Mech w trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Mech zamiast trawy

Post »

U mnie jest gleba piaszczysta, przepuszczalna, a mech rośnie.Próbowałam go zwalczać, ale na trawniku porobiły się łaty koloru sr....... Odpuściłam walkę i mam mchotrawnik zawsze zielony.
Pozdrawiam, Ania.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech zamiast trawy

Post »

Dziekuje wszystkim za rady.
U mnie jest glina przykryta warstwa ziemii, docelowy ogrod bedzie dopiero tworzony, na razie mam tylko wykoszone chwasty. Ale juz teraz moge powiedziec, ze ten mech rozrasta sie w sposob imponujacy. jeśli herbicydy go nie biora, to moze jest to niezly sposob na ladne, zielone podloze bez tego calego koszenia i podlewania. Bo prawde mowiac, nigdy nie widzialem w trawie nic fajnego, mech jest o wiele ladniejszy.

H.
Led-Lux
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech zamiast trawy

Post »

Z całą pewnością wygląda ładnie,pytanie czy chcesz iść w tym kierunku i hodować go,czy też zupełnie usunąć. Ja bym go zostawił,ponieważ zawsze to fajna odmian i odskocznia od zwykłego trawnika.
Asperula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz/Bory Tucholskie

Re: Mech zamiast trawy

Post »

Ja też mam mech zamiast trawy, chwastów w mchu nie zwalczam, bo plackami rośnie krwawnik, koniczyna i przetacznik ożankowy, które mi się podobają. Mam piasek pod sosnami więc liści nie grabię. Na piasek była przywieziona glina i ziemia. Kosić nie trzeba. Kiedyś to był trawnik, ale reszta trawy wyginęła po którejś zimie przez pleśń śniegową. Bardzo ładnie wygląda dywanik krwawnika - latem jest zielony. Chociaż jako całość wygląda ten mchochwastnik na trochę zaniedbany, to robienie trawnika pod sosnami to jak walka z wiatrakami.
Mech jest używany w ogrodach japońskich, a pielenie go Japończycy traktują jako medytację.
Asperula
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech zamiast trawy

Post »

Mech ktory u mnie rosnie to po prostu naturalny efekt koszenia chwastow, bo trawy nikt tu nie sial. Problem polega na tym, ze ogrod za domem jest tak na prawde dopiero do zrobienia. Tzn. trzeba nawiezc troche ziemii zeby go wyrownac. I tu jest moja obawa, czy po takim zabiegu nie będę czekal kilka lat zanim sie ten mech pojawi. Druga rzecz co do ktorej mam watpliwosci, to czy podczas bardziej goracego lata nie porobia sie jakies wyschniete plamy?
Generalnie mech bardzo mi sie podoba, nie tylko ze wzgledow wizualnych. Trawy nie znosze, a jej koszenie to dla mnie prawdziwy koszmar, stad pomysl z mchem ktory ma sie u mnie znakomicie.

Asperula,
te japonskie ogrody to mistrzostwo swiata, czyste, eleganckie, z tymi kamieniami, strumykami i drewniana zabudowa. Tylko czy ich utrzymanie nie jest bardziej pracochlonne niz ogrodu z trawnikiem?

H.
Asperula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz/Bory Tucholskie

Re: Mech zamiast trawy

Post »

Hex2 pisze: te japonskie ogrody to mistrzostwo swiata, czyste, eleganckie, z tymi kamieniami, strumykami i drewniana zabudowa. Tylko czy ich utrzymanie nie jest bardziej pracochlonne niz ogrodu z trawnikiem?

H.
Myślę, że na pewno utrzymanie takiego perfekcyjnego mchownika byłoby bardziej pracochłonne niż trawnika, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość i nakład pracy. Japończycy są do tego zdolni chyba dlatego, że ich ogródki są tak maleńkie.
A jak chcesz mech zamiast trawy, to wydaje mi się, że szkoda kasy na nawożenie ziemi - mech sobie poradzi na słabej, a na żyźniejszej będzie więcej chwastów. Gdzieś czytałam, że rozwój mchu można przyspieszyć polewając rozcieńczonym zsiadłym mlekiem / maślanką / serwatką itp.
Może warto rozważyć też rośliny okrywowe - jak się rozrosną to są prawie bezobsługowe.
Latem faktycznie może być trudniej utrzymać zielony mech na słońcu, z drugiej strony parę deszczowych dni i znowu jest zielony.
Asperula
Awatar użytkownika
tanika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 wrz 2007, o 22:01
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Mech zamiast trawy

Post »

Też mam w ogródku miejsce, gdzie lepiej rośnie mech niż trawa. Ostatnio stwierdziłam, że nie będę z nim walczyć, bo ślicznie wygląda niezależnie od pory roku i ilości wody, a że miejsce jest przez okrągły rok zacienione drzewami, to raczej nie mam wielkiego wyboru. Myśleliście o urozmaiceniu takiego mchowego trawnika odmianami o różnych barwach? Kompozycja ze złotych, srebrnych i zieloniutkich mchów cieszyłaby oko cały rok :)
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Witajcie,

Ruszyłem dziś trawnik, ale mimo wszystko potrzebuję porady z mchem na trawniku oraz elementach betonowych.

Trawnik:
- około 2lat, teraz 3
- miejsce zacienione
- podlewany 2 razy w tygodniu normalnie i 3 razy w porze suchej
- brak chwastów itp, na bieżąco wyrywane
- ukorzenienie może nie jest super, ale trawa rośnie szybko

Zastosować jakiś środek z zawartością żelaza (np.Mikrovit chelat żelaza), czy po zimie mamy jakieś lepsze preparaty warte zastosowania ??
Pozdrawiam
kajtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2014, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Witam,

Mam pytanie odnośnie mchu, na moim ok 80 metrowym trawniku jest go dość sporo, wygrabienie tego z trawy chyba graniczy z cudem bo nie mamy na to aż tyle czasu. Powiedzcie proszę czy wystarczy polać mech Mikrovit'em Fe i później zebrać już suchy mech czy ten preparat nie zniszczy trawy i gdzie go mogę dostać. Sprawdziliśmy już wszystkie sklepy ogrodnicze w okolicy i nigdzie tego nie mają (nawet na allegro go nie ma). Czy może preparat zmienił nazwę na inną?
Czy po pozbyciu się mchu trzeba odczekać jakiś czas zanim dosieje się nową trawę? Jesteśmy początkujący w tej kwestii, trawnik ma niecałe 2 lata i wygląda tragicznie, trawa rośnie kępkami, jest sporo pustych miejsc, w których zadomowił się mech, a nawet wszedł pomiędzy trawę.
Czy po pozbyciu się mchu może lepiej było by posypać jakiś nawóz??

Z góry dziękuję za wszystkie rady.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Zrób wertykulację i wapnowanie
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Czemu wapnowanie? Przecież nie zna pH gleby. Lepiej moim zdaniem preparat zwalczający mech z żelazem. Są dostępne nawozy niszczące mech od razu
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Patrząc po zdjęciach to u mnie było mało mchu, ale praktycznie cała ziemia pod trawą była zielona.

Jak Radziliście - kupiłem żelazo w formie granulatu.
Opryskiwaczem spryskałem cały trawnik + murki i inne betony.

Po kilku dniach było widać zmiany ... w tej chwili mijają prawie 3 tygodnie, a po mchu nie widać śladu.
Myjką umyłem elementy betonowe i jest dobrze.
Gdzie nie gdzie został rudy ślad po preparacie.

Profilaktycznie delikatnie sypnąłem granulatem po trawniku.
Tydzień temu dostał jeszcze odżywki, zupkę kompostową itp ....
O tej porze miałem czarne klepisko, a w tym roku wygląda rewelacyjnie - jakby już 2 miesiące rósł.

pozdrawiam
alexxxj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 kwie 2014, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

elaska pisze:A co robić z wygrabionym z trawnika mchem ?-mam go dość dużo. :)
można stworzyć piękną kompozycję na ogródku, np między kamieniami na kamiennej scieżce - wygląda naprawdę super :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”