Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Szałwia spokojnie przezimuje, trzeba ją wiosną przyciąć aby krzaczek ładnie wyglądał.
Rozmaryn uprawiam w dużej donicy i czasem przezimuje a czasem nie, to zależy od zimy. Niczym nie okrywam.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

W dużej donicy pozostawionej na zimę na zewnątrz? A rośliny w donicach chyba łatwiej przemarzają niż te w gruncie? Przynajmniej tak zawsze myślałam..;)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Tak, w dużej donicy pozostawionej na zimę na zewnątrz na tarasie.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

A czy zasadniczo roślinki są bardziej narażone na przemarznięcie w donicy czy w gruncie?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Zasadniczo w donicach.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

W takim razie fakt, że przetrwały u Ciebie w donicach na zewnątrz daje małą nadzieję na ich przetrwanie w gruncie, choć KARO pisała, że probowała wielokrotnie, więc pewnie rzeczywiście jest to niemożliwe. Może gdyby zastosowało się takie metody, jakie stosują nasi rodacy, którzy mają u siebie w ogródkach palmy to by się udało;)
Natomiast ficus carica ma chyba szansę przetrwać zimę, prawda?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Przetrwanie zimy przez mój rozmaryn nie jest regułą, wyraźnie napisałam, że czasem się udaje a czasem nie, zależy też od regionu w jakim się mieszka, u nas zimy są łagodniejsze :D
Jak przemarznie kupuję wiosną nowe sadzonki i po sprawie do jesieni pięknie się rozrośnie. Najbardziej lubię odmianę płożącą, pięknie wygląda w donicach.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: zioła w domu, bazylia, majeranek, oregano,

Post »

Również w tym roku chce zacząć uprawę ziół w doniczkach. Będę śledził Twoje poczynania i mam nadzieję że będziesz opisywał co jakiś czas postępy :D Ja posiałem ziółka w uniwersalnej ziemi. Teraz wyglądają tak: Bazylia Obrazek
OreganoObrazek
Stevia Obrazek
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Hej,
jak wam się udaje letnia uprawa bazyli? czy jest wymagająca, choruje? Nie zamierzam siać, ale pomyślałam o dwóch sadzonkach. Patrząc jednak na uprawę w domu i konieczność codziennego podlewania, nie wiem, czy utrzyma się w ogrodzie, przy wyjazdach i upałach?
Macie jeakieś doświadczenia?
Melisa i mięta sprawdzają się świetnie, choć mięta mi trochę choruje.
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

W zeszłym roku miałam 2sadzonki bazylii w zielniku. Świetnie sobie radziła Musiała być samodzielna, gdyż działkę mam 100km od domu i jeżdżę co 2 tygodnie
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Super! To sadzę.
Mam jeszcze pytanko - czy taka Lidlowa z doniczki też ma szansę? :?
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Ja kupiłam także w markecie, dopiero w tym roku wysiała i mam własne sadzonki, część już rozdałam :lol: razem z sadzonkami pomidorów, bo pasują do siebie ;:306
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Co roku kupuję bazylię taką marketową -rozsadzam ją do doniczek po 1 sadzonce i te co się przyjmą idą w połowie maja do gruntu. Daje sobie radę bardzo dobrze, trzeba tylko podskubywać wierzchołki, żeby się ładnie rozkrzewiła i nie dopuszczać do zakwitnięcia. Moje spostrzeżenie po kilku latach takiej uprawy: wybierać doniczki w których jest w miarę mało dość dużych sadzonek łatwiej wtedy ocalić większą część korzeni, naprawdę nawet największemu smakoszowi nie potrzeba 20 krzaków. Krzaczki sadzić w dość dużych odległościach bo wyrastają duże (ponad pól metra wysokości i drugie tyle szerokości) zwłaszcza gdy je posadzić w sąsiedztwie dobrze dokarmianych warzyw, na zaniedbanych grządkach są znacznie mniejsze i szybko wybijają w kwiaty. U mnie generalnie lepiej spisuje się bazylia w gruncie niż pod folią, chociaż warto 1 krzak dać pod folię bo szybciej rośnie, ale też szybciej się starzeje -wiec na początek jest ta spod folii, a potem z gruntu. Co więcej zawsze jakiś ładny krzaczek na jesieni wraca do dużej donicy i żyje jeszcze z 2-3 miesiące w mieszkaniu.
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”