Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja wszyskie dostałam od sąsiadów ale one same się wysiewają i dlatego rosną wszędzie , jak wspominałam nawet w szparach między płytami betonowymi. Sa to naprawdę bardzo łatwe do uprawy rośliny , jest tylko jedno ale - na niektórych miejscach nie chcą rosnąć i jeszcze nie wiemy dlaczego. Ale wspólnymi siłami na pewno coś ustalimy. Przypomniało mi się że u mnie wcale nie chcą rosnąć białe złocienie. Popularnie zwane ogrodowymi rumiankami a fachowo chrysantheum maximum. Też sadziłam w każdym roku i nic. Już zrezygnowałam. :evil:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Czyli powinnam kupić nasiona floksów? A w necie wyczytałam, że rozmnaża się je z sadzonek wierzchołkowych?? Już zgłupiałam :roll:
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

ciotka pisze:Ja wszyskie dostałam od sąsiadów ale one same się wysiewają i dlatego rosną wszędzie , jak wspominałam nawet w szparach między płytami betonowymi.
No ja nie mogę! Floksy samosiejki? :shock:
To niesprawiedliwe! Ja też bym tak chciał! :cry:

Jeszcze jedno zdjęcie, kępa która rosła nie dzielona od. . . nie pamiętam kiedy. Zdjęcie z 2006 r. Przez te lata wbrew pozorom nie narosło tak dużo.
Obrazek
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ziel-ona pisze:Czyli powinnam kupić nasiona floksów? A w necie wyczytałam, że rozmnaża się je z sadzonek wierzchołkowych?? Już zgłupiałam :roll:
Czy w okolicach Poznania nie ma ogródków z floksami ? To jest najprostszy sposób na zdobycie sadzonek. Bo można sobie wybrać kolor ,wysokość zobaczyć jaki jest pokrój rosliny. Widzisz jak rosną. Nie kupujesz kota w worku. Nawet jeśli ktoś będzie chciał parę groszy za sadzonki to i tak się opłaca. Mozna kupić w sklepie ale wtedy trzeba kupowac w doniczkach bo jest gwarancja , że się przyjmą. Można kupic nasiona tylko trzeba uważać żeby nie były jednoroczne bo to są zupełnie inne kwiaty. No i z nasion to trzeba trochę poczekać. Z sadzonek wierzchołkowych też można rzmnażać ale trzeba mieć najpierw sadzonki. Ja tak nigdy nie rozmnażałam bo nie było takich potrzeb. Nie wiem jak się to robi. :?
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Na pewno są w okolicach Poznania ogrody z floksami, ale ja nie znam nikogo kto ma ogród! Mieszkam tu gdzie mieszkam od pół roku i w moich okolicach nikt nie ma ogrodu z kwiatami, wszedzie tylko iglaki albo jakieś krzaczki, trawniczek równo przystrzyżony itd. I tu cała tajemnica braku floksów droga Pani Ciotko, ale poradzę sobie :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Wysokie Floksy wiechowate(Phlox paniculata) - od 50 do 120 cm, a szydlaste- malusie, od płożacych do miniaturek do 10cm; lubia słońce, lekki półcień i lekką glebę. U mnie rosną na ciężkiej glinie i mają się aż za dobrze :)

Obrazek Obrazek

W/g Wikipedii, gatunki uprawiane w Polsce:

floks Arendsa, płomyk Arendsa (Phlox arendsii hort.)
floks Drummonda, płomyk Drummona (Phlox drummondii Hook.)
floks kanadyjski, płomyk kanadyjski (Phlox divaricata L.)
floks szydlasty, płomyk szydlasty (Phlox subulata L., syn. P. setacea L.)
floks wiechowaty, płomyk wiechowaty (Phlox paniculata L.)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

hanka55 pisze:Wysokie Floksy wiechowate(Phlox paniculata) - od 50 do 120 cm,
Pisząc o wysokich miałem na myśli oczywiście floksy wiechowate ale te bardzo wysokie, bo te które mam mają maks, 60-80 ale te które dostanę podobno będą miały ponad 100.

A z floksów, które wymieniłaś mam 3 gatunki, wiechowate (6 odmian ), szydlaste (5) i kanadyjski (1).
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja mam jak już pisałam wysokich 16 , dodałam jeden bo o nim zapomniałam wcześniej i nie pokazywałam jego fotki. Jest on zdecydowanie najwyższy ze wszystkich / grubo ponad metr/ kwitnie bardzo póżo i kwiaty ma małe blado-fioletowo-niebieskie. Jako jedynego atakuje mączniak mimo że rosnący obok w szpalerze nie tyka. Zdecydowanie najbrzydszy. Zostały mi też 3 odmiany niskich płożących, które u mnie niestety nie chcą rosnąć. Miałam też kanadyjski - nawet ładnie rósł ale po kilku latach zginął. Wysokie mają u mnie od 40 do 100 cm wysokości. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A ja marzę o czysto białym. Mam chyba kilka ale każdy ma jakąś domieszkę. U mnie przeważają różne odcienie różu od bardzo jasnego poprzez cukierek do b. ciemnego z różnymi środkami. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Taki jak ten? Kupiłam go jako bordowego. :evil:
Obrazek
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Piękny. Jakże Ci zazdroszczę. Właśnie o taki mi chodzi. :shock:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Najładniejszym białym floksem wiechowatym jest. . . hortensja wiechowata 'limelight' :shock: . . . :;230
mój biały floksik
Obrazek
a tu kawałek hortensji z floksikami
Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Trzeba jednakowoż pamietać, że hortensja ta biała jest jedynie przez miesiąc, ale za to przed kwitnieniem jest zielonkawożółta, po kwitnieniu różowa a w zimie jasno brązowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”