i jak go usunąć....

Post »

Niestety.mchu nie da się usunąć w prosty sposób z nim trzeba się pogodzić.Mam go na zacienionej części ogrodu od 100 lat.Prztczyna to cień pod świerkami i trawa.Próbowałem wapnem,gorącą wodą i nic.POZDR...fez.. ;:114
ogrodnik64
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 gru 2007, o 18:40
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Post »

Najlepszym sposobem na pozbycie się mchu jest odkwaszenie gleby wapnem -można je rozsypać tylko na śniegu kutry zalega na trawniku w przeciwnym razie spalimy trawnik :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”