Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Moim zdaniem jest sens. W zeszłym roku miałam z takich korzeni całkiem niezgorszy plon. Po co ma się zmarnować, skoro widać że chce żyć ;:130 Najwyżej ją zużyjesz i usuniesz, czasem zdarza się że korzeń był uszkodzony i podgnije. Moja była zdrowa i zostawiłam ją później do zakwitnięcia a nawet pozwoliłam się jej rozsiać. Nie żebym tak radziła ;:306 tak sobie piszę :lol: Ucinasz zioło wg zapotrzebowania w zasadzie, w granicach zdrowego rozsądku. Pietruszka nie rozkrzewi ci się od przycinania niestety tak, jak bazylia, ale będzie wciąż wypuszczać nowe pędy. Natomiast jeśli wybije w kwiatostan to skupi się na wydaniu potomstwa, wtedy w ogóle zrezygnuje z wypuszczania zielonej masy, no bo po co.
Tak, fajne jest to że tu każdy ma swój kawałek wiedzy i doświadczeń którymi może podzielić się z innymi. Ja przez lata uprawiałam głównie zioła, więc coś tam wiem, choć zapewne i tak jest to czubek góry lodowej; ale jestem zielona w temacie uprawy papryk czy pomidorów na którą się uparłam. Jak sobie przypomnę co wyprawiałam z pomidorami, szczególnie jeśli chodzi o testowanie ich wytrzymałości na brak składników odżywczych, albo jak przez 2 lata próbowałam skiełkować oberżynę w temp. 15 stopni :;230
Malagenia: Pewnie masz rację że przerywanie w przypadku bazylii nie jest aż tak konieczne, nawet lepiej wygląda w zwartych grupach, ale ja zawsze muszę coś pokombinować ;:306 dlatego lubię posadzić w tej samej donicy czosnek albo dosiać jakieś kwiatki, żeby nie wyglądało tak monotonnie. W zeszłym roku uprawiałam bazylię ze smagliczką w 3 kolorach, w jednej donicy, wyglądało bajkowo. A smagliczka jest dość ekspansywna. Nie przeszkadzało to bazylii wcale.
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Dorotko :wit
nic się nie szczyp, nikt nie urodził się alfą i omegą, i dlatego całe życie się uczymy, przynajmniej co niektórzy, i każdy ma na koncie swoje pierwsze śliwki robaczywki, i to w wielu dziedzinach :wink: :wink: :wink:
Forum służy właśnie wymianie doświadczeń i informacji. Dziś ja odpowiem Tobie, a jutro może ktoś odpowie mnie na jakieś moje pytanie.

Z pietruszką nie mam doświadczeń. Kiedyś wysiałam na balkonie, ale długo wschodziła, efekty były nędzne i zniechęciłam się. Z różnych dawniejszych lektur pamiętam natomiast porady, że zimową porą, gdy brak gruntowej zieleniny ( a szklarniowa to drożyzna, super pędzona i pryskana ), można wsadzić nawet tylko do piasku piętki ścięte z całych korzeni i puszczą natkę, bo im jest potrzebna już tylko wilgoć. To dlatego ta Twoja wypuściła [ swoją drogą, mnie w takich warunkach puszcza natkę tylko marchewka :;230 może zamiast pietruszki wciskają nam pasternak ;:oj ]
Obcięłabym ją, zostawiając ze 2 cm korzenia - reszta o tej porze jest zbędna, życie korzeniowych tkwi w piętce, z której na koniec wypuszcza kwiatostan ( to wyraźnie grubszy i sztywniejszy pęd, którego z piętki raczej się nie doczekasz ) - i włożyła do jakiegokolwiek luźnego podłoża w jakimś małym pojemniczku tak, by piętka lekko wystawała ponad ziemię, by nie zgniły podstawy łodyżek. Nie moczyła jej przy podlewaniu, a podłoże raczej zwilżała niż podlewała ( brak korzeni ). Łodyżki pietruszki niestety nie mają zdolności rozkrzewiania się jak u bazylii, mogą tylko evnt. pojawiać się nowe, z piętki. Korzeniowe i cebulowe mają odmienną od bazylii biologię.
Wygooglaj sobie 'natka pietruszki z korzenia', ja tak przed chwilą zrobiłam i np. tu masz pierwsze informacje:
http://ekotuba.pl/wiosna-na-parapecie-d ... ietruszki/
Właściwie to dzięki za pytanie ;:180 bo uświadomiło mi, że chyba też powinnam wziąć się za ten wyczytany niegdyś sposób na pietruszkę zimą, który uleciał mi z pamięci :oops:

Natomiast od lat pod koniec zimy w moim zaprzyjaźnionym warzywniaczku proszę, by pozwolili mi wybrać takie kiełkujące cebule, których nikt nie chce już kupować. Wsadzam je do plastikowych pojemników po marketowej żywności ( głębokość nie ma znaczenia, piętka może opierać się o dno ), tak by ok. 3/4 - 1/2 była ponad ziemią, by piętka miała kontakt ze zwilżanym podłożem, do byle jakiej ziemi, stawiam w jasnym miejscu i tylko lekko zwilżam nie mocząc cebul, tyle by piętki tę wilgoć pobierały.
W tej chwili mam takie 2 pojemniczki po ok. 10 cebul każdy. Szczypior rośnie migiem, aż nie mogę go zużyć, bo przycinany stale odrasta i mam własny za friko ;:306 ( a z półki za kilka gałązek, tak samo chyba uzyskiwanych - ponad 2 zł ;:24 ;:188 ). Oczywiście w pewnym momencie ten luksus się kończy, bo wyczerpane cebule zaczynają gnić, wtedy wymieniam je na następne :wink:

PS. Haha, zanim ja się tu wypisałam, to w międzyczasie odpisała Ci Ania - Skoanna potwierdzając to, co wyżej, dzięki Aniu ;:333

Aniu :wit podglądam Cię ;:224 i tak od początku czekam, kiedy to Ci ten Twój balkonik runie ;:306 ;:306 ;:306
A jakąż to nośność on ma ;:oj
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Dziękuję dziewczyny przede wszystkim za zrozumienie. Wsadziłam tą pietruszkę do doniczki, oczywiście nie całą, tylko obcięłam ok 3cm, przykrywałam folią, podlałam i położyłam pod grzejnikiem. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Co szczypioru, to często na wiosnę wkładałam do doniczki, ale (teraz to mi się wydaje śmieszne) nigdy długo jej nie miałam, bo obcinałam ją od góry zamiast od zewnętrznych szczypiorów. Efekt był taki że nie puszczała za dużo nowych pędów. Teraz mam 3 cebule, które też mi wykwitły w lodówce. Jedna ładnie wypuszcza szczypior, a dwie pozostałe jeszcze się zastanawiają:)
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Dorotko posadź sobie czosnek, taki szczypiorek czosnkowy mmmmm, jaki zdrowy ;:108
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Wczoraj go posiałam, przykryłam folią i postawiłam pod grzejnikiem do wykiełkowania:)
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Dziewczyny, ten szczypiorek czosnkowy to z takiego normalnego czosnku ? Kupiłam nasiona ale okazała się że dwuletnie ;:124 - na balkonie nie mam warunków na tego typu produkcje :)
Fajny pomysł z cebulą. W sumie znałam ale jakoś nigdy nie zrobiłam tego :) Dzisiaj posadzę bo i przerośnięte cebule mam i starą, zeszłoroczną ziemię i pojemiki po rukoli :)
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Tak, tak, z normalnego czosnku :tan ale jest też taki szczypiorek co nazywa się czosnkowy. Ja sadzę ząbki czosnku i zużywam z nich szczypiorek, jest bardzo czosnkowo aromatyczny, ale roślina o nazwie szczypiorek czosnkowy wyglądem nie odbiega od zwykłego szczypiorku a w smaku ma lekki posmak czosnku. Dwie różne roślinki ;:172
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Kupiłam wczoraj miętę w markecie. Próbowałam ją rozdzielić. Z 3 kłębków podzieliłam je na 2 kłębki: pojedynczą i podwójną. Mam nadzieję że przetrwają na parapecie. ;:333
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Dorotko, Mięta jak chwast, trzeba ją strasznie sponiewierać żeby padła.
Ja swoją miętę już nawet wystawiłam na balkon pomimo świeżych pędów. Stoi sobie w osłoniętym miejscu, nawet jakby ja jakiś przymrozek chwycił to korzenie są raczej bezpieczne ;:198 bo parapety mam zarezerwowane dla pomidorków i papryk. Rozmaryn też dostał nakaz eksmisji, zostawiłam jeszcze tylko tymianek po ma takie długie świeże przyrosty... ale też już chciałabym żeby został na dworze, każdy skrawek parapetu robi się cenny ;:215
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

To mi sie chyba udało zabić miętę. Doniczkę zostawiłam na balkonie i nie podlewając całą zimę. Tylko obcięłam wszystkie pędy i stała. Teraz wstawiłam do domu i zaczęłam podlewać ale nie odbija. Już tak 2 tyg. Myślicie że jest jeszcze szansa dla niej ?
mili17199
100p
100p
Posty: 168
Od: 23 lut 2016, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Tak wyglądają moje bazylie 8 dni po opisaniu Obrazek. W planach mam posianie mięty, mięty pieprzowej, szałwii, rumianku i melisy.
Gosia
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

LaKamila pisze:To mi sie chyba udało zabić miętę. Doniczkę zostawiłam na balkonie i nie podlewając całą zimę. Tylko obcięłam wszystkie pędy i stała. Teraz wstawiłam do domu i zaczęłam podlewać ale nie odbija. Już tak 2 tyg. Myślicie że jest jeszcze szansa dla niej ?
;:306 o czymś takim myślałam pisząc o sponiewieraniu. Jeszcze jej daj szansę Kami, może jakiś maleńki korzonek się nie przemroził nie ususzył i odbije ;:131 Mięta bywa zawzięta. Duża ta donica?
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

w tym roku posiałam szałwię muszkatołowa i wąskolistną. Czy te odmiany także są traktowane jako zioła, czy tylko lekarska?
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”