Jak przygotować rabatę,pielęgnacja bylin na rabacie.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
pomidorzynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 maja 2008, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Jak przygotować rabatę,pielęgnacja bylin na rabacie.

Post »

Od zeszłego roku zaczęłam kompletować byliny na mojej rabacie. Na zimę przykryłam rabatę słomą. Teraz chciałabym jakoś przygotwac ziemię do "sezonu" że tak powiem ;) Zamierzam spulchnić ziemię trójzębem, powyjmować chwasty i obsypać obornikiem.
Pojawia się tylko pytanie - jak to robić by nie uszkodzić bylin zimujących w ziemi? Myślę że trójząb przekopuje na sporą jednak głębokość i mógłby uszkodzić korzenie bylin. Niestety rabata jest dość duża i nie pamiętam gdzie powsadzałam którą roślinkę a gdzie powinno być wolne miejsce.
Jak z tym problemem radzą sobie doświadczeni ogordnicy?
pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pielęgnacja bylin na rabacie

Post »

Teraz możesz jedynie zgrabić rabatę i to delikatnie płytko by nie uszkodzić kiełków roślin przygotowujących się do wyjścia z ziemi. Absolutnie nic więcej...
W miarę jak będą pokazywały się na rabacie kolejne rośliny możesz wokół nich spulchnić ziemię i podsypać odrobiną nawozu albo poczekać jak pojawią się na powierzchni wszystkie i jednorazowo je zasilić.
Żadnego ostrego działania nie zalecam a trójzębem to raczej w pełni sezonu dopiero choć ja używam wyłącznie pazurków.
:wit
Gdzie masz ta działkę,że rabatę bylinową okryłaś na zimę słomą?
:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
pomidorzynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 maja 2008, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pielęgnacja bylin na rabacie

Post »

Ha ha działkę mam przy domu :) W takim fajnym miejscu mieszkam, że to wciąż miasto, ale jednak wkoło same pola, więc latem upolowałam rolnika co zboże zbierał i odlkupiłam parę kostek słomy :) Dumna z niej taka jestem że nie wiem :)

Ale właśnie przeczytałam kilka wątków niżej, że wszystko na rabacie trzeba odkryć (w sensie ściółkę), bo się zacznie dusić.
I tu kolejne pytanie... zamierzałam zostawić tę słomę jako ściółkę właśnie, bo niestety chwastów u nas też co niemiara i już szkoda mi zdrowia i czasu na odchwaszczanie. Tylko teraz boję się żeby mi się nic nie podusiło.
Więc jak to z tą ściółką???

Dziękuję za podpowiedzi co do spulchniania. Będę to robić stopniowo w miarę pojawiania się roślin.
I jeszcze takie lamerskie pytanie yyyy czym się różnią pazurki od trójzęba ? :oops:
pozdrawiam serdecznie :)
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Pielęgnacja bylin na rabacie

Post »

Odnośnie tej słomy to częśc rolników kupuje stare kombajny i niestety one źle oddzielają ziarna (chyba to sie mówi - młócą?? :oops: ). Uważaj, aby ci na wiosne zboże nie urosło na tej przykrytej rabacie, bo sie wysupujez kłosów, jak dobrze wyschnie. Ja jakos nie wierze w te słomę, tym bardziej, że do reszek ziarna to i różne gryzonie przyjdą. A ziarno sobie bylinką zakąszą.
pomidorzynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 maja 2008, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pielęgnacja bylin na rabacie

Post »

Ok, w takim razie już się czuję nastraszona i będę wypatrywać zboża na mojej rabacie ;)
Natomiast wciąż nie wiem jak to jest ze ściółkowaniem i ewentualnym duszeniem się bylin?
pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Jak przygotować rabatę ?

Post »

Mam taki problem: na mojej działce jest takie miejsce:

Wielkie dęby, gleba zapewne wyjałowiona, raczej przepuszczalna (w innych miejscach natykam się na glinę, ale tu nie ma), rośnie tu tylko takie "cuś":
Dęby są od zachodu, latem jest tu rano słoneczko, a od południa cień, dopiero ok. 18 znów słoneczko, ale takie bardzo przesiane.
A ja sobie tam umyśliłam rabatkę z żurawkami, hostami i hortensją. Nie znam się jeszcze, jestem zielona jak szczypiorek, ale chciałabym spróbować. Zaczęłam tak:

czyli wybrałam to trawsko z wierzchu, ale nie wywiozłam, bo chcę z tego wytrzepać warstwę próchnicy, szkoda mi to wywalać gdzies indziej, bo to jest ta wartościowsza część, pod spodem jest sam szary piach. Ten piach chcę wybrac, a w zamian nasypać... No właśnie - czego? Jak poprawić tę ziemię? Mam obornik w granulkach (świeży ze względu na psy odpada, tarzałyby się w nim), mieloną korę, kwaśny torf. Czy gdybym tego wszystkiego nasypała do tego dołu i przykryła ziemią, i przekopała, to żurawki i reszta towarzystwa miałyby tu szansę?
Adriel
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 lip 2010, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin / Węgorzyno

Re: Żurawki - identyfikacja, dyskusje

Post »

ja bym nie wybierał (przynajmniej niewiele) taki zabieg może trochę minąć się z celem (niedobrze gdy gleba tak nagle zmienia strukturę) Skoro to naprawdę jałowy piach dobrze by było wymieszać go z dobrze rozłożonym kompostem (by dostarczyć próchnicy), Gliną która polepszy właściwości fizyczne oraz torfem najlepiej odkwaszonym. Kwaśnego można dodać niewielką część, ale trzeba pamiętać, że nie jest to rabata pod rośliny wrzosowe :wink:
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Żurawki - identyfikacja, dyskusje

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Gliny się boję, nie mogę tam przekopac głęboko, bo głębiej już idą korzenie dębów i szpadla wbić nie mogę. A jak ją dam płytko, to mi będzie woda stała na wierzchu. Chyba że odrobinkę takiej zwietrzałej dosypać do ziemi i przemieszać? O to chodzi? Bo takiej gęstej to nie da rady wymieszac, ona się zbija w kluchy.

Zrobiłam tak: wybrałam tylko troszkę piachu spod wierzchniej warstwy, rozsypałam trochę obornika granulowanego, torf odkwaszony, odrobinę kwaśnego, korę przekompostowaną 3 worki, na to te pecyny z wierzchu i teraz będę je siekać i przekopywać. Kompostu nie mam jeszcze, cały kompostownik napełniony, ale nie przerobiło się jeszcze, choć już od roku pracuje.

Mogę zrobić coś jeszcze, zanim posadzę moje wymarzone żurawki?
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawki - identyfikacja, dyskusje

Post »

No właśnie..........żurawki lubią glebę lekko zasadową a pozostałe rośliny które wymieniłaś raczej kwaśną.
Nie wiadomo jak będą rosły.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Jak przygotować rabatę ?

Post »

Hm, nigdzie nie wyczytalam, że lekko zasadową.
Tego kwaśnego torfu było tyciutko. Ale może pod każdą żurawkę w dołek jeszcze bym sypnęła zwykłej ziemi wymieszanej z odkwaszonym torfem. Dobrze będzie?

----

O, poszukałam raz jeszcze, na przykład na stronie szkółki "dobrepole" piszą "od lekko kwaśnego do obojętnego", dlatego kombinowałam, że dobrze jej będzie z hostami, o których czytałam to samo.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Jak przygotować rabatę ?

Post »

Hortensje lubią ponoć kwaśne podłoże. Żurawki i Funkie - nie mam pojęcia ale u mnie jest pH 6 i jakoś sobie radzą jedne i drugie...

A w przy takim zacienieniu jakie opisujesz będą Ci na pewno dobrze rosły jeszcze liliowce i płomyki wiechowate... no i oczywiście niezawodna w cieniu dąbrówka rozłogowa ;)
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Jak przygotować rabatę ?

Post »

Hej Saskja
powiedz jak wygląda teraz Twoja rabata? Czy posadziłaś na niej to co chciałaś? i jak rośnie?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Jak przygotować rabatę ?

Post »

Rabatka była, ale obecnie ją likwiduję. Uznałam, że roślinki męczyły się pod dębami. I ja też się męczyłam. Raz, że sucho mimo podlewania. Dwa, wyrastały mi w nich grzyby - podgrzybki zwane przez nas 'pępkami', takie najgorsze gatunkowo, więc pożytku z tego nie było. Trzy - ilość liści jesienią i po zimie oraz żołędzi do wyzbierania... no tego się nie da opisać.

Zaraz po posadzeniu wyglądało tak:

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”