Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Piekne Wasze hodowle :)
Ja mam trochę inne pytanko dotyczące bazylii, ale nie będę zakłądać nowego tematu - tu się podepnę :D
Chodzi mi o bazylię kupioną w supermarkecie. Piękna, wyhodowana, pachnąca. Przynosi się ją do domu, a ona za jakieś 2 tygodnie pada. :( Ja rozumiem, ze te są robione na sprzedaz i inaczej się je uprawia, zeby miały towarowy wygląd...
Powiedzcie mi czy da się hodować taką bazylię w domu czy to stracone nadzieje?
Jezeli mozna, to poradźcie co zrobić. Mam przesadzić, nawozić, jakoś specjalnie podlewać?
(to samo dotyczy innych marketowych ziół)
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Post »

Przede wszystkim zioła kupione w markecie trzeba przesadzic w wiekszą doniczkę. Jeżeli są to zioła wieloletnie typu - lubczyk, tymianek, wszelkie mięty, melisa, różne oregana, szałwie, cząber i estragon to najlepiej je wysadzic do gruntu, rozrosną sie wtedy lepiej i jest co ścinać. W zasadzie jednoroczne też polecam do gruntu, ale jeżeli w domu to koniecznie większy pojemnik. Chyba po takim przesadzeniu dobrze byłoby je trochę wtedy ściąć.
Czy ktoś kto uprawiał bazylię moze mi powiedziec, jak długo trwa, zanim ma się co z niej obrywać? tzn, kiedy jest już dostatecznie duża?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Marketowe zioła mają dosyć specyficzną ziemię, a właściwie nie-ziemię, a "podłoże" stosowane przy hodowli sterowanej komputerowo :D Podlewanie, zraszanie, nawożenie, doświetlanie, docieplanie, utrzymywanie optymalnej wilgotności - rośliny rosną w doskonale uregulowanych warunkach. A w domu? W domu brakuje im światła, składników odżywczych, regularnego ale nie przesadnego podlewania czy zraszania. A do tego dochodzi suche powietrze ogrzewane kaloryferami, wyziewy z kuchenki gazowej, czy innego piecyka do ogrzewania wody. Są to o wiele mniej komfortowe warunki dla bazylii, niż w wyspecjalizowanej szkółce, prawda?

Wnioski? W zimie ziółka łatwiej kupić, zużyć i wyrzucić doniczkę. Wiosną można jednak kupić, przesadzić do większej doniczki z dobrą ziemią i hodować na balkonie, albo przesadzić do ogrodu na grządkę i hodować aż do jesieni :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Jakby ktoś miał wątpliwości - oto właśnie pojawia się lubczyk, który przetrwał bezproblemowo nasze polskie mrozy tej zimy (-20 st.C )
Obrazek
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Lubczy spokojnie przezimuje tak samo mieta.Niestety majeranek i szalwia nie. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Majeranek sieję po prostu co roku, ale szałwia i tymianek (macierzanka), obok mięty i melisy, rośnie już od dobrych paru lat. Nie wiem,na ile jest to "zimowanie" a na ile samoczynne rozsiewanie.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

ARABELLA pisze:Lubczy spokojnie przezimuje tak samo mieta.Niestety majeranek i szalwia nie. Pozdrawiam :)
Zależy która szałwia, lekarska i omszona zimują bez kłopotów. Myślę, ze majeranek na Wyspach Brytyjskich też ma spore szanse;)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Moja działka jest dosyć zimna i wietrzna, ale szałwia lekarska, mięty, cząber górski, tymianek, lubczyk , oregano, lawenda zimują bez specjalnych zabezpieczeń. Melisę i bazylię traktuję jako jednoroczne.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Aisyrk pisze: Melisę i bazylię traktuję jako jednoroczne.
No popatrz a u mnie nawet melisa 'Aurea' zimuje bez problemów.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Ziola w gruncie na zime

Post »

MartaG pisze: Wytrzymają bez problemu, skoro w Polsce zimują to w UK tym bardziej.
W sierpniu widziałam na Wyspach zdrewniałą mocno lawendę która sięgała mi brody. Wprawdzie wysoka nie jestem, ale mimo wszystko...
Aż musiałam podejść i sprawdzić czy to na pewno lawenda:)
W Polsce widziałem lawendę około 170 cm. wysokości.Kilka roślin wystawało ponad ogrodzenie.Zatrzymaliśmy się aby zobaczyć "dziwoląga".Gospodarze powiedzieli;" to roślina poniemiecka" :shock: Nazwy miejscowości nie pamiętam,na trasie do Skokowej k.Obornik Śl.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

Witam

Post »

Witam wszystkich miłośników bazylii serdecznie.
Mam pytanie, z pewnością ktoś się orientuje, czy bazylia lubi zraszanie???
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
Awatar użytkownika
moniaaaa
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 mar 2011, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Witam! Zafascynowana jestem ziołami, postanowiłam poświęcić skrawek ziemi na mojej działeczce ziołom. Wysiałam już bazylie, mietę, melisę, cząber i szałwie. Prosiłabym o informacje na temat wysiewu lawendy, rozmarynu i lubczyku. Słyszałam, że są to zioła trudne w uprawie, czy to prawda? Pozdrawiam! :P
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=44719" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam
Monika!
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Fotorelacja Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Post »

A powiedzcie mi tylko, ile siewek musi zostać bazylii w małej doniczce, to był mój początek z nasionkami i sypałam jak wlezie..
No i kiedy popikować ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”