Mech w trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Szanowni Państwo używajcie chemii do zwalczania mchu, do woli. Sadźcie na działkach iglaki i wapnujcie trawniki, napowietrzajcie trawniki, sypcie żółtym piachem,azofoską, fosforowymi jesienią. Najlepiej zatrudnijcie ogrodnika a może dwóch , bo inaczej sami się "zaćwiczycie".....i zasypcie się chemią.
Nie dajcie się zwariować.
Nawet jeśli wymienicie ziemię i trawnik położycie z metra, to i tak będziecie mieć chwasty które przywędrują od sąsiada a i mchy z czasem ponownie wyrosną. Przecież sadząc drzewa, krzewy, iglaki chcemy sobie stworzyć miejsce bliżej przyrody więc pozwólcie mchu porosnąć na waszym terenie. Całego wam nie zarośnie.
PS
Czy wiecie że w Szwardzwaldzie leśnicy mchy traktują jako ukorzeniacz?


Powiem Wam że na mojej działce jest miejsce od północy gdzie nigdy nawet na minutkę nie zagląda słoneczko i właśnie tu mam piękną ,gęstą trawę. Mech pojawia się w miejscach gdzie jest cały czas słońce . Mech i trawa bardzo ładnie ze sobą wspólgrają.
EG
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Januszu nie zawsze cytuje:problem mchu pojawiającego się w trawniku jest następstwem błędów popełnionych przy jego zakładaniu. Zakładam trawniki na różnych terenach i uważam że jeśli ktoś nie przywiązuje wagi do wyglądu trawnika to nie ma o czym mówić.Przykład: Wydawało by się że podłoże pod przyszłą trawę było doskonale przygotowane. Po kilku latach prawie sam mech.Oczywiście mnóstwo drzew, a teren prawie cały zacieniony.Jest to teren sąsiadujący z moim. Właściciele tylko przychodzą kosić trawę i zastanawiają się dlaczego tyle mchu. :D :D
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

kiedyś też próbowałem walczyć z mchem.Teraz nie tylko że go toleruję ale nawet go polubiłem i wczale mi nie przeszkadza...
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Mech na działkach nigdy nie zarasta całkowicie terenu .Przyjaźnie terenem dzieli się z trawą i tak naprawdę to go nie widać i wcale nie świadczy o zaniedbaniu trawnika. Te rozważania to akademickie dysputy daleko odbiegające od realiów.
Trawnik "gardenowski" z fotek jest dla ludzi z bardzo bardzo pękatym portfelem,lub dla posiadaczy trawniczków max 100m kw. Pierwsi zatrudnią ogrodnika, drudzy muszą mieć dużo siły i czasu.
kłaniam się EG
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Konkluzja sprawy po wysłuchaniu wszystkich jest następująca: Trzeba zadbać o trawnik, wtedy mech sam zniknie! Sam to przerabiałem teoretycznie, na forum i praktycznie!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Maryann i tu się z Tobą całkowicie zgodzę . ;:63 ;:63 ;:63
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Święta prawda :lol: :lol: :lol:
pozdrowienia EG
bobroy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 gru 2007, o 14:23

Post »

Witam,
Jestem tu pierwszy raz i proszę o radę. Oto przegląd sytuacji:
Mam działkę 1300m2, lasu nie ma w pobliżu. Trawa koszona mniej więcej 2-4 razy w sezonie wiosna-lato-jesień, zależnie od wzrostu. Trawy nie grabiłem. Na dodatek dzięki wiewiórkom wyrosło sporo leszczyn w formie dużych krzaków. To spowodowało, żę część działki jest mocno zacieniona i nie ma trawy pod leszczynami. Na dodatek kilka lat temu pojawił się mech. Wydaje mi się, że z roku na rok jego zasięg się zwiększa. Na jesieni raczej nie grabię opadniętych i suchych liści.
Co robię źle? Co powinienem zrobić, a czego nie?

Czy przed zimą trzeba zgrabić suche liście z trawnika, czy też zostawić je do wiosny?
Na mojej działce rosną różne drzewa: owocowe, brzozy, klony, leszczyny, grabina, ale też i sosny - na razie niskie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Po ścięciu trzeba trawę grabić. Na jesieni obowiązkowo zgrabić liście z trawnika. By choć częściowo zlikwidować mech rozsyp w tym miejscu wapno - dolomit. Przeciętnie co 5 - 6 lat trawnik trzeba wapnować.
Przeczytaj podane linku na stronie 1 w drugim poście.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

A ja zgadzam się z Mszycą. Mam mech w trawniku. Działka jest tuż pod lasem. Gleba bardzo lekka, łatwo przepuszczalna i kwaśna (typowo: jak to na Kaszubach). Podstawowy problem: przesuszona gleba latem. Zauważyłam, ze tam gdzie rośnie mech jest więcej wilgoci. On chyba chroni glebę przed nadmiernym parowaniem. I jeszcze jedno: cudownie się chodzi na boso po takim trawniku - jest rozkosznie mięciutki. Pozdrawiam AMBA
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Zapomniałam dopisać że nie cierpię chemii na działce. Mogę mieć zaniedbany trawnik, ale moje wnusie nie będą biegać po spryskanej jakimiś opryskami trawie. Wolę żeby biegały po MCHU.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ambo 19 wcale nie musisz stosować chemii aby pozbyć się mchu na trawniku i będziesz miał dywanik piękny i miły pod stopami. :D :D :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wiosną trzeba dokładnie wygrabić z trawnika mech. Są specjalne do tego druciane grabie. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”