Mech w trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
gosia m.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 15 sie 2006, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Mech w trawniku

Post »

Witam - mam ogromny problem z trawnikiem w ogrodzie - a właściwie to z mchem, bo trawy to już niewiele widać....niestety. Jak się go pozbyć? - chodzi mi głównie o wszelkie nie chemiczne sposoby. Tylko prosze nie pisać - żebym go przekopała, bo tak zdeterminowana jeszcze nie jestem : :wink: Znalazłam gdzieś wzmiankę o Mogatonie ale nie mam zielonego pojęcia co to jest. I w ogóle moje pojęcie na tematy ogrodnicze jest niewielkie, dlatego z góry prosze o wyrozumiałość. Jestem poczatkującą w tym temacie. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Istnieje kilka czynników sprzyjających rozrostowi mchu na trwnikach:
- zakwaszona, uboga i mało przepuszczalna glega,
- zbyt niskie koszenie trawnika,
- częste podlewanie,
- zbyt małe naświetlenie.

Najprostsze sposoby usunięcia mchu to:
- zwiększyć wysokość koszenia trawy,
- przeprowadzić areację trawnika,
- z wapnować trawnik.

Chemicznie, można zastosować specjalny nawóz ze środkiem przeciwdziałającym rozrostowi mchu (np. Antymech) lub opryskać trawnik preparatem Mogeton 25 WP. Dostępny w sklepach ogrodniczych.
Mietek.
hanka_zewsi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 lip 2007, o 13:47
Lokalizacja: dolnośląskie

Mech i jak go usunąć...

Post »

Na działce u mojej znajomej jest bardzo dużo mchu.Działka jest przy lesie, nie wiem czy to ma znaczenie..Oprócz mchu są jakieś inne porosty,właściwie cały teren działki jest porośnięty tymi maleńkimi roślinami-skądinąd dość urokliwymi.Nie mam możliwości, żeby to sfotografować, ale może ktoś pomoże i napisze jak to usunąć
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj m.in. tematy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... chwast%F3w

Skorzystaj z wyszukiwarki wpisując konkretne hasło np mech lub chwasty.
Pozdrawiam Andrzej.
jedrek7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 wrz 2006, o 01:44
Lokalizacja: Warszawa

mech

Post »

Ja osobiście nie pierwszy raz mech zlikwidowałem popiołem ze spalonych śmieci działkowych (oczywiście nie popiół z plastików i innych sztucznych śmieci). Po prostu dość czysty popiół (lub przesiany) bez niedopalonych części rozsypuję tak, aby mech był raczej przykryty (odpowiednia warstwa popiołu nie przeszkadza np. rosnącej trawie). Mech zostaje pozbawiony dostępu światła i na pewno zostaje wysuszony przez popiół. Słyszałem również, że można robi8ć to piaskiem, posypując mech na grubość około 5 milimetrów. Powodzenia!!! :wink:
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

1- zakwaszona ziemia
2-na wiosnę duża ilość wapna magnezowego - DOLOMIT
3-stosowanie dolomitu powinno być systematyczne
4-sprawdź systematycznie pH gleby
Powodzenia ( DOLOMIT) Dolomit (wapno magnezowe)

Wapno magnezowe stosować należy na wszystkich glebach i pod wszystkie uprawy, w szczególności na glebach lekkich i kwaśnych oraz pod uprawy wymagające zwiększonej ilości magnezu. Dolomit odkwasza glebę dzięki czemu zapobiega m.in. wzrostowi mchu w trawniku!
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 150
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

grigori24 pisze:Dolomit , dolomit i jeszcze raz dolomit...
Zgadza się-u mnie też sprawdzone.
Posypane wiosną-do tej pory mam spokój.
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Działka leśna,lub przy lesie. Pokochaj ten mech. Daruj sobie walkę. Popiól , dolomit nie pomagają.
Znam to z autopsji. Mech pojawia się wiosną,następnie znika i pojawia się jesienią. Nawoź trawnik w kwietniu dolomitem ,miesiąc później syp nawozem wieloskładnikowym, koś trawkę i pokochaj mech.Jeśli posadzisz iglaczki to mech jest dla nich zbawieniem.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Radziłbym przewietrzenie ziemi- nakłuwanie gleby widłami aby napowietrzyć ziemię i pozwolić na spłynięcie wody na większe głębokości.
tea
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 lis 2007, o 17:37
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

My stosujemy wiosną wertykulacje wraz z areacją - bęben maszyny jest wyposażony w noże i sprężynki - usuwają mech, starą (zgniłą) trawę i całą resztę. Dosiewamy w ruszoną ziemię trawę. Jednak nie mamy dziłki obok lasu a to pewnie trochę zmiena sprawę. :roll:
Ada i Tomek
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Z mchem walczyłem pare lat .Ziemię mam kwaśną .sypałem, wygrabiałem .Na dzień dzisiejszy poddałem się .I nawet zaczął mi się podobać .Mając kwaśną ziemię i w dodatku bliskość lasu ,szkoda czasu ,pieniędzy i nerwów .Fakt są środki na zwalczanie i nawet działają ale krótkoterminowo .Wiadomo jak ktoś ma normalną ziemię .i wyskoczy mu gdzieś kępka mchu to sobie poradzi ,ale przy takiej powierzchni ........
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Podsumowując
problem mchu pojawiającego się w trawniku jest następstwem błędów popełnionych przy jego zakładaniu.
Najczęściej na gleby przepuszczalne dowozimy zwięzłe,gliniaste nie tworząc warstwy przejściowej
i występuje nadmiar wody przy niskiej przepuszczalności
Utrzymanie pH na poziomie 5,5-6,2 i 2-3 krotne piaskowanie w sezonie wraz z wertykulacją poprawi stosunki wodne.
Zanim zastosujesz "popularne wapnowanie" sprawdź odczyn pH, bo powyżej i poniżej normy osłabia wzrost trawy(nieprawidłowa osmoza) i sprzyja zasiedlaniu przez mchy(to nieprawda że rośnie tylko na w kwaśnym)

odczyn może być różny na różnych poziomach miąższości gleby
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Częściowo zgodzę się z Januszem ale w większości przypadków z mchem to właśnie duże zacienienie i podłoże o odczynie kwaśnym sprzyja mchom.

cyt:

poniedziałek, 05 listopada 2007

Mchy są gatunkami pionierskimi w zasiedlaniu stanowisk, a zatem potrafią rosnąć ta, gdzie inne rośliny nie mają najmniejszych szans. Nic też dziwnego, że mech może porastać miejsca, gdzie najmniej chcielibyśmy go ujrzeć, nawet dach niedawno wybudowanej altany. Najchętniej mchy zasiedlają cieniste, wilgotne stanowiska o nadmiernej zwięzłości i kwaśnym odczynie gleby. Na tradycyjnych zagonach obecność tych roślin należy do rzadkości, ponieważ regularnie wykonywane zabiegi uprawowe skutecznie ograniczają możliwość ich rozwoju. Problem występowania mchu zazwyczaj dotyczy trawnika, na którym z różnych przyczyn znajduje on optymalne warunki bytowania.

Zabiegi mechaniczne
Istnieje wiele sposobów likwidowania mchu, ale nie zawsze bywają one skuteczne. Jedną z najprostszych metod pozbycia się tych roślin jest mechaniczne ich usuwanie wraz z częścią podziemną. Zabieg ten można wykonać przy użyciu specjalnych narzędzi o podgiętych i ostrych zębach, które można nabyć w sklepach ogrodniczych Jedną z głównych przyczyn występowania mchu jest nadmiernie zwięzła gleba, o niedostatecznym napowietrzeniu. Dlatego warto również pamiętać o regularnej aeracji takich stanowisk. Najprostszym sposobem rozluźnienia i napowietrzenia gleby jest wykonanie w równomiernych odstępach niewielkich, głębokich nakłuć. Można to zrobić za pomocą zwykłych wideł amerykańskich lub używając specjalistycznych aeratorów do pielęgnacji trawnika. Należy również pamiętać, że problemy z prawidłową strukturą gleby pojawiają się zazwyczaj przy niedostatecznej zawartości glebowej substancji organicznej (próchnicy). Dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie stanowiska pod uprawy wieloletnie, gdzie najważniejszym zabiegiem pozostaje optymalne nawożenie organiczne.
Często wystarczającym sposobem na pozbycie się mchu jest właściwa pielęgnacja trawnika. Poprzez odpowiednie nawożenie darni i regularne podlewanie, zapewniamy roślinom optymalne warunki rozwoju. Gęsta. szybko rosnąca i umiejętnie koszona darń, potrafi sama skutecznie zagłuszyć konkurentów na tyle, aby mech nie szpecił wizerunku trawnika.

Stary sposób - wapnowanie
Jedną z najstarszych metod pozbywania się mchu porastającego trawnik, jest wapnowanie. Zabieg ten ma głębokie uzasadnienie, gdyż mchy preferują kwaśny odczyn gleby. Wysiew wapna, powodujący podwyższenie odczynu ogranicza ich rozwój, poprawiając jednocześnie warunki życia trawie. Szybszy i bujniejszy wzrost trawnikowej darni skutecznie zagłusza konkurentów i w naturalny sposób ich eliminuje. Wapnowanie należy jednak wykonać w sposób przemyślany i nie za często, obliczając zawsze dawkę nawozu na podstawie aktualnego odczynu gleby. W przeciwnym razie łatwo można przewapnować stanowisko. Wprawdzie pozbędziemy się mchu, ale jednocześnie utrudnimy pobieranie składników pokarmowych pozostającym roślinom. Skutkiem tego trawa będzie słabo rosnąć, a pojawiające się jej przeżółknięcia, wynikające z niedoboru mikroelementów będą szpecić trawnik.

Preparaty do zwalczania mchu
Na półkach sklepów ogrodniczych pojawiły się liczne preparaty chemiczne przeznaczone do zwalczania mchu (np. Mogeton 25 WP, Bio Moss Killer). Użycie środków chemicznych jest bardzo wygodne i mało pracochłonne. Cały zabieg polega na dokładnym opryskaniu stanowisk porośniętych mchem i wygrabieniu wyschniętej pilśni niepożądanych roślin. Zanim jednak sięgniemy po preparat chemiczny, należy głębiej zastanowić się nad celowością takiego rozwiązania. Użycie herbicydu jest działaniem doraźnym i wcale nie daje gwarancji, że po jakimś czasie mech nie pojawi się ponownie. Zwłaszcza, gdy stosując takie rozwiązanie, nie zadbamy o poprawę właściwości gleby i bezpośrednio po wygrabieniu obumarłego mchu, znowu wysiejemy trawę.

A może mech warto polubić?
Zdaniem większości użytkowników działek, nie ma gorszego widoku niż trawnik przerośnięty mchem, a pojawienie się go, jest uważane za oznakę zaniedbań uprawowych. Najprostszym rozwiązaniem dla miejsc podatnych na rozwój mchu, byłoby zaakceptowanie jego obecności. Gęste kobierce tych roślin, porastające cieniste przestrzenie pod drzewami, ogrodowe alejki czy dekoracje z naturalnych kamieni, nadają przecież miejscu swoisty urok. Warto dodać, iż mech odwdzięczy się za przyjazne traktowanie z nawiązką. Jak wykazały badania naukowe, rośliny mchu mają wyjątkowe zdolności oczyszczania powietrza z pyłu i wszelkich zanieczyszczeń, których źródłem jest przemysł i motoryzacja. Warto zatem rozważyć możliwość pozostawienia mchu w ogrodzie, przynajmniej tam, gdzie jego widok będzie nam najmniej przeszkadzał.


dr Zbigniew Jarosz, AR w Lublinie „Działkowiec”
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”