Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
limonkaa
 Tytuł: Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa
PostNapisane: 20 lut 2017, o 16:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
I najlepiej co kilka lat odmłodzić zioła , żeby za bardzo nie zdrewniały albo w celu zmniejszenia ich sadzonek , bo niektóre szybko zarastają miejsce wokół nich np.oregano czy mięta :D

Skoanna
PostNapisane: 20 lut 2017, o 17:15 
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran

1 szt.
Słusznie koleżanka prawi ;:108 Właśnie mnie czeka odnawianie w tym roku rozmarynu, bo mój staruszek już jest wielkości nieakceptowalnej na tarasie.

czlowiek87
PostNapisane: 20 lut 2017, o 22:04 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Skoanna napisał(a):
Szczerze to ja nie wiem o co pytasz. Zioła wyjaławiają ziemię w takim stopniu w jakim zużywają z niej składniki na własne potrzeby, a potrzeby mają różne w zależności od gatunku. Proponuję napisać bardziej precyzyjnie, o co chodzi. Jakie zioła, gdzie chcesz uprawiać, i co budzi Twoje obawy.
Większość ziół nie ma wielkich wymagań glebowych, wręcz nie przepada za gleba zbyt żyzną.

Ja słyszałem i czytałem opinie nt. ziół, że bywają takimi glebopijcami, że wszelkie warzywa, nawet te bulwiaste i korzeniowe się chowają.. Zrozumiałem z poprzednich przesłanek, że podobnie jak wrzos robią z ziemi sacharę pustynię na ogół bo lubią gleby żyzne i ciężkie. Głównie chodzi mi o tymianki i lebiodki, szałwie, wrotycz, szczeć i melisę. Zaczynam domyślać się, że zioła wcale nie są takimi pochłaniaczami jak dotychczas słyszałem?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Bixxx
PostNapisane: 21 lut 2017, o 09:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wrotycz, tymianek, wrzos - mogą rosnąć na gorszej glebie, niektóre rośliny wręcz wymagają aby gleba była kiepska - ale naprawdę nie robią z niej pustyni. Pustynia Błędowska nie powstała dlatego, że rosło tam dużo tymianku :)

Może ten ktoś, kto ci to opowiadał nie nawoził i nie uprawiał odpowiednio grządki na której miał zioła - a potem zwalił winę właśnie na nie...

czlowiek87
PostNapisane: 22 lut 2017, o 10:56 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Bixx dziękuję za odpowiedź. Nie zawsze jest czas by szperać głęboko w sieci i książkach.. Dzięki za nakierowanie :-)

Hagaart
 Tytuł: Wysiewanie ziół
PostNapisane: 18 mar 2017, o 21:26 
200p
200p

1 szt.
Jakie zioła wysiewacie?Ja co bym nie wysiała to mi się nie udaje.Jedne zioła nie wschodzą w ogóle inne umierają:(Używacie jakiejś specjalnej ziemi a może nawozu?

beata_m
 Tytuł: Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 9
PostNapisane: 19 mar 2017, o 07:08 
500p
500p

---
W tym sezonie wysiewam bazylię i oregano greckie. Używam ziemi z Bie...ki. Wiem, że ma trochę za dużo nawozu jak dla rozsady, ale od lat mi się sprawdza.
Jeśli używasz do siewów ziemi z ogrodu, to powinnaś ją najpierw dobrze wyprażyć w piekarniku, żeby pozbyć się patogenów.

kaLo
PostNapisane: 19 mar 2017, o 07:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ziemia po wyprażeniu jest jałowa i zmienia swój skład chemiczny. Poza tym smród w całym domu.

beata_m
PostNapisane: 19 mar 2017, o 07:47 
500p
500p

---
Ziemię do rozsady wyprażałam raz. Nic mocno nie śmierdziało. Było to dość dawno temu, ale pamiętam, że rozsada rosła przyzwoicie, w każdym razie nic jej specjalnie nie dolegało. Poleca ten zabieg wiele poradników.

Rzepka
PostNapisane: 19 mar 2017, o 14:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja bazylię sieję praktycznie przez cały sezon, jestem bazyliożercą ;:oj :D
Do doniczek najlepiej się sprawdza Piccolino, grecka, tajska.
Nawet teraz mam na składzie kilka odmian w różnym stadium rozwoju.

Obrazek

Jak się ociepli, wysiewam w tunelu bazylie odmianowe na rozsadnik, później przepikowuję do gruntu.
Ziemii używam typowej dla warzyw z Hollasu.

Beatko, czy oregano greckie to jest to samo, co kubańskie?

Pozdrawiam Irena

mili17199
PostNapisane: 20 mar 2017, o 09:27 
100p
100p

1 szt.
Ja w tym roku wysiałam do rozsady bazylię pospolitą i bazylię cytrynową.

Dorcinda
PostNapisane: 20 mar 2017, o 10:43 
500p
500p

---
W tym roku zrobiłam porządek z nasionami bazylii, wysiałam wszystko, co mi zalegało od kilku lat w szufladzie, na razie wyszło kilkanaście sztuk, ale to całkowicie mi wystarczy. Jak ktoś nie ma cierpliwości do samodzielnego siewu to w przypadku bazylii bardzo dobrze sprawdzają się rośliny z marketów sprzedawane jako zioła do kuchni w doniczkach. Zaraz po kupieniu trzeba zawartość takiej doniczki rozdzielić na pojedyncze roślinki (to jest najtrudniejsze, bo roślin jest bardzo dużo i mają splątane korzenie). W trakcie tej czynności sporo roślin zostanie bez korzeni (te zużywam do bezpośredniego spożycia, chociaż jak by się uprzeć można próbować ukorzenić je w wodzie), ale zazwyczaj z jednej doniczki mam kilkanaście sadzonek, które w maju wsadzam do gruntu. Potem tylko trzeba uszczykiwać pędy, które biorą się za kwitnięcie i można cieszyć się bazylią do przymrozków.
Poza bazylią bezproblemowy jest tymianek (ten zwykły) -rośnie jak chwast, dobrze przetrzymuje zimę i rozsiewa się sam. Pierwszą sadzonkę kupiłam kilka lat temu na rynku. Trochę bardziej kapryśna jest odmiana cytrynowa o zielono-żółtych liściach -kępka ładnie się rozrasta i zimuje, ale młodych siewek jest ledwie kilka.
Melisa, mięta, babka lekarska i hyzop też rosną bez problemów, nie wspomnę o podagryczniku, który jest właściwie chwastem, ale jego młode pędy o selerowym smaku są jadalne.

Rzepka
PostNapisane: 20 mar 2017, o 15:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie kupuję ziół w marketach, odkąd przywlokłam razem z nimi mączlika do domu.
Cały sezon z nim walczyłam, zadomowił się nawet w foliaku.
Oregano, tymianek, melisa, kocanka, szałwia, cząber dobrze u mnie zimują, rozmaryn zimuję w doniczce w piwnicy, resztę wysiewam.
Ze stewii zrezygnowałam, bo nie było na nią chętnych.

Pozdrawiam Irena

corazonbianco
PostNapisane: 20 mar 2017, o 16:34 
500p
500p

1 szt.
Wysiewam kolendrę, bazylię i majeranek. Bazylię bezpośrednio do gruntu w maju, kolendrę w kwietniu. Nasiona majeranku stratyfikuję 2-3 tygodnie w lodówce. W zasadzie prawie wszystkie wieloletnie zioła wymagają stratyfikacji w lodówce. W przeciwnym wypadku nasiona nie kiełkują albo kiełkują bardzo słabo. Gdy zaczynałam swoją przygodę z ziołami, wysiewałam wszystkie do pojemników i stawiałam na parapecie. Prawie nic mi nie kiełkowało. Dopiero w kolejnych latach, gdy przyswoiłam sobie metody stratyfikacji, zaczęłam odnosić sukcesy.
Bezpośrednio do gruntu można wysiewać kolendrę, kozieradkę, czarnuszkę, bazylię, kocimiętkę cytrynową.
Stratyfikacji w lodówce wymagają: cząber górski i ogrodowy, melisa, mięta, majeranek, oregano, tymianek, rozmaryn, lawenda, szałwia.
Sadzonki szałwii, tymianku, majeranku i oregano można bardzo łatwo pozyskać z supermarketów. Jedna doniczka często zawiera kilka sztuk roślin, które można rozdzielić i wysadzić do gruntu. Ja tym sposobem dorobiłam się całego zagonka szałwii i tymianku. Lawendę kupuję z sadzonek, kosztują po 1,50 za szt. Rozmnażanie lawendy z nasion jest trudne, bo młode siewki źle zimują i dużo wypada w trakcie pierwszej zimy w gruncie. Jeśli ktoś ma szklarnię, można spróbować. Tak samo z rozmarynem.
Tymianek i miętę kupuję w postaci sadzonek, bo istnieje dużo odmian, których pozyskanie z nasion jest póki co niemożliwe, np. tymianek pomarańczowy, różany, kminkowy, bergamotkowy, cytrynowy.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 196 ]  Idź do strony nr...        1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości