Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
vanilia
 Tytuł: Re: Mech w trawniku - jak się go pozbyć ?
PostNapisane: 16 lut 2016, o 12:11 
200p
200p

---
Witam :wit U mnie mech występuje w części gdzie chciałam częściowo przeznaczyć na warzywnik, miejsce to jest pomiędzy dwoma brzozami ( czy to wg Was nie przeszkadza?) . Jest to miejsce odkryte więc raczej słoneczne, ale jest to nowo zakupiona działka więc dopiero się poznajemy ;)
Działka nie była na jesień wogóle ogarnięta przez poprzednich właściceli, liście leżały całą zimę a na innej części działki pełno owoców przezimowało pod drzewami.
Teraz przegrabiliśmy cały ogród ale jeszcze trzeba będzie poprawić. Zastanawiam się czy jak przekopiemy to miejsce i wyrzucimy mech, mogę dodać kompost i siać tam warzywka?
p.s. kiedy trzeba kosić trawę po zimie i na jaką wysokość ? :oops:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kasia78
PostNapisane: 20 lut 2016, o 22:12 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
U każdego każdy środek widzę, że działa inaczej. Ja swego czasu robiłam wertykulację, sypałam dolomitem, nawozami do trawnika. Oczywiście po samym zabiegu wertykulacji mchu było mniej, ale dałam rady z min wygrać. W tym roku widziałam, że pojawiła się w miejscach nowych. Te wszystkie zabiegi tylko spowalniają rozrost mchu ale go nie zwalczą. I nie chodzi tu o to, że ktoś nie dba o trawnik ( nie poprawia jego struktury). On po prostu musi być i trzeba się do tego przyzwyczaić. Wiem, że wygląda niezbyt ładnie, ale ja juz z mchem nie walczę.

ilona58
PostNapisane: 21 lut 2016, o 18:58 
100p
100p

---
vanilia
Pod brzozami nie sadziłabym warzyw .Jest pod nimi bardzo sucho i nic nie urośnie z braku wody.Ilona

vanilia
PostNapisane: 21 lut 2016, o 21:03 
200p
200p

---
Dzięki Ilona, postanowiłam się dostosować do warunków i zrobię tam kącik rekreacyjny a wokół brzóz spróbuję macierzankę posadzić żeby oko cieszyła. :)

modelos
 Tytuł: Co dalej zrobić z mchem
PostNapisane: 19 mar 2016, o 14:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam !!!
Zrobiłem dziś test kwasowości gleby ponieważ pojawiło się na trawniku bardzo dużo mchu. Okazało się, że PH gleby jest 7-8 więc na szczęście nie muszę wapnować(Tylko co może być przyczyną tego że pojawia się mech??) :) ale teraz pytanie co dalej ?
:) Może najpierw wykonać wertykulację, wygrabić stara trawę, a następnie rozsypać nawóz przeciw mchu (tylko jaki polecacie???)

anetaaldona
 Tytuł:
PostNapisane: 27 kwi 2016, o 10:09 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Na mojej nowo zakupionej działce jest bardzo brzydki trawnik. Ma pełno mchu. Co to oznacza? Dodam, ze nie chcę mchu na działce

sawczenko
PostNapisane: 27 kwi 2016, o 20:12 
200p
200p

---
Przeczytaj ten wątek od początku. Na pewno sobie odpowiesz, a jak nie, to może napiszesz coś więcej o swoim trawniku, bo samo pytanie: "mam mech na trawniku, dlaczego?" nie ułatwia podpowiedzi :wink:
Ja pokochałam mech i z nim nie walczę, zatyka miejsca gdzie nie chce trawa rosnąć i tej wersji się trzymam ;:306

monika6111
 Tytuł: Dywan z mchu na trawniku
PostNapisane: 2 mar 2017, o 18:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, proszę o poradę: odziedziczyłam stary ogród, w którym na trawniku jest więcej mchu, niż trawy. Mech można ściągać połaciami (jak dywan). Jesienią zostały ścięte thuje, które zacieniały trawnik oraz wysypano wapno. Proszę o poradę, jestem zdesperowana i mogę nawet przekopać trawnik (1000m2). Czy muszę usunąć mech? Czy ten mech można kompostować? Czy mogę przekopać trawnik z mchem czy powinnam trawę i mech potraktować randapem? Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie

vanilia
 Tytuł: Re: Dywan z mchu na trawniku
PostNapisane: 9 mar 2017, o 09:14 
200p
200p

---
Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio. szarotka66
Błagam tylko nie rundapem. Ludzie używają to bez namysłu, a to wyrządza straszne szkody, nie tylko miejscowe.
Co do trawnika niestety nie pomogę bo się nie znam, też mam mech w różnych miejscach mam 6 arów.
Zastanawiałam się czy coś robić, niestety prawda jest taka że te trawniczki piękne ja ze zdjęcia są traktowane chemią. Ja mam u siebie wszystko, w sensie chwaściki różne, które w miejscach gdzie nie przeszkadzają pozwalam im rosnąć bo je podjadamy, mlecze krwawnik, podagrycznik itp. a resztę działki kosimy.
Może zdejmij ten mech ziemię lekko spulchnij i posiej trawę, jeśli pozbyłaś się tuj które zacieniały to chyba powinno być lepiej.

anaiss
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 13:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hej,

moja działka (kupiona w marcu) otulona jest z jednej strony lasem, słońce jest od rana. Trawnik jest zaniedbany i porośnięty mchem, nie były wykonywane na nim żadne zabiegi pielęgnacyjne. Wczoraj część trawnika polałam żelazem florovitu. Niestety kupiłam tylko jedno opakowanie i nie starczyło mi na cały trawnik, nie mówiąc już o tym, że łażenie kilkanaście razy i napełnianie konewki jest mozolne. Pozostałą część trawnika posypałam antymchem florovitu. W sobotę planuję wykonać wertykulację. Myślę, że trzeba będzie zrobić jakieś dosiewki. Jaki następny krok po wertykulacji byście doradzali i czy Waszym zdaniem ma sens ratowanie takiego trawnika jak na zamieszczonych zdjęciach?

P.S. ta czarna dziura na zdjęciu to po wygrabionym mchu

pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mariola54
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 13:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Nie ma złotego środka na tę dolegliwość.
Trawnik jest posypany antymchem,
więc wstrzymaj się z wertykulacją i zrób to w przyszłym tygodniu.
Ubytki bym uzupełniła ziemią i zrobiła dosiewkę.
Następnie zasiliła bym nawozem do trawników,
ale nie saletrą, bo ona zakwasza ziemię i narasta mech.
Duża ilość wody jest też potrzebna i systematyczne koszenie.
Jeżeli po czasie nie da Ci satysfakcji trawnik
to pomyślałabym o założeniu nowego na jesień.
Wpisz w Google Renowacja starego trawnika
i wujcio podpowie Ci.

anaiss
PostNapisane: 7 kwi 2017, o 10:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witaj Mariolu,

dziękuję za odpowiedź. A kiedy zrobić wapnowanie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 180 ]  Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: bocja1, danuta z, kluska, maxx, mw116 i 35 gości