Mech w trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ogest
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

A w jakich dawkach stosować roztwór (powiedzmy 1:100) Florovitu FE w celu usuwania mchu? Litrem roztworu 1:100 mam opryskać 1,10 czy 100m2 trawnika z mchem ?
Bo nie wiem ile mam kupić tego Florovitu. Dziś kupiłem jakiś nawóz anty mech, ale bardzo sypki, strasznie się to stosowało. Czuję do tej pory, wolę granulaty albo płyny :)
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Zapach czujesz bo każdy taki nawóz, preparat zawiera siarczan żelaza i jak bez rękawiczek robiłeś lub wdychałeś to to czujesz taki specyficzny zapach.
Te nawozy są bardzo skuteczne i za kilka dni mech zrobi się czarny to wygrabisz go.

1:100 czyli 1L środka na 100L wody. Masz pewnie podane w ulotce na jaką to starcza powierzchnię mniej więcej. Jeżeli zrobisz np 100ml na 10L wody braknie Ci tego na 100m kw to sobie dorobisz. Zależy czy z sercem będziesz opryskiwał czy sknerą będziesz :)
Załóż odzież, którą będziesz mógł zabrudzić bo odbarwisz sobie ubrania na kolor brązowy.
Redukcja
100ml na 10L
10ml na 1L
1ml na 100ml


PS: Ten nawóz co masz możesz także rozcięczyć w wodzie i dokonać oprysku.
ogest
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

gemciu83 pisze:Zapach czujesz bo każdy taki nawóz, preparat zawiera siarczan żelaza i jak bez rękawiczek robiłeś lub wdychałeś to to czujesz taki specyficzny zapach.
Robiłem w rękawiczkach ale i tak się to poprzyczepiało do ciuchów
gemciu83 pisze: Te nawozy są bardzo skuteczne i za kilka dni mech zrobi się czarny to wygrabisz go.
Rozsypałem 10kg (bo tyle kupiłem - drogie dziadostwo) na jakieś 250-300m2, instrukcja mówiła o 200m2, a mech już się zaczyna robić czarny, faktycznie skuteczne ale cena (prawie 30 zł za 10kg, pewnie da się taniej ale sklep miałem pod ręka) i stosowanie trochę zniechęca
gemciu83 pisze: 1:100 czyli 1L środka na 100L wody. Masz pewnie podane w ulotce na jaką to starcza powierzchnię mniej więcej. Jeżeli zrobisz np 100ml na 10L wody braknie Ci tego na 100m kw to sobie dorobisz. Zależy czy z sercem będziesz opryskiwał czy sknerą będziesz :)
Dzielić przez 100 to dam radę :). Pytanie jak z sercem mam opryskiwać . Instrukcja nie wiem czy mówi coś o zwalczaniu mchu. Z danych w internecie wynika że podają dawkowania dla wzmocnienia warzywek, truskaweczek itp

Po jednym oprysku będę miał spokój na sezon czy trzeba ponawiać oprysk ?
Po prostu nie wiem kupić 1L czy może 10L tego nawozu Mikrovit Fe. Ok 1300m2 powierzchni trawnikopodobnej :)
gemciu83 pisze:
Załóż odzież, którą będziesz mógł zabrudzić bo odbarwisz sobie ubrania na kolor brązowy.
Dzięki za cenną uwagę
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Powierzchnia jaką opryskasz hmmm ja potrafię z 2L opryskać kawał powierzchni bo to nie trzeba aż tak wiele tego siarczanu żelaza by załatwić mech.
Zrób sobie 1L preparatu i opryskaj określoną powierzchnię i będziesz wiedzieć na ile starczy.

Możesz też kupić czysty składnik siarczan żelaza w sieci i chyba worek 20kg ok. 70-100zł kosztuje i masz to jako posypowo lub do rozcieńczenia.

Mech masz na trawniku ponieważ:
- powstaje w miejscach zacienionych i mokrych.
- stosujesz dużo nawożenia azotowego i środków chemicznych.
- kwaśne pH gleby.

Jak masz możliwość prześwietl trawnik.
Kup i stosuj raz na jakiś czas raz nawet na 2-3 lata wapno granulowane lub dolomit rozsiej by pH zmienić z kwaśnego na neutralne.
ogest
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

U mnie jest pustynia, cień rzuca tylko dom, jakiś mikroklimat, nawet nie chce padać, gleba przepuszczalna, ale może być kwaśna, aczkolwiek rok, a na pewno 2 lata temu i wcześniej sypałem wapno. Trzeba będzie powtórzyć zabieg na jesień

Tanie mierniki pH z Allegro są czegoś warte ? Czy kupić zestaw chemiczno barwowy do określenia pH

Może też za dużo nawożenia azotowego. To czym nawozić trawę ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Nie wiem czym nawozisz trawnik ale np. zamiast ładować jak szalony mocznik lub non stop salmag, saletrę amonową itp to przerzuć się na np. polifoski lub unifoski, gdzie N będzie od 4 do 9%, a nie od 27 do 46%

Jak na piasku masz mech to pewnie gdzieś bliżej lasów, łąk mieszkasz i gleba a'la leśna jest i mech pojawi się na takim kwaśnym podłożu.


Może pomyśl nad wzbogaceniem gleby w próchnicę np używając ziemi kompostowej lub tych preparatów w płynie bio coś tam są gotowe karnistry z tym i tylko wąż podłaczasz i lejesz na trawnik.
ogest
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

gemciu83 pisze:Nie wiem czym nawozisz trawnik ale np. zamiast ładować jak szalony mocznik lub non stop salmag, saletrę amonową itp to przerzuć się na np. polifoski lub unifoski, gdzie N będzie od 4 do 9%, a nie od 27 do 46%
W tym roku poszła Lubofoska i teraz podsypałem Florovit dla trawników z mchem
gemciu83 pisze: Jak na piasku masz mech to pewnie gdzieś bliżej lasów, łąk mieszkasz i gleba a'la leśna jest i mech pojawi się na takim kwaśnym podłożu.
Zgadza się w 100%
gemciu83 pisze: Może pomyśl nad wzbogaceniem gleby w próchnicę np używając ziemi kompostowej lub tych preparatów w płynie bio coś tam są gotowe karnistry z tym i tylko wąż podłaczasz i lejesz na trawnik.
Mam problem z kompostowaniem bo mam samą trawę, więc na "kompostownik" składuje a potem co jakiś czas ładuję i wywożę
Jakieś nazwy tych preparatów w płynie ?

A teraz pytanie o lajkonika :)
Tym preparatem żelazowym pryskać przed czy po wertykulacji (taka popierd.. elektryczna) ?
Ten obeschnięty mech próbuje się wygrabiać zwykłymi grabkami czy raczej takimi do liści. Po jakim czasie od zastosowania środków mech najczęściej nadaje się do wygrabienia od zastosowania środków (na razie widziałem na posypanym fragmencie zczerniał, ale nie wszędzie, może nie równo posypałem i miejscami za słabo)
Wapno kredowe czy dolomit (gdzieś tam czytałem że słabo zmienia pH) ? Kiedy stosować ? Już teraz czy czekać do jesieni, albo do wiosny
Kiedy wzbogacać glebę w próchnicę. Jak najszybciej czy po tych zabiegach z Fe, usuwanie mchu, wapnowaniem
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Lubofoska jak i Polifoska mają mniej N, wiec Ty raczej musisz tę glebę odkwasić by tego mchu się pozbyć.
Wygrabić go możesz jak z czernieje normalnymi grabiami, pazurkami itp.
Żadna filozofia ale trawa sobie w te miejsca zacznie rosnąć.

Dolomit mówią, że szybciej odkwasza (nie sprawdzałem - zawsze rzucałem wapno magnezowe - Wap Mag CaMg 28-16).
Mam trawniki na torfie więc ten nawóz się sprawdził.

Ten środek w płynie to w takich opakowaniach jest ale to sobie popatrzysz w jakimś sklepie w brico widziałem, że było coś takiego kiedyś.

Ty wzbogacić glebę możesz albo przesypując ją kompostem jako nawożenie np 2x w roku czy co miesiąc w zależności czy masz tyle kompostu lub jakimiś środkami na bazie dżdżownicowej gleby w płynie jak bio humus czy jak tam to nazywają.
Przecież trawnika nie przekopiesz teraz już :)

To tyle chyba. Wapnować możesz śmiało.
tqlis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Drodzy koledzy,

Pod koniec września wertykulowałem trawnik (800m2). Wywiozłem około 50 taczek filcu.
Jedne co mnie niepokoii, to spora ilość mchu. Przypszczam, że jest to winą podlewania wieczornego latem, stoswania saltry amonowej wiosną itp. Trawnik nie był wapnowany, a ma już 4 lata.

Proszę o odpowiedź na następujące pytanie:
Czy jest sens robić coś z tym trawnikiem teraz (18 listopada), czy można już sypać dolomit, może oprysk siarczanem żelaza. Czy odpuścić i poczekać do wiosny, jednak w tym przypadku obawiam się, że tego mchu przybędzie.

Dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Dla mnie hmm troszkę za późno ale jakby się uparł to można by zastosować..

Mchu Ci nie przybędzie.

Wiosną siarczan żelaza i po 3-4 dniach mchu nie masz w trawniku.
Dwa podlewanie z głową.
Trzy przestań stosować saletrę amonową non stop.
Możesz ją podać jako nawóz startowy raz w sezonie wiosną np. kwiecień.
Dalej już tylko NPK i to raz na 3-4 tyg. mające 8-12% N. Takie nawozy kończysz podawać z końcem sierpnia.
Pod koniec września tylko PK i koniec zabawy.

Jeżeli masz glebę zakwaszoną, a masz cholernie to dolomit rozrzuć wczesną wiosną może już nawet początek marca.
W kolejnym roku proponuję kupić wapno granulowane i na jesień rozsiać po całym terenie.
tqlis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Tak właśnie robię od minionego sezonu. Przez wcześniejsze lata wiosną sypałem 2 razy saletrę, a latem i jesienią amofoskę. I tu pewnie pies pogrzebany.
W tym roku sypałem raz saletrą na wiosnę i później dwa razy NPK i we wrześniu raz PK.


Czy dolomit, to jest to samo co nawóz wapnowo - magnezowy? i czy 8kg na 100m2 to bezpieczna dawka?

Czy może lepiej przed zimą sypnąć granulowanym wapnem? - Proszę o informację jaka dawka będzie bezpieczna.

Dziękuję
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

Na miejsca gdzie pojawia sie mech sypię popiół z kominka (pale wylącznie drewnem) i problem załatwiam tanio acz skutecznie
tqlis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć mech w trawniku

Post »

U mnie popiołu drewnianego jest za mało, drewnem palę okazyjnie.

Czy możecie doradzić co do dawki nawozu wapnowo - magnezowego? Czy dawka 8kg na 100m2 sypnięta w grudniu, to bezpieczna dawka?

Czy może lepiej przed zimą sypnąć granulowanym wapnem? - Proszę o informację jaka dawka będzie bezpieczna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”