Jak zlikwidować trawnik?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Estera
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 lip 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Witam! Chcę zlikwidować część trawnika. Proszę o podpowiedź jak zrobić to na tyle skutecznie żeby trawa nie wyrastała. W chwili obecnej na części trawnika mam posadzone drzewka i krzewy , przy koszeniu trawy trzeba się dużo namęczyć, żeby dobrze wszystko wykosić i trzeba lawirować kosiarką między drzewkami i krzewami. Chciałabym oddzielić tę część trawnika i w miejsce trawy wysypać warstwę drobnych kamyków. Stanowiłoby to ozdobę i jednocześnie nie musiałabym kosić tej części działki. Czy zda egzamin wyłożenie na trawę jakiejś foli, a potem kamienie . Nie wiem czy dobrze myślę, może ktoś mi podpowie jak skutecznie to zrobić, żeby w przyszłości między kamykami nie wyrastała trawa. Myślałam też o tym, aby zerwać całą darń i wówczas wysypać kamyki, jednak jest to dość spora część działki i nie dam rady tego zrobić, a poza tym nie mam jak i gdzie wywieźć taką darń. Ponadto działka w stosunku do posesji sąsiadów i tak jest obniżona, a po zdjęciu darni jeszcze bardziej by się obniżyła, ponieważ próbowałam kawałek zerwać darni i nie jest to dobry pomysł. A może trawę potraktować Roundupem. Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi..
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Jeśli zostawisz czystą ziemię, trawa i chwasty itak się znowu wysieją. Skuteczna byłaby conajmniej 7cm warstwa żwiru. Lepiej będzie wyłożyć teren taką specjalną czarną folią która przepuszcza wodę i na niej wysypać np. korę lub żwir. Wtedy nawet nie trzeba specjalnie trawy usuwać, wystarczy ją bardzo nisko skosić i wyrównać teren, wyłożyć folią i na to wysypać żwir.
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

W czasie dużych i dłuższych upałów skoś trawę ( tam gdzie chcesz założyć rabatę żwirową ) nisko , tak bardzo , że aż nóż kosiarki będzie prawie zdzierał warstwę ziemi . Poczekaj dzień lub dwa aż słońce wypali resztki trawy . Na tak przygotowane podłoże rozłóż matę ogrodniczą tzw. agrotkaninę ( nie agrowłókninę ) , która przepuszcza wodę i powietrze i jest bardziej trwała od agrowłókniny. Matę przyszpila się twardszym drutem , wygiętym w literę ''U'' lub bardzo dużymi gwoździami itp . Przed rozłożeniem maty powinno się zrobić obrzeże z kostki brukowej , cegły klinkierowej lub granitu by oddzielić rabatę od reszty trawnika . Na to wszystko wysypujemy około 5-7cm warstwę żwiru rzecznego.
Trawa pod taką warstwą zgnije i po około dwóch latach zrobi się z niej dobra darniowa ziemia . Chcąc posadzić jakieś rośliny rozgarniasz żwir , nacinasz na krzyż matę , podwijasz pod spód i kopiesz dołek . Po posadzeniu rośliny matę wywijasz na górę i przysypujesz żwirem .
Estera
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 lip 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Rayy i amadyn! serdeczne dzięki za podpowiedź. Dokładnie taką część trawnika chcę założyć jak na fotografii amadyna. Piękny zakątek. Dzięki za wskazówkę co do agrotkaniny i szczegółowy opis co i jak robić po kolei. na razie u nas (woj. warmińsko-mazurskie) cały czas pada deszcz, więc poczekam na upały, a w międzyczasie rozejrzę się za materiałem na obrzeże. Dzięki jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Pięknie. Ładnie to wygląda.
A czy mogłabym się dowiedzieć jak z takiej żwirowej rabaty usuwa się liście czy igły? Czy jest na to jakiś szybki sposób, czy trzeba polecieć "kopciuszkiem"?
Estera
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 lip 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Myślę, że wszelkie niepotrzebne liście, igły , itp. trzeba po prostu pozbierać.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

To ja już wiem, że taka piękna rabatka nie dla mnie :roll: Z moimi sosnami wokoło... A nie mam w sobie nic z Kopciuszka, niestety.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Świetnie nadają się do usuwania liści i igieł odkurzacze i dmuchawy ogrodowe.
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Pod iglakami najlepiej jest rozsypać korę i pozostawić opadające igły . Ze żwiru nie da się nawet usunąć ich przy pomocy dmuchawy . Dmuchawa na żwirze sprawdza się tylko w przypadku liści i bez niej trudno jest się ich pozbyć .
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Jeśli jest grubszy żwir,to wystarczy kupić szczotkę o miękkim i długim włosiu,z długim kijem oczywiście.Zapewniam,że pięknie się zbiera nawet drobne śmiecie. :)
.
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Dmuchawę posiadam i jak wynika z mojego z nią doświadczenia, wcale jej nie idzie z tymi żwirowymi przestrzeniami tak łatwo i miło (mam żwirowy, tymczasowy podjazd). Jak za daleko, to nie wciąga, jak za blisko, to ciągnie ze żwirem. Podjazd będzie wyłożony kostką, więc o niego nie dbam jakoś szczególnie, ale taka rabata nie może być zaniedbana, bo będzie po prostu brzydka. Jakoś trudno wyobrazić mi sobie szczotkę, która zbiera np. opadłe kwiatuszki perowskii (która jest na zdjęciu Amadyna). Igły sosnowe także są nie do wyjęcia. A wiatr nawiewa i po paru latach tych resztek jednak się uzbiera.
Co wtedy? Co wtedy robicie, żeby taka żwirowa rabata była estetyczna? Żwir się wymienia, czy co?
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Liści z rabaty żwirowej nie zbiera się odkurzaczem tylko zdmuchuje dmuchawą .
Awatar użytkownika
Gosia123A
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 28 maja 2011, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zlikwidować trawnik?

Post »

Proszę, napiszcie mi,czy Randap może zaszkodzić korzeniom Tui? Chciałam zlikwidować trawę koło tui.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”