Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

;:108 17 ml alkoholu na 350 ml wody to bandycka dawka, na pewno może spalić ;:oj
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Eugenia, to jest dokładnie według przepisu :). Dla pomidorów, papryk i bakłażanów jest ok. :)
yvettte
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 mar 2016, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Może znacie jakieś opryski na mszycę pojawiającą się na ziołach? Stosowałam roztwór mleka z wodą. Trochę pomógł, mszycy jest mniej, ale nadal jest. Można w ogóle wygrać z mszycą?
Senga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 cze 2015, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jurajskie wzgórze.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Mszyce? Już się obudziły te okropieństwa?
W poprzednim sezonie miałam dużo mszycy (zwłaszcza na koperku). Zastosowałam rozcieńczoną gnojówkę z pokrzywy, stężenie 1:10 (gnojówka:woda - oczywiście). Wystarczył jeden oprysk i nie było problemu.
Ale w tym roku jeszcze nie zdążyła się zrobić. No to mam teraz wyścig mojej nastawionej gnojówki z nadciągającymi mszycami ;:134 oby zdążyła ;:124
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Spirytus do oprysku roślin..?! Nie szkoda wam wódki? Tania nie jest... :lol: Drożej wam takie fanaberie wyjdą niż zakup pomidorów i ziół w doniczce w supermarkecie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Ja stosuje na mszyce zapobiegawczo na koper i szpinak wywar z czosnku. Zapobiegawczo ponieważ gdy mszyca jyz jest na liściach to czosnek oczywiście zabije ja ale tez i przyklei co hedt niemożliwym do wypłukania. Na drzewka i części roślin niejadalne polecam w każdym stadium.
Czytałam, tez ze działa na przedziorki, połyśnicę marchwiankę, choroby bakteryjne i grzybowe. Tego roku zamierzam stosować na pomidory.
Zapach na pewno przyjemniejszy niż jakiejkolwiek gnojówki ;:215

Wywar z czosnku
20 dkg czosnku posiekanego, ja nie obieram gotować przez 20 min. w 10 l wody. Odstawić na 24 godziny, przecedzić, pryskać.
Pozdrawiam!
Jagoda
yvettte
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 mar 2016, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

eeee..kupione w supermarkecie to nie to co swoje. Na balkonie mam zamiar zrobić mały ogródek ziołowy :) to mój pierwszy raz, więc wychodowanie czegokolwiek to dla mnie w pewien sposób wyzwanie :D

-- 15 maja 2016, o 05:21 --

Właśnie przygotowałam sobie coś podobnego ale z cebuli. Wyczytałam że też pomaga. No to mam w sumie trzy alternatywy więc muszę się już ich pozbyć. :wink:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Potwierdzam, wyciąg z czosnku jest mszycobójczy, podobnie jak HT w stężeniu 5ml na 1l wody (aczkolwiek nie wszystkie rośliny tolerują tak wysoką dawkę alkoholu) Gnojówka z pokrzywy u mnie nie dawała efektów owadobójczych, raczej niweluje szkody wyrządzone przez te szkodniki wzmacniając roślinę więc i tak warto ją zastosować.

Osobiście robię następujący wyciąg fermentujący:
2garści - liści piołunu
2garści - liści wrotyczu
0,5 wiadra 10litrowego - liści pokrzywy
60g czosnku - razem z łupinami
wszystkie liście świeże, mam to szczęście że wszystko u mnie rośnie prawie na trawniku :heja
Siekam i nastawiam w 10l wiadrze zalewając deszczówką. Co dzień mieszam by dotlenić. Po dwóch tygodniach mam płyn, który ma zapach kiszonki (jak z ogórków kiszonych), który jest idealnym nawozem oraz preparatem wzmacniającym rośliny przed chorobami grzybobójczymi jak też biocydem, który nadaje się również do zwalczania szkodników w tym mszyc.
Do podlewania stosuję rozcieńczenie 1:20, do oprysków 1:10.
Odstraszająco działa na mszyce również wyciąg z aksamitek
1 kg suszonych aksamitek moczyć w 10 L ciepłej wody, pozostawić na 48 godz., nie rozcieńczać do oprysku. No ale trzeba mieć susz aksamitkowy :roll:
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Ania, u mnie HT na wódce wypala bazylię. Teraz chcę zrobić taki na zakwasie - mam nadziję że będzie łagodniejszy i nada się dla ziół.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

:wit

W tym roku po raz pierwszy zakwitnie u mnie szałwia lekarska . Dla mnie to nowe zjawisko , bo szałwia zwykle u mnie nie przeżywała zimy . Tym razem przeżyła i będzie kwitła .

Obrazek
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Kamilo ;:108 mocna rzecz HT, u mnie inwazja mszyc na lipii zareagowała dopiero na max stężenie czyli 5ml/l ale lipia zareagowała razem z mszycami i wszystkie nowe pędy upaliło na końcówkach ;:224 Na szczęście nie na tyle by to było groźne dla rośliny, no ale już zadziałało jak herbicyd. Trzeba jednak uważać, szczególnie przy delikatniejszych roślinach. Rozmaryn już tak nie reagował, ponieważ miał skoczogonki i przędziorki wypróbowałam nawet mocniejsze stężenie. Kilka dni wyglądał na nieco oszołomionego ;:306 pozwijał liski pod siebie, ale wyprostował się i teraz już odrasta ładnie na zielono, a wszystkie robale wytłukło ;:134 .
Obrazek

Obrazek

Beatko szałwia jest super. Pięknie kwitnie i pachnie, u mnie zawsze zlatują się do niej chmary trzmieli ;:108
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Beatko, super szałwia ;:333 , u mnie co prawda zimuje, ale w tym roku nic z niej nie będzie, przy okazji budowy tunelu ( luty ) została zlikwidowana rabata z ziołami, w nowym miejscu przyjęła się tylko melisa, estragon i tymianek, więc muszę uzupełnić ziółka, na razie dosadziłam tam tylko rukolę i roszponkę, już z własnych sadzonek.
Dobrze, że krzewy ozdobne wzięła dobra duszyczka z forum, no cóż, jak chce się mieć duuużo pomidorasów, to jakieś straty muszą być :;230

LaKamilla, nie wiem jakim stężeniem HT robisz oprysk, mam w domu osiem odmian bazylii i już dwukrotnie pryskałam HT o stężeniu 0,6 ml/l przeciwko mączlikowi, który się tam rozpanoszył.
Sadzonkom nic się nie stało, są tylko mocno wybiegnięte, ale nie mam miejsca, by ich wyprowadzać na spacerek, więc kiszą się w domu i czekają na ciepłe dni.
Obrazek

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Irenko spore te Twoje Bazylie, ja mam w tym roku też kilka nowych odmian ale posiałam późno i daleko mi do Twoich. Szczególnie ciekawa jest kędzierzawa :lol: wygląda zabójczo. Mam też cytrynową i Piccollino, ale ta ostatnia coś choruje, z resztą jak co roku. Nie wiem co jest przyczyną. Zaczyna się to od nekrotycznych dolnych listków, jakby była przelana, co nie ma miejsca, listki odpadają i tak w kółko. Myślałam że to nasionka, więc w tym roku kupiłam z dwóch firm. Niestety obie wersje zachowują się identycznie ;:219
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”